Češi platí bezkontaktně už deset let. Ale stále mají nejnižší limit v Evropě

Společnost Mastercard přišla tento týden s „průzkumem“, a to v souvislosti s desátým výročím první bezkontaktní platby v Česku, která se uskutečnila právě její kartou v červnu 2011. Používat termín průzkum pro šetření agentury G82 na vzorku pouhé 301 osoby ve věku 18-55 let je poněkud nadnesené, uvážíme-li, že reprezentativní průzkum v Česku by měl mít více než trojnásobek.
Česko se sice může chlubit různými prvenstvími, pokud jde o bezkontaktní platby, ale lidé v žádné evropské zemi nemají pro tyto platby, kde není nutné zadávat PIN, nižší limit, než Češi s pěti sty korunami. Ilustrační foto: Mall Pay

Přesto stojí za to se u tohoto „průzkumu“ pozastavit. Skoro všichni dotázaní (98 %) považují bezkontaktní platby v současné době za rychlejší a dvě třetiny (63 %) je považují za bezpečnější, vyplynulo z nejnovějšího šetření společnosti Mastercard. Placení bez nutnosti vkládat kartu do platebního terminálu je tak zákazníky vnímáno velmi pozitivně.

Díky jednoduchosti používání platí lidé kartami stále menší částky a někteří u sebe mají hotovost zcela výjimečně, nebo si ji podle výzkumů společnosti Mastercard šetří jako záložní variantu na místa, kde se kartou platit nedá. Tím pádem v průběhu let výrazně klesla i průměrná výše karetní transakce.

Jen v loňském roce Češi provedli přes miliardu transakcí prostřednictvím téměř 13 milionů vydaných bezkontaktních karet. A nejde jen o plastové karty, v průběhu let se možnosti rozšířily o karty tokenizované do mobilních telefonů či hodinek. Potenciál pro růst nyní podle Mastercard mají i další nositelná zařízení jako jsou náramky, přívěsky či platební prsteny.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Nositelná elektronika – sedmí v Evropě, devátí ve světě

Jednoduchost a bezpečnost

Je to právě jednoduchost a vyšší bezpečnost bezkontaktního způsobu placení, co stojí za jeho masovým rozšířením, tvrdí Mastercard. A Češi prý patří v této oblasti mezi evropské premianty. Zatímco v Evropě používá bezkontaktní placení 90 procent obyvatel, u nás to je 96 procent. Jen vloni jsme bezkontaktně zaplatili u obchodníků zboží za více než 574 miliardy Kč.

V posledních letech se u nás stále více prosazuje další digitalizace platebních karet a jejich ukládání do mobilních telefonů či chytrých hodinek. Jen v roce 2020 se zvýšil počet tokenizovaných karet o téměř 13 procent. Stejně tak si Češi oblíbili i platby hodinkami – podle průzkumu společnosti Mastercard jimi platí již deset procent populace.

Háček je ale v tom, že „Česko“ se sice může chlubit různými prvenstvími, pokud jde o bezkontaktní platby, to však nezakryje smutnou skutečnost, že lidé v žádné evropské zemi nemají pro tyto platby, kde není nutné zadávat PIN, nižší limit, než Češi s pěti sty korunami. Ke zvýšení nepomohl ani „koronavirový rok“. Zatímco jinde v Evropě se v jeho průběhu limity zvyšovaly o sto procent (17 zemí), dvojnásobně (12 států), anebo o čtvrtinu (11 zemí), Česko zůstalo na chvostě.

PSALI JSME:
Česko je v bezkontaktních platbách na chvostě. Žádná evropská země nemá nižší limit

ČBA: Zbytečná zvýšení rizik

Psali jsme o tom loni v říjnu: Všechny evropské země, které během první vlny pandemie přistoupily ke zvýšení limitů pro bezkontaktní platby, tento krok odůvodňovaly zejména jako opatření proti šíření koronaviru, protože se lidé budou méně dotýkat platebních terminálů při zadávání PINu a omezí se tak možnost přenosu nákazy. Děláme to pro zdraví našich zákazníků, argumentovaly banky, děláme to pro zdraví občanů, zdůrazňovaly vlády.

Tuzemští bankéři ve stejné době naopak hledali důvody, proč limit ve výši 500 korun nezvednout. A nezměnili svůj názor ani, při druhé vlně pandemie koronaviru. „Během první vlny pandemie koronaviru se na půdě České bankovní asociace navýšení tohoto limitu projednávalo,“ odpověděl vloni v říjnu na dotaz redakce FAEI.cz Tomáš Hládek, poradce ČBA pro platební styk a kyberbezpečnost.

Banky podle něj vycházely při loňské diskuzi o důsledcích potenciálního navýšení ze skutečnosti, že pro velkou část bezkontaktních plateb je v současnosti používaný limit 500 Kč, kdy na terminálu není zadáván PIN, dostatečně vysoký. „Co se týče částek vyšších než 500 korun, shodly se banky na tom, že navýšením limitu by došlo ke zbytečnému zvýšení rizik,“ uvedl Hládek.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Bezkontaktně vybírá peníze každý třetí

Zavřít reklamu ×
  1. Je zajímavé, že zvýšení limitu u nás zvýší riziko a v cizině ne. Zajímavý argument, asi by ho baňky měli více rozvést.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru