Úspory Čechů dál rostou

Vklady českých domácností v bankách od března roku 2015 nepřetržitě stoupají. Podle nejčerstvější statistiky České národní banky (ČNB) si Češi k 1. únoru v korunách a cizích měnách našetřili 3,28 bilionu korun, což je o 22 miliard víc, než měli na kontech na začátku letošního roku.
Vklady českých domácností v bankách od března roku 2015 nepřetržitě stoupají. Ilustrační foto: Pixabay.com

V souvislosti s inflací lze pozorovat i pokles množství peněz ležících na běžných, v drtivé většině neúročených, účtech. I tak na nich mají lidé 1,76 bilionu korun. O měsíc dříve to bylo 1,79 bilionu. Zjevný je přesun peněz na lépe zhodnocované termínované vklady, které se během měsíce zvýšily z 568 miliard na 616 miliard korun.

Zájem rovněž stoupl o úsporné vklady. Nejlépe úročené vklady (až 3,68 %) se během měsíce navýšily z 24,8 na 25,7 miliardy korun. V oblíbeném stavebním spoření mají české domácnosti naspořeno 355 miliard korun.

Celkem si Češi mohou z nevázaných vkladů kdykoli vybrat 2,67 bilionu korun. Pochopitelně jen teoreticky, protože tolik peněz ani není v oběhu. Hodnota vydaných bankovek a mincí činí podle posledních údajů ČNB zhruba 0,73 bilionu korun.

PSALI JSME:
Nemáte pod matrací neplatné bankovky?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Snaha Ruska uniknout „defaultu“ se blíží ke konci

Spojené státy tento týden ukončily platnost výjimky, která umožňovala americkým investorům inkasovat splátky ruského státního dluhu. Kličkování Ruska před „defaultem“ (nesplácením státního dluhu, pozn. red.) se tak …

Nadešla hodina ruského bankrotu?

Pravděpodobnost ruského bankrotu se dneškem citelně zvyšuje. Americké ministerstvo financí totiž ve středu těsně po půlnoci newyorského času, zakázalo přijímat americkým bankám a jednotlivcům splátky od ruské vlády.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB