Podle statistiků rostly spotřebitelské ceny hlavně v oddíle rekreace a kultura, kde ceny sezónních dovolených s komplexními službami zdražily o 25,1 procenta. Ceny zboží úhrnem podle ČSÚ v červenci meziročně vzrostly o 0,1 procenta a ceny služeb o 1,6 procenta.
Největší vliv na meziroční růst cenové hladiny mají přesto stále ceny v oddíle bydlení, kde náklady vlastnického bydlení v červenci meziročně vzrostly o 0,9 procenta. Rostou i ceny nájemného bytů (meziročně o 6,8 %), výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu (+4,4 %), vodného (+10,9 %), stočného (+13,4 %), elektřiny (+8,9 %) a tepla a teplé vody (+5,0 %).
Naopak ceny zemního plynu klesly o 6,7 procenta a tuhých paliv o 2,9 procenta. Náklady na bydlení i energie stále z rodinných rozpočtů ukrajují více než před rokem. Hned po nákladech na bydlení měly v červenci velký vliv na inflaci ceny v oddíle stravování a ubytování, kde stravovací služby zdražily o 7,1 procenta a ubytování o 8,8 procenta.
Zdražily také lihoviny (+3,4 %), pivo (+4,9 %) a tabákové výrobky (+6,6 %). O 5,6 procenta byly dražší i pohonné hmoty a oleje. Naopak potraviny a nealkoholické nápoje úhrnem zlevnily o 3,1 procenta.
Zdá se, že Češi jako každý rok šetřili na letní dovolenou, kterou velká část domácnosti tráví v Česku. Provozovatelé ubytovacích zařízení a restaurací se na to připravili a nastavili speciální letní ceny. Pokud se podíváme na obsazenost hotelů, penzionů a kempů, nezdá se, že by zely prázdnotou. Stejně jako restaurace v turisticky nejatraktivnějších místech praskají ve švech.
Přesto by měli být lidé s utrácením opatrní a myslet na budoucí výdaje. Už za pár týdnů čeká děti návrat do škol, což vždy představuje vyšší nároky na rodinné rozpočty. Nechat si nějakou rezervu i v době dovolených proto není vůbec na škodu.
Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)