Češi se podle průzkumu považují za manuálně zručné. Nejčastěji malují, natírají a tapetují

Průzkum
Za manuálně zručné se považuje 85 procent Čechů. Nejčastěji mají přitom zkušenost s malováním, natíráním či tapetováním. Vyplývá to z průzkumu, který uskutečnila agentura Ipsos pro projekt Fandíme řemeslu. Ten zastřešuje Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR).
Češi se podle průzkumu považují za manuálně zručné. Nejčastěji malují, natírají a tapetují. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Češi si ale troufnou i na drobné instalatérské práce, jako je oprava kapajícího kohoutku, vyčištění ucpaného odpadu, nebo výměnu vodovodní baterie. A neleknou se ani zdění, montáže sádrokartonu nebo pokládání podlah. Podle jiného průzkumu, který si letos i Raiffeisen stavební spořitelna zpracovat u výzkumné agentury NMS Market Research, za kutily považuje sedm z deseti Čechů, a to jak muži (73 %), tak ženy (64 %).

Podle tohoto dubnového průzkumu mezi činnosti, které lidé nejčastěji zvládají svépomocí, patří sestavení nábytku, vymalování bytu, výměna zámku nebo zapojení domácích spotřebičů. Většina žen (72 %) si troufne i na šití záclon a závěsů, muži (71 %) zase na bourání příčky. Naopak řemeslníky by si většina dotázaných najala třeba na pokládku dlažby nebo zateplení domu.

„Téměř polovina dotázaných v našem průzkumu se zároveň domnívá, že výsledek jejich práce bývá velmi dobrý, nebo dokonce perfektní,“ říká vedoucí projektu Fandíme řemeslu a většinový vlastník české poradenské skupiny Apogeo Josef Jaroš. „Muži jsou ovšem o svých schopnostech přesvědčeni pevněji, než ženy,“ upřesňuje.

PSALI JSME:
Pravidelně kutí téměř každý druhý Čech

Muži si fandí víc, než ženy

Za perfektní nebo velmi dobrý označilo obvyklý výsledek svého úsilí v průzkumu pro projekt Fandíme řemeslu 55 % mužů, ale jen 39 % žen. Že nad ním musí přimhouřit oko, připustili čtyři muži a pět žen z deseti. Zbytek účastníků průzkumu (pět procent mužů a 11 procent žen) přiznal, že v případě potřeby raději shání řemeslníka.

Právě to je ale kámen úrazu a pravděpodobně i jedna z příčin, proč je v Česku kutilství tak rozšířené. Řemeslníci jsou totiž dlouhodobě „nedostatkovým zbožím“ a absolventi základních škol se na odborná učiliště nehrnou. Lenka Molnárová z Raiffeisen stavební spořitelny nabízí ještě další vysvětlení – dvě třetiny dnešních kutilů prý ke kutilství vedli právě jejich rodiče.

Sehnat řemeslníka je oříšek

Že je shánění řemeslníků obtížné, jsou přesvědčeni čtyři z pěti Čechů (přesněji 81 %). O něco lépe se to daří mužům (78 %), ženy považují shánění řemeslníků za oříšek z 85 %. Změnit to, je jeden z cílů, které si projekt Fandíme řemeslu vytkl. I proto se do něj zapojilo více než dvacet řemeslných cechů a profesních společenstev, které ve svých oborech reprezentují kvalitu a také ji u svých členů garantují.

PSALI JSME:
Řemeslníci razantně zdražují, je jich totiž málo

Z průzkumu ostatně vyplynulo také to, že pro lidi je při výběru řemeslníka nejdůležitější, když od něj mohou očekávat bezchybnou práci. Za rozhodující považuje tuto skutečnost 60 % dotázaných. Cena klíčová pro 22 % účastníků průzkumu, u zbylých 18 % je podstatné, kdy si na ně řemeslník udělá čas.

Výuční list chtějí i absolventi VŠ

„Neustále připomínám, že dobrý řemeslník se pozná podle toho, že má znalosti, dovednosti a zkušenosti,“ upozorňuje Drahoslav Matonoha, předseda Cechu zedníků ČR. „Znalosti a některé dovednosti získá ve škole, zbytek – hlavně zkušenosti – může přinést jedině praxe,“ vysvětluje Matonoha, který je zároveň ředitelem Akademie řemesel v Praze na Zeleném pruhu, jednoho z největších odborných učilišť v republice.

Připomíná také trend posledních let, kdy se o výuční list ucházejí právě lidé s praxí v určitém oboru, často i vysokoškolsky vzdělaní. „Architekt navrhující interiéry, který nelituje námahy a vyučí se truhlářem, dokáže určitě lépe spolupracovat s výrobcem nábytku na míru, i když mu sám nebude konkurovat,“ říká Matonoha.

PSALI JSME:
Dobrého zedníka skoro neseženete, je to nejvíce nedostatková profese

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.