Češi rekordně vymetají účty. Jako vždy, když udeří krize

Češi výrazně více kumulují hotovost. Vyplývá to z nejnovější zprávy České národní banky (ČNB). V oběhu je rekordních 700 miliard korun. Za pouhých 28 měsíců je v oběhu o sto miliard korun více. K větším výběrům peněz docházelo vždy, když se něco zadrhlo či úplně sesypalo.
Nejvíce je v oběhu dvoutisícikorun a korunových mincí. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Češi výrazně více kumulují hotovost. Vyplývá to z nejnovější zprávy České národní banky (ČNB). V oběhu je rekordních 700 miliard korun. Za pouhých 28 měsíců je v oběhu o sto miliard korun více. K větším výběrům peněz docházelo vždy, když se něco zadrhlo či úplně sesypalo.

Například v polovině roku 2000 se na zvýšeném objemu oběživa projevil pád Investiční a poštovní banky. Extrémní výběry hotovosti byly podle centrální banky také na konci krizového roku 2008. Další mimořádný nárůst hodnoty oběživa se odehrál letos v březnu – v souvislosti s opatřeními proti šíření nákazy.

Rovněž letošní rekordní nárůst oběživa je zapříčiněný tím, že někteří lidé si na začátku jarní karantény vytvořili rezervu v hotovosti, ale uzavření většiny obchodů a provozoven služeb jim neumožnilo ji plně využít k útratám.

Někteří podnikatelé také drželi více hotovosti v porovnání s běžným obdobím.

Po skončení první vlny pandemie na jaře tak zůstalo v oběhu o 30 miliard korun hotovosti více, než by odpovídalo standardnímu nekrizovému vývoji. S druhou vlnou pandemie a částečným uzavřením ekonomiky objem hotovosti v oběhu opět vzrostl, ale už ne tak výrazně jako na jaře, dodává ČNB.

„Od vypuknutí koronavirové krize v České republice přibylo na účtech domácností 191,4 miliardy korun. „Většinou je nechávají na běžných či spořicích účtech. Běžné a spořící produkty v bankách ale poskytuje zhodnocení na úrovni nuly,“ připomíná analytik BH Securities Štěpán Křeček. Při zohlednění inflace je to pak spíše reálné mínus.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Karanténa připravila o část příjmů téměř dvě pětiny Čechů

Zavřít reklamu ×
 1. ZDRAVA EKONOMIKA NEMUZE NIKDY ZAZIT KRIZI ! KRIZE JE UMELE VYTVARENA SMEJDY ,DARMOZROUTY ,PRIZIVNIKY , SPEKULANTY A TAKY BOHUZEL VRAHY , VIZ KORONA VIR !

 2. Vida, v česku obvyklé kvílení a hra na chudáka opět v kurzu, jak pozoruji, zřejmě je kvílení oblíbené ve všech dobách.

 3. Státem prezentovaná informace uvádí. Jedna třetina domácností má finanční zásobu na jeden měsíc. Druhá třetina na tři měsíce. Třetí třetina i s kdejakým předluženým miliardářem maximálně na jeden rok. To
  čumíte co – to je ekonomický a společenský debakl po třiceti letech budování nové společnosti. A co to jedno procento našich občanů? Těm je úplně fuk, co se děje se státem v ekonomice, protože jsou z velmi dávné minulosti perfektně zajištění na všechny strany. Co se týká současného viru, tak tam mají už dávno aplikované vakcíny. A co se týká politického uspořádání v naší zemi ( a tady asi nase.. náš disident a jiné pojuchance současným kapitalismem), ten je jim také úplně fuk! A proto! Bude se (prý) měnit státní znak. Lev z něho znechuceně odchází – nově se na něm žebrací miska nachází. Hořká pravda.

 4. Za co je utratit,když je vše uzavřené ? Investovat bezpečně též nelze,když se eura tisknou tempem jako letáky do supermarketů. Takže nechat ležet a investovat až se to skutečně začne sypat a budou se vyprodávat nemovitosti zkrachovalých firem a nesplacené hypotéky.

  • Co je uzavřené ? Celou dobu pandemie cokoliv jsem potřeboval, vždy se mi podařilo nějakou cestou koupit.

 5. Vážené dámy a pánové, je nasnadě, že se v nynější době nejedná nic jiného, nežli záchranu kapitalismu v Čechách i ve světě. Tomu je přizpůsobeno chování USA a Evropy, tomu je odpovídající chování MMF a Světové banky, tomu je zavázáno chování Vlády a orgánů EU, tomu poklonkují střadatelé nevyhnutelných zisků velkých světových konglomerátů, a tomu přizvukují a svoji polívčičku si přihřívají politici ze stran, které očekávají že budou udrženy jejich názory, jejich výhody a jejich prebendy. Nic jiného v tom není nutné hledat více.
  A občan ? O toho přece vůbec nejde. Je jen schránka, kterou je potřeba vysypat. Do toho správného žoku.
  Pronázorové články tomu jen vytvářejí správnou popularitu.
  Je to jen jiný způsob akumulace kapitálu, když selhávají ty staré osvědčené a běžné. Kavky mají býti oškubány ve prospěch orlů ve výšinách.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru