Češi mají poprvé od roku 2011 vyšší kupní sílu než Slováci. A to hlavně díky tomu, že skončily intervence

Česko si může gratulovat. Poprvé od roku 2011 předčí Slovensko v průměrné kupní síle obyvatelstva. Slovensko navíc v pořadí překonáváme nejvýrazněji v tomto desetiletí (viz graf níže). Naše zaostávání z posledních let nebylo výsledkem přijetí eura na Slovensku, ale zejména naší intervencí za slabší korunu.
Tuzemské firmy nyní více účtují v eurech, než před intervencí. Tím slábne účinnost měnové politiky ČNB. Foto: Pixabay

Intervence ovšem vedla k oslabení koruny nejen v jejím samotném průběhu, ale korunu oslabuje stále i dnes. To proto, že během zákroku Česká národní banka (ČNB) vytvořila více než dva tisíce miliard nových korun, které způsobily ještě větší přebytek volných korun v mezibankovním systému, než jaký panoval před krizí. O korunu je tedy ještě menší zájem, což brání jejímu posilování, které by podpořilo růst kupní síly obyvatelstva ČR.

Spekulanti, kteří do korunových aktiv investovali před ukončením intervence, jsou navíc korunou dostatečně zásobeni a tím, jak se jí postupně zbavují, rovněž tlumí její zhodnocování. V neposlední řadě intervence přiměla české firmy, aby se ve vyšší míře takzvaně přirozeně zajišťovaly proti kurzovým výkyvům.

Firmy se obávaly zejména situace po ukončení intervence, takže než aby čelily kurzovým ztrátám, raději přešly na účtování v eurech. A už u něj zůstaly. Tím, že tuzemské firmy nyní více účtují v eurech než před intervencí, slábne účinnost měnové politiky ČNB. Ta se tedy intervencí tak trochu střelila do nohy.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena