Češi letos musí vyměnit 150 tisíc kotlů, čas mají do konce letních prázdnin

Názor
Už jen několik měsíců zbývá k výměně nejméně ekologických kotlů 1. a 2. emisní třídy. Jejich používání bude od 1. září zakázané. Přestože měl tento zákaz původně platit už o dva roky dříve, stále jimi v Česku topí odhadem 150 tisíc domácností. Nechávat výměnu úplně na poslední chvíli se nemusí vyplatit, kapacity výrobců i řemeslníků jsou omezené.
Přestože měl zákaz neekologických kotlů původně platit už o dva roky dříve, stále jimi v Česku topí odhadem 150 tisíc domácností. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Spousta lidí výměnu kotle co nejvíce odkládá, jiní spoléhají na to, že budou staré neekologické kotle používat i po prvním září a nikdo to řešit nebude. To však není pravda. Kontroly budou provádět příslušné obecní úřady obce s rozšířenou působností, které mohou udělit až padesátitisícovou pokutu.

Tu lze navíc udělit opakovaně, takže se může nakonec vyšplhat až velmi vysoko. Neekologický kotel přitom snadno odhalí i sousedi podle kouře vycházejícího z komínu. Nehledě na to, že zakázaný kotel odhalí i revizní technik při kontrole, která je povinná jednou za tři roky.

PSALI JSME:
S plynovými kotli se počítá. Evropská směrnice plyn pro vytápění nevyřadila ani po roce 2040

Povinná výměna kotlů 1. a 2. emisní třídy zasáhne všechny domácnosti, které ho stále ještě používají. Vážnější dopady bude mít ale na ty méně majetné, například důchodce. Ti sice na výměnu mohou čerpat dotace až do výše 95 procent, nicméně podání a vyřízení žádosti nějaký čas zabere. Pokud k tomu připočítáme výběr dodavatele a samotnou instalaci, dostáváme se do velkého časového presu.

Výměna nejvíce znečišťujících kotlů je přitom správným krokem, na kterém vydělají úplně všichni. Hlavně v topné sezóně se sníží lokální znečištění, což ocení lidé bydlící v nejbližším okolí. Výměna se vyplatí i z ekonomických důvodů, například provoz tepelného čerpadla je až o polovinu nižší. Při využití státní dotace je tak návratnost prakticky okamžitá.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Blíží se povinná výměna nevyhovujících kotlů. Státní dotace lze využít i na tepelné čerpadlo

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo …

Ceny nemovitostí v Česku přestaly klesat

Podle dat Eurostatu zveřejněných v minulém týdnu se ceny bytů v posledním čtvrtletí loňského roku v Česku mezikvartálně podruhé za sebou zvýšily o 0,3 procenta. Na konci roku nové byty ještě symbolicky zlevnily, ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB