Češi rekordně spoří. Za první čtvrtletí navýšili úspory o 100 miliard korun

Tuzemské domácnosti v prvním letošním čtvrtletí zvýšily své úspory o rekordních 100 miliard korun. Vyplývá to z výpočtů společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, které provedla na základě dat České národní banky a portálu www.informaceofirmach.cz.
Tuzemské domácnosti v prvním letošním čtvrtletí zvýšily své úspory o rekordních 100 miliard korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Od konce února 2020 se jejich úspory zvýšily o 364 miliardy korun. „Nárůst úspor domácností byl během letošního prvního čtvrtletí ještě vyšší než ve druhém čtvrtletí roku 2020, kdy se zvýšil o necelé 92 miliardy korun,“ informovala redakci Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF.

Obě období mají podle ní společné to, že lidé měli omezené možnosti, jak své vydělané peníze utratit. „Letos navíc hrálo roli také zrušení superhrubé mzdy, díky kterému se zaměstnancům zvýšila čistá mzda,“ dodala analytička.

„Splácení úvěrů se zhoršuje postupně od konce října, kdy bylo ukončeno úvěrové moratorium. Lidé se zpožďují se splátkami především u spotřebitelských úvěrů, naopak hypotéky splácejí víceméně stále dobře,“ řekla Kameníčková.

PSALI JSME:
Banky po úvěrovém moratoriu kladně vyřídily 77 % žádostí

Podle údajů České bankovní asociace (ČBA) byly od loňského ukončení zákonného moratoria do konce letošního února podány 32 000 žádostí o odklad, či jiný typ restrukturalizace v celkovém objemu 31,7 miliardy korun.

Během plošného odkladu (tzv. splátkového moratoria – pozn. red.) bylo během šesti měsíců podáno přes 400 tis žádostí o odklad, kdy ve dvou třetinách šlo o spotřební úvěry, necelé jedné třetině o hypoteční úvěry a ve zbytku úvěry podnikům a další typy úvěrů.

Objem nesplácených úvěrů na celkovém dluhu podle údajů CRIF vzrostl od konce loňského října u hypoték o desetinu, u spotřebitelských úvěrů domácností o třetinu. Objem dluhu domácností spíše stagnuje.

Zdroj: CRIF – Czech Credit Bureau

Od konce prvního čtvrtletí 2020 do konce letošního prvního čtvrtletí objem úvěrů domácnostem vzrostl o sedm procent. V průběhu letošního prvního čtvrtletí objem úvěrů pro domácnosti vzrostl o 28 miliard, tedy o dvě procenta.

„Úvěrovou aktivitu v současnosti jednoznačně táhnou úvěry na bydlení,“ sdělila Věra Kameníčková s tím, že neochota k výraznějšímu zadlužení v kombinaci s přísnějším posuzováním se odráží i v kategorii spotřebitelských úvěrů pro domácnosti.

„Lidé jsou obezřetnější. Kvůli strachu o práci nebo obavám, že ztratí část příjmů, přistupují k půjčkám opatrněji. Pokud už se rozhodnou zadlužit, řeší tím spíše zásadní problémy: Jak zaplatit jídlo, nájem, opraváře na rozbitou lednici. A ne relativně zbytné věci, jako je nový telefon nebo dovolená, jako tomu bylo dříve,“ konstatoval David Šmejkal, ředitel Poradny při finanční tísni.

PSALI JSME:
Finanční propadák: Většina Čechů si nedokáže vybrat nejvýhodnější úvěr

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru