Blíží se povinná výměna nevyhovujících kotlů. Státní dotace lze využít i na tepelné čerpadlo

Se zářím tohoto roku vstupuje v platnost novela zákona o ovzduší, jejímž cílem je snížit jeho znečištění a zlepšit kvalitu života obyvatel českých měst a obcí. Od 1. září 2024 tak bude zakázáno užívat kotle 1. a 2. emisní třídy podle normy ČSN EN 303-5, kdy bude nutná jejich výměna za jiný zdroj tepla.
Blíží se povinná výměna nevyhovujících kotlů. Se zářím tohoto roku vstupuje v platnost novela zákona o ovzduší. Ilustrační foto: Pixabay.com

A přestože za porušení zákona bude hrozit pokuta do výše 50 tisíc korun, kterou bude možné ukládat opakovaně, lidé s výměnou i nadále vyčkávají. Finančně však může s výměnou kotle pomoci občanům i stát, který k této příležitosti nabízí hned několik dotací.

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odhaduje aktuální počet starých kotlů v 1. a 2. emisní třídě na přibližně 150 tisíc, Asociace podniků topenářské techniky (APPT) pak toto číslo dle svých statistik navyšuje až na 250 tisíc. Zájem o výměnu je navíc podle APTT všeobecně velmi nízký, a to i navzdory blížícímu se termínu zákazu.

„Od druhého pololetí roku 2023 nastal napříč celým oborem topenářské techniky obrovský útlum, který není záležitostí pouze Česka, ale dle našich informací významné části celé Evropské unie, a který je pravděpodobně spojen s celkovým poklesem tržeb i v jiných oborech,“ informoval redakci portálu Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) prezident APTT Zdeněk Lyčka.

Provozovateli kotlů první a druhé emisní třídy podle Lyčky zůstávají především rodiny s nižšími příjmy, které v současnosti řeší jiné problémy než výměnu kotle. I proto zůstává číslo nevyhovujících kotlů nadále tak vysoké. Těmto občanům však nabízí pomoc stát, a to prostřednictvím několika dotací, které na výměnu kotlů vyhlásil.

První variantou je kotlíková dotace, v jejímž rámci lze získat až 95 procent nákladů zpět, tedy až 180 tisíc korun. „Domácnosti s nižšími příjmy mohou pro výměnu starého kotle za ekologický zdroj vytápění využít kotlíkovou dotaci, která je vyhlašována jednotlivými kraji ČR, jejichž prostřednictvím je nyní k dispozici 1,4 miliardy korun,“ uvedla Dominika Pospíšilová z ministerstva životního prostředí.

Kromě toho mohou domácnosti vyměnit zastaralé kotle za čerpadla prostřednictvím programu Nová zelená úsporám, která může pokrýt až polovinu nákladů. O dotace však lze zažádat pouze do srpna letošního roku. Dotace se pohybuje od 80 000 do 100 000 korun v závislosti na typu čerpadla a jeho využití.

Při pořízení tepelného čerpadla je vždy nasnadě otázka, zdali bude třeba úprava stávajících rozvodů. Vždy je však nutné vzít v úvahu vybraný projekt a konkrétní instalaci. Podle odborníků je tepelné čerpadlo vhodné pro podlahové vytápění, dá se však se použít i pro radiátory nebo pro smíšené systémy.

Nejrozšířenějším typem čerpadla v Česku je technologie vzduch a voda, a to díky své jednoduché instalaci a minimálním požadavkům na prostor. Tento typ odebírá energii přímo z venkovního vzduchu a získané teplo využívá pro vytápění nemovitosti a ohřev vody. Dalšími, v Česku méně využívanými typy, jsou čerpadla využívající dostupnou energii ze vzduchu či zemních vrtů.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB