Češi nemají peníze a opravdu šetří. Je to vidět na potravinách

Podle statistik zveřejněných v úterý se tržby v maloobchodě v prosinci meziročně snížily reálně o 7,3 procenta. To je hodně, ale mohlo to být horší. Ještě v říjnu klesal totiž maloobchod skoro o deset procent. Je přitom trochu překvapivé, že jsme se od tak hlubokého propadu odlepili, aniž by se v ekonomice něco výrazně zlepšilo.
Pokles reálných tržeb především ukazuje přechod od dražších potravin k potravinám levnějším, případně přechod od kvalitnějších produktů k jejich náhražkám. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Dnešní zprávou číslo jedna však je, že lidé nemají peníze a opravdu šetří. To je vidět na potravinách, kde tržby poklesly o 10,2 procenta. Pokles reálných tržeb především ukazuje přechod od dražších potravin k potravinám levnějším, případně přechod od kvalitnějších produktů k jejich náhražkám.

Za alarmující považuji fakt, že pokles tržeb za potraviny je největší od začátku zjišťování statistiky. Nemůžeme se proto divit, že v ekonomice přibývá nespokojených lidí, o čemž v pondělí psala i zpráva ministerstva vnitra.

Nicméně jistě se dá šetřit ještě více, protože za nepotravinářské zboží klesly tržby jen o 7,5 procenta. Osobně jsem čekal, že za nepotravinářské zboží uvidíme větší propad. Zde zřejmě sehrály svou roli Vánoce. Během roku 2023 zde čekám výraznější pokles. Tady se dá šetřit lépe než na potravinách.

V mezinárodním porovnání vidíme, že je na tom český maloobchod hůře, než je v Evropě zvykem. V úterý zveřejněná data Eurostatu uvádějí, že v celé EU poklesl v prosinci maloobchod „jen“ o 2,6 procenta. To je dáno tím, že u nás máme vyšší inflaci.

Po celé Evropě přitom vidíme pokles tržeb za potraviny, za celou EU to je v průměru 6,6 procenta. Všude lidé šetří, všude vidíme slabou poptávku.

Za celý rok 2022 potom poklesly maloobchodní tržby o 3,6 procenta. To je dost a je to hlavní brzda ekonomiky. Za rok 2023 přitom pravděpodobně neuvidíme výrazně lepší čísla.

Ekonomika bude stále pod tlakem vysoké inflace, vysokých úrokových sazeb a pomalého růstu mezd, navíc mírně vzroste nezaměstnanost. Peníze na útraty tedy nebudou, a i proto očekávám letos stagnaci až mírný pokles maloobchodních tržeb v rozmezí 0 až -0,5 procenta.

Z pohledu centrální banky to ukazuje, že lidé na vysoké ceny reagují a tím brzdí další růst cen. Kdyby lidé na růst cen nereagovali, byl by to argument pro vyšší úrokové sazby. Takto potřeba vyšších sazeb slábne. Očekávám proto, že Česká národní banka nezmění své úrokové sazby ještě mnoho měsíců.

Koruna na statistiku nereagovala. To ukazuje, že má trh podobný názor jako já. Data nezmění pohled centrální banky.

Autor je hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 3
Sdílet článek