Češi jsou podle průzkumu třetí nejšťastnější v Evropě

Průzkum
Životní spokojenost je v Česku třetí nejvyšší v Evropě, po Belgii a Nizozemsku. Zároveň pouze tato trojice evropských národů se cítí opravdu dobře. Ukázaly to průzkumy NN Životní pojišťovny, z nichž také vyplynulo, jak moc volného času věnujeme práci a rodině a jak málo myslíme na sebe.
Spokojenost tuzemských důchodců se podle průzkumu dokonce dá srovnat s vítěznými Holanďany. Ilustrační foto: Pixabay.com

„Jak blízko jste nejlepšímu možnému životu, který si dokážete představit?“ To je otázka, okolo které v první polovině minulého století vystavěl americký psycholog Albert Hadley Cantril uznávaný žebříček osobní spokojenosti se životem. Stejnou otázku letos dostalo přes 11 tisíc lidí po celé Evropě v rámci průzkumu NN.

„Zatímco Slováci, Řekové a Maďaři se cítí nejméně spokojení a se životem se podle jejich odpovědí spíše potýkají, Češi žijí ke své spokojenosti a spolu s Belgičany a Holanďany obsadili nejvyšší příčky odpovídající prosperitě,“ uvedl k výsledkům průzkumu produktový ředitel NN Životní pojišťovny Michal Korejs.

Zdroj: NN Životní pojišťovna

Zdraví, rodina a domov jsou pro Čechy nejdůležitější věci v životě. Z průzkumu ale také vyplynulo, že zatímco rodině lidé svůj čas opravdu věnují, u zdraví spíše jen doufají, že si jeho pevnost udrží. Češi totiž i ve svém volnu více pečují o své pracovní záležitosti než o sebe.

To potvrzuje i loňský průzkum Workmonitor společnosti Randstad, podle nějž Češi nevnímají striktně odděleně pracovní a soukromý čas: Na pracovní telefonáty, e-maily a textové zprávy reaguje mimo svou běžnou pracovní dobu okamžitě 58 % českých zaměstnanců, 44 procent je ochotných řešit pracovní záležitosti během svých dovolených.

PSALI JSME:
Češi se o práci se zajímají i na dovolené. Nejlepší ale je „odstřihnout se“, radí personalisté

Podle Korejse Češi mají svoji práci rádi: „Spokojenost se zaměstnáním vyjádřilo 75 procent lidí, a dokonce 82 procent podnikatelů. Zatímco v roce 2016 jí lidé věnovali sedm procent svého volného času, v nejnovějším průzkumu už mluvili o 14 %. Z jedné z posledních příček mezi konzumenty našeho volna se tak práce přesunula na stříbrnou příčku – za čas, který trávíme s partnerem a rodinou“.

Přemíra práce si ale vybírá svou daň. To si nakonec uvědomují i ti, kteří mají svou práci rádi; 74 % oslovených přiznalo, že práce má negativní vliv na jejich zdraví. V mezinárodním srovnání se zároveň ukázalo, že zdravá se cítí méně než polovina Čechů, což je nejhorší výsledek z celé Evropy. To současně koresponduje s údaji Eurostatu, podle nichž Češi dávají skoro nejmenší část svých výdajů ty spojené s péčí o zdraví – ani ne 2,5 procenta.

Zdroj: NN Životní pojišťovna

Produktový ředitel NN Životní pojišťovny se domnívá, že práce nám tolik zasahuje i do osobního volna proto, že „lidé se mnohdy přepracovávají i kvůli obavám z toho, že by jim mohlo zdraví vypovědět službu a oni by neměli dostatečně našetřeno na pravidelné výdaje v průběhu léčby“.

Zatímco péči o sebe Češi nevěnují ani desetinu svého volného času, pro ostatní bychom se roztrhali. Naprostá většina Čechů je připravena se o své nejbližší postarat, a to jak osobně, tak finančně. Dobrou zprávou o Češích přináší i celoevropského srovnání, v němž patříme mezi národy nejvíce připravené pečovat o rodinu.

Zdroj: NN Životní pojišťovna

Navzdory starostem, zda nám zdraví dovolí užít si penzi a zda budeme mít někoho, kdo se o nás postará, důchodci v Česku patří podle mezinárodního průzkumu mezi nejspokojenější Evropany vůbec. „Zdá se, že hlavním zdrojem štěstí v Česku je rodina. Myslí si to téměř 90 procent dotazovaných,“ shrnuje Michal Korejs výsledky evropského průzkumu.

Podle průzkumu je více než polovina Čechů je přesvědčena, že se o nás má ve stáří nebo v nemoci postarat stát. „Peníze od státu sice pomohou, ale na kvalitní péči bohužel nestačí. Hlavní roli stále sehrává rodina. Důležité je proto nepodceňovat riziko nesoběstačnosti a včas si potřebu dlouhodobé péče pojistit,“ uvedl produktový ředitel NN Životní pojišťovny.

PSALI JSME:
„Pečující laici“ se často připravují o peníze od státu

Zavřít reklamu ×
  1. To je diky panu Babisovi a lidem kolem nej, snad ta pohoda kterou nastolil jeste chvili vydrzi. Dekujeme za dobrou praci

  2. Za Babiše jsem se měl dobře, ale docela jsem makal, teď už to půjde do kopru a proto na práci …. . Nejlíp ovšem bylo před 1989, to jsem hlavně nemusel moc nic dělat a byla všude sranda. Belgičani jsou tak šťastní proto, že jsme jim tam poslali Jourovku a Zdechovskýho.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB