Dobrého zedníka skoro neseženete, je to nejvíce nedostatková profese

Sehnat kvalitního zedníka je v současnosti skoro zázrak. A pokud už na nějakého narazíte, musíte na něj čekat i několik měsíců. Podle zjištění projektu Poptavej.cz, který sdružuje a zpracovává poptávky zboží a služeb, jsou právě zedníci nejvíce nedostatkovou profesí v Česku.

Obecně nejžádanější jsou stavební řemesla. Foto: Pixabay.com

Z analýzy odborného serveru Poptavej.cz vyplývá, že ze strany veřejnosti jsou obecně nejžádanější stavební řemesla. Kromě zedníků se o práci nemusí obývat ani truhláři nebo pokrývači. Do prvních TOP 8 se dále dostali malíři, podlaháři, topenáři, elektrikáři a sádrokartonáři.

„V březnu bylo zadáno v českých poptávkových systémech přes 20 tisíc poptávek v celkové hodnotě 3,5 miliardy korun v celé České republice. Z toho zhruba 11 tisíc poptávek bylo zaměřeno na služby řemeslníků s důrazem na stavební práce. Vedle nejžádanějších zedníků je velký zájem o truhláře, pokrývače, malíře a podlaháře,“ uvedla Lada Kurážová, marketingová ředitelka Poptavej.cz, kde mohou zájemci zdarma a nezávazně poptat a porovnat nabídky služeb a zboží.

Nedostatek řemeslníků potvrzují i další průzkumy a zkušenosti. Především učiliště se zaměřením na tyto obory dlouhodobě hlásí malý zájem žáků. Z loňského průzkumu společnosti Než zazvoní například vyplynulo, že některá učiliště obdržela ve srovnání s předchozím rokem až o 60 procent méně přihlášek. Jedním z důvodů je větší dostupnost maturitních oborů a rovněž větší zájem o školy s humanitním zaměřením. Některé technické školy už ovšem hlásí pomalý nárůst učňů.

Rovněž statistiky Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR potvrzují, že je řemeslníků nedostatek. Zatímco za posledních 15 let se ročně registrovalo přes 24 tisíc nových řemeslných živností, v roce 2014 to bylo pouze necelých deset tisíc. Poptávka po řemeslnících tak ve většině regionů výrazně převyšuje jejich nabídku a lidé musejí čekat na „fachmana“ i několik měsíců.

A kvalitní řemeslník si mnohdy díky tomuto nedostatku vydělá více než vysokoškolák, někteří si za měsíc vydělají i více než 50 tisíc korun. Jde ale spíše o živnostníky, řemeslníci v zaměstnaneckém poměru mají mzdy výrazně nižší.

Podle údajů serveru Platy.cz měli za rok 2016 nejvyšší průměrně výdělky nástrojáři (25 855 Kč), svářeči (23 136 Kč), automechanici (21 258 Kč) a elektrikáři (21 144 Kč). Zajímavé je podívat se na rozdíly v regionech: Největší rozdíl je u zedníků, kde průměrná mzda v Praze je o více než 10 tisíc korun vyšší než ve Zlínském kraji.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.