
Výsledky, které zveřejnil ERÚ, nejsou až tak velkým překvapením. Rodiny i podniky najely na úsporný režim hned po začátku energetické krize, kterou ještě více prohloubila ruská agrese na Ukrajinu. A ve snižování spotřeby elektřiny či plynu pokračují.
„Ceny, které jsme za poslední tři roky v ČR měli, nás velmi nutily do úsporných opatření. Ať už formou zateplení, seřízení oken anebo snížení spotřeby na úkor teploty doma či teploty vody a její spotřeby. Překvapivý je však pokles celkového počtu domácností připojených k plynové soustavě o téměř 25 000 odběrných míst,“ informoval redakci Lukáš Kaňok, ředitel sekce energo společnosti Kalkulátor.cz.
Podle průzkumu agentury Ipsos pro společnost Stiebel Eltron, který má FAEI.cz k dispozici, na 40 procent Čechů snížilo v zimních měsících teplotu ve svých domech a bytech, významná část dokonce až o tři stupně Celsia. Jako hlavní důvod uvedla více než tisícovka oslovených Čechů vysoké ceny energií.
„Vzhledem k tomu, že pro české domácnosti představují platby za energie velkou část měsíčního rozpočtu, nepřekvapuje nás, že v posledních sezónách dochází k snižování teploty v domácnostech ve snaze ušetřit,“ sdělil David Šafránek, vedoucí technického oddělení Stiebel Eltron.
Dodal, že snaha ušetřit se projevuje také zvýšeným zájem o přechod k udržitelnějším a úspornějším způsobům vytápění, mezi něž patří tepelná čerpadla. „Dokládají to i meziroční nárůsty prodejů a výroby čerpadel nejen v České republice,“ uvedl Šafránek.
Rekordně nízká spotřeba
Podle údajů Energetického regulačního úřadu dosáhla loni celková spotřeba zemního plynu v České republice 6,76 miliardy metrů krychlových, což představuje meziroční pokles o 10,4 procenta. Ačkoliv za tímto snížením stojí také teplejší počasí, odběr plynu klesl i po přepočtu na podmínky dlouhodobého teplotního normálu, a to o více než osm procent.
„V posledním loňském čtvrtletí byla spotřeba plynu vůbec nejnižší za celé desetiletí. Celoroční spotřeba pak klesla na hodnotu, která je nejnižší za dobu delší než tři dekády,“ řekl Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.
„Především díky úsporným opatřením na straně zákazníků spotřeba plynu klesá soustavně již od třetího čtvrtletí roku 2021, tedy od chvíle, kdy se začala projevovat energetická krize,“ vysvětlil šéf úřadu.
K meziročnímu poklesu spotřeby plynu došlo ve všech měsících loňského roku. Meziroční propad spotřeby je přitom patrný napříč všemi kategoriemi odběratelů: u velkoodběratelů (- 9,6 %) až po domácnosti (-11,6 %).
Naprostá většina dodávek plynu, 92 procent, přitekla do České republiky přes hranice s Německem. Pouze osm procent bylo dovezeno ze Slovenska, přičemž tyto dodávky se koncentrovaly především do posledního čtvrtletí, kdy Česká republika již měla naplněné zásobníky.
Ušetřené kilowatthodiny
Firmy a domácnosti také šetří s elektřinou, loni se jí spotřebovalo 57,8 terawatthodin (TWh), což bylo nejméně za posledních 14 let. Meziročně se odběr snížil o více než čtyři procenta, výroba dokonce klesla o téměř deset procent.
Nejvyšší meziroční pokles nastal v lednu (- 7,2 %), nejnižší v říjnu (- 1,4 %). Stejně jako u plynu, také u elektřiny platí, že svou celkovou roční spotřebu snížily všechny kategorie odběratelů: Od velkoodběratelů (- 4,1 %) až po domácnosti (- 4 %).
„Spotřeba elektřiny se výrazně snižovala už v roce 2022, v případě domácností dokonce rekordně. Přesto úsporný trend pokračoval i loni, a to v průběhu celého roku a u všech kategorií odběratelů,“ konstatoval Stanislav Trávníček. Dodal, že vedle úsporných opatření mělo vliv na spotřebu stejně jako v případě plynu i teplejší počasí.
Enormě vysoká cena = rekord v šetření! Např. já stáhl spotřebu plynu minulou zimu na polovinu a tuto zimu to bude stejné.
Dobrý den. Tak ono vyhnat cenou lidi od plynu a pak se chválit kolik se ušetřilo to je teda politika pro lidi. A dnes když mají od podzimu uzavřené nové smlouvy na 1.rok tak teď slevňují a uvidíme jaké ceny budou zase na podzim. Teď bych se moc nechválil. Uvidíme až se budou zase uzavírat smlouvy. Teď to lidi může tak akorát na co?