
Od konce února 2020 se jejich úspory zvýšily o 364 miliardy korun. „Nárůst úspor domácností byl během letošního prvního čtvrtletí ještě vyšší než ve druhém čtvrtletí roku 2020, kdy se zvýšil o necelé 92 miliardy korun,“ informovala redakci Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF.
Obě období mají podle ní společné to, že lidé měli omezené možnosti, jak své vydělané peníze utratit. „Letos navíc hrálo roli také zrušení superhrubé mzdy, díky kterému se zaměstnancům zvýšila čistá mzda,“ dodala analytička.
„Splácení úvěrů se zhoršuje postupně od konce října, kdy bylo ukončeno úvěrové moratorium. Lidé se zpožďují se splátkami především u spotřebitelských úvěrů, naopak hypotéky splácejí víceméně stále dobře,“ řekla Kameníčková.
Podle údajů České bankovní asociace (ČBA) byly od loňského ukončení zákonného moratoria do konce letošního února podány 32 000 žádostí o odklad, či jiný typ restrukturalizace v celkovém objemu 31,7 miliardy korun.
Během plošného odkladu (tzv. splátkového moratoria – pozn. red.) bylo během šesti měsíců podáno přes 400 tis žádostí o odklad, kdy ve dvou třetinách šlo o spotřební úvěry, necelé jedné třetině o hypoteční úvěry a ve zbytku úvěry podnikům a další typy úvěrů.
Objem nesplácených úvěrů na celkovém dluhu podle údajů CRIF vzrostl od konce loňského října u hypoték o desetinu, u spotřebitelských úvěrů domácností o třetinu. Objem dluhu domácností spíše stagnuje.

Od konce prvního čtvrtletí 2020 do konce letošního prvního čtvrtletí objem úvěrů domácnostem vzrostl o sedm procent. V průběhu letošního prvního čtvrtletí objem úvěrů pro domácnosti vzrostl o 28 miliard, tedy o dvě procenta.
„Úvěrovou aktivitu v současnosti jednoznačně táhnou úvěry na bydlení,“ sdělila Věra Kameníčková s tím, že neochota k výraznějšímu zadlužení v kombinaci s přísnějším posuzováním se odráží i v kategorii spotřebitelských úvěrů pro domácnosti.
„Lidé jsou obezřetnější. Kvůli strachu o práci nebo obavám, že ztratí část příjmů, přistupují k půjčkám opatrněji. Pokud už se rozhodnou zadlužit, řeší tím spíše zásadní problémy: Jak zaplatit jídlo, nájem, opraváře na rozbitou lednici. A ne relativně zbytné věci, jako je nový telefon nebo dovolená, jako tomu bylo dříve,“ konstatoval David Šmejkal, ředitel Poradny při finanční tísni.