Češi nepřestali spořit

Když Česká národní banka (ČNB) v červnu zvýšila základní úrokovou sazbu, zaujaly komerční banky s výjimkou kazašské Expobank polohu mrtvého brouka. V srpnu ČNB opět navýšila úrokovou sazbu a komerční banky s výjimkou Trinity Bank jako by se o tom ani nedoslechly. A to ke zvýšení základních úrokových sazeb došlo naposledy v únoru roku 2020.
Nejvyšší úrok na spořicím vkladu do 200 tisíc korun aktuálně nabízí Hello Bank, bezmála o tři procenta míň, než ubrala v červenci meziroční inflace. Ilustrační foto: FAEI.cz

Přestože úrokové sazby na spořicích účtech a termínovaných vkladech dál skomírají, Češi nepřestávají spořit. Navzdory postpandemickému uvolnění a rostoucích ochotě si opět něco dopřát, na jejich kontech dál přibývají miliardy.

Přesto se zdá, že lidé se snaží uvolnit si peníze, ke kterým tak snadno nemají přístup. U termínovaných vkladů došlo k meziměsíčnímu poklesu z 508 na 500 miliard korun a u stavebního spoření z 351,9 miliardy na 350,8 miliardy korun, i když v tomto segmentu by mohlo jít o běžný výkyv, k jakým dochází během celého roku.

Ať tak či onak, Češi podle údajů ČNB mohou zcela bez zábran utratit přes 2,6 bilionu korun, což se v historii ještě nikdy nestalo. Nicméně tak nečiní a dál spoří, i když nejvyšší úrok na spořicím vkladu do 200 tisíc korun jim aktuálně nabízí Hello Bank ve výši 0,6 %, bezmála o tři procenta míň, než ubrala v červenci meziroční inflace.

Na druhé místo pomyslného žebříčku se od srpna posunula Trinity Bank, která stávajícím i novým klientům nabízí účet s úrokovou sazbou 0,58 procenta sice bez omezení maximální výše vkladu, leč s minimální výši vkladů od 100 tisíc korun. Tato úroková sazba je navíc garantovaná jen do 31. prosince 2021.

PSALI JSME:
V bankách leží 1,4 bilionu korun s nulovým úrokem

Na třetím místě v tabulce spořicích účtů jsou s 0,5 procenty tři banky – Creditas, Expobank a Moneta – z nichž pouze Expobank neklade klientům žádná omezení. Navíc u této banky je zcela smazán rozdíl mezi běžným a spořicím účtem.

Jsou samozřejmě i další atypické účty s ještě lepším sazbami, ale jejich podmínky jsou obvykle takové, že se v nich vyznají jen bankéři, což ale mezi běžným obyvatelstvem nemůže vyvolat širší důvěru.

PSALI JSME:
Sešup úrokových sazeb v bankách pokračuje

Rudolf Marek

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflace v Česku zaostala za očekáváním

Inflace v Česku po dlouhé době zaostala za prognózami. V červenci podle údajů českého statistického úřadu činila meziročně 17,5 procenta, zatímco Česká národní banka (ČNB) počítala s 18,8 procenta. Trh pak čekal …

Inflace dál roste na 17,5 %

Inflace dál narůstá, i když pomalejším tempem než v předchozích měsících. Stále jsou ovšem před námi nové ceníky energetických a plynárenských společností, takže můžeme počítat s jejím dalším nárůstem.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB