Spousta lidí výměnu kotle co nejvíce odkládá, jiní spoléhají na to, že budou staré neekologické kotle používat i po prvním září a nikdo to řešit nebude. To však není pravda. Kontroly budou provádět příslušné obecní úřady obce s rozšířenou působností, které mohou udělit až padesátitisícovou pokutu.
Tu lze navíc udělit opakovaně, takže se může nakonec vyšplhat až velmi vysoko. Neekologický kotel přitom snadno odhalí i sousedi podle kouře vycházejícího z komínu. Nehledě na to, že zakázaný kotel odhalí i revizní technik při kontrole, která je povinná jednou za tři roky.
Povinná výměna kotlů 1. a 2. emisní třídy zasáhne všechny domácnosti, které ho stále ještě používají. Vážnější dopady bude mít ale na ty méně majetné, například důchodce. Ti sice na výměnu mohou čerpat dotace až do výše 95 procent, nicméně podání a vyřízení žádosti nějaký čas zabere. Pokud k tomu připočítáme výběr dodavatele a samotnou instalaci, dostáváme se do velkého časového presu.
Výměna nejvíce znečišťujících kotlů je přitom správným krokem, na kterém vydělají úplně všichni. Hlavně v topné sezóně se sníží lokální znečištění, což ocení lidé bydlící v nejbližším okolí. Výměna se vyplatí i z ekonomických důvodů, například provoz tepelného čerpadla je až o polovinu nižší. Při využití státní dotace je tak návratnost prakticky okamžitá.
Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)