Češi jsou evropskou velmocí chytrých hodinek, má je už 2,8 milionu lidí

Česko je jedinou zemí EU, kde chytré hodinky a další podobná zařízení používá více než třetina lidí ve věku od 16 do 74 let. To odpovídá 2,8 milionu lidí. Vyplývá to z údajů, které za loňský rok nově zveřejnil Eurostat. Evropští statistici se ptali nejen na využívání chytrých hodinek, ale také fitness náramků a dalších online zařízení, která člověk „nosí na sobě“, včetně takto vybavených brýlí, oděvů či obuvi.
Chytré hodinky Češi milují nejen jako kratochvíli, ale i z praktických důvodů. Ilustrační foto: Pixabay.com

Chytré hodinky a další podobná zařízení využívalo loni 35 procent Čechů, tedy nejvíce v EU. Druzí skončili Finové, kde je používá třetina lidí. Třetí jsou pak Estonci s 31procentním podílem.

Statistika potvrzuje zkušenost řady tuzemských prodejců, kteří v době pandemické uzavírky pozorují zvýšený zájem Čechů o elektroniku, která krátí dlouhou chvíli, ať jde o herní notebooky, konzole nebo právě chytré hodinky.

Statistika také dokládá, že Češi v uplynulých letech poměrně rychle bohatli, takže ani v roce poznamenaném zhoršováním celkové ekonomické situace a souvisejících vyhlídek nepřestali utrácet za věci, které by si mohli celkem snadno odepřít.

PSALI JSME:
Dodávky chytrých zařízení v Evropě v roce 2023 překročí 500 milionů

Nejméně chytré hodinky v EU využívají spíše chudší národy, jakou jsou Řekové, Rumuni a Kypřané. V Řecku, v Rumunsku nebo na Kypru loni využívalo chytré hodinky a podobná zařízení jen méně než deset procent populace.

Podstatným důvodem je právě to, že populace v těchto zemích si prostě podobná zařízení a „vychytávky“ nemůže dovolit, ať už kvůli obecně slabé kupní síle jako v Rumunsku nebo kvůli závažné ekonomické krizi uplynulé doby jako v Řecku či na Kypru.

Chytré hodinky Češi ovšem milují nejen jako kratochvíli, ale i z praktických důvodů. Podle studie společnosti Mastercard totiž v rámci EU nadprůměrně často chytrými hodinkami také platí v obchodech.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Nositelná elektronika – sedmí v Evropě, devátí ve světě

Zavřít reklamu ×
  1. Velké procentu Čechů je na hranici idiocie a tak si myslí že ho zachrání chytré hodinky.Já hodinky už nenosím 15 let co mám mobil a ten ukazuje čas stejně jako kdysi ty hodinky.V době mobilů už jsou hodinky úplně k ničemu.Bohužel,díky té idiocii to většině asi 2,8 milionu občanů nikdy nedojde!!!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.