Úspory Čechů dál rostou

Vklady českých domácností v bankách od března roku 2015 nepřetržitě stoupají. Podle nejčerstvější statistiky České národní banky (ČNB) si Češi k 1. únoru v korunách a cizích měnách našetřili 3,28 bilionu korun, což je o 22 miliard víc, než měli na kontech na začátku letošního roku.
Vklady českých domácností v bankách od března roku 2015 nepřetržitě stoupají. Ilustrační foto: Pixabay.com

V souvislosti s inflací lze pozorovat i pokles množství peněz ležících na běžných, v drtivé většině neúročených, účtech. I tak na nich mají lidé 1,76 bilionu korun. O měsíc dříve to bylo 1,79 bilionu. Zjevný je přesun peněz na lépe zhodnocované termínované vklady, které se během měsíce zvýšily z 568 miliard na 616 miliard korun.

Zájem rovněž stoupl o úsporné vklady. Nejlépe úročené vklady (až 3,68 %) se během měsíce navýšily z 24,8 na 25,7 miliardy korun. V oblíbeném stavebním spoření mají české domácnosti naspořeno 355 miliard korun.

Celkem si Češi mohou z nevázaných vkladů kdykoli vybrat 2,67 bilionu korun. Pochopitelně jen teoreticky, protože tolik peněz ani není v oběhu. Hodnota vydaných bankovek a mincí činí podle posledních údajů ČNB zhruba 0,73 bilionu korun.

PSALI JSME:
Nemáte pod matrací neplatné bankovky?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB