Dovoz ruského plynu do Česka v lednu prudce stoupl

Analýza
Podíl ruského plynu na importu do České republiky v poslední době prudce vzrostl; letos v lednu činil asi 62 procent, uvádí UniCredit Bank na základě dat Českého statistického úřadu. V listopadu 2023 to podle téže banky bylo 26 procent, v prosinci pak 2023 pak 58 procent.
Podíl ruského plynu na importu do České republiky v poslední době prudce vzrostl. Letos v lednu činil asi 62 procent, uvádí UniCredit Bank na základě dat Českého statistického úřadu. Ilustrační foto: Nord Stream

K obnovení dodávek ruského plynu do ČR došlo už loni v říjnu, jak na to autor tohoto textu upozorňoval na základě dat agentury Bloomberg v listopadu 2023. Pikantní je, že ruský plyn do Česka proudil – podle pozdějších dat samotného ministerstva průmyslu – už v době, kdy ministerstvo průmyslu ještě tvrdilo, že do Česka neproudí „ani kubík ruského plynu“.

Průtok plynu předávací stanicí Lanžhot, ze Slovenska do Česka, dosáhl začátkem prosince 2023 denní hodnoty až 176,2 milionu kilowatthodin, vyplývá z dat společnost Net4Gas. Jde o nejvyšší denní průtok touto hraniční stanicí od roku 2019.

Jde tak samozřejmě i o nejvyšší průtok od předloňského září, kdy několik explozí na plynovodech Nord Stream 1 a Nord Stream 2 definitivně znemožnilo přepravu plynu z Ruska přes Německo nakonec až také do Česka. Tento ruský plyn ovšem neproudil do Česka přes Lanžhot, nýbrž přes Krušné hory.

PSALI JSME:
Česko v těchto týdnech dováží z Ruska zhruba 50 % plynu, vyplývá i z dat ministerstva průmyslu

Poměrně vysoké hodnoty průtoku plynu stanicí Lanžhot jsou patrné i z dat za letošní leden. Pohybují se v pásmu od 85 do zhruba 112 milionů kilowatthodin denně. Lanžhot nyní představuje prakticky jedinou předávací stanici, kterou může do Česka proudit ruský plyn.

Loni v prosinci stanicí Lanžhot ze Slovenska do Česka protekl vůbec nejvyšší měsíční objem za celé období od prosince 2019. Obchodníci s plynem totiž od loňského října až do současnosti umenšují svůj dovoz ze západní části Evropy, zatímco umocňují svůj dovoz ruského plynu hlavně z přebytků na středoevropském trhu.

Nelze ovšem vyloučit, že stanicí Lanžhot může protékat i výraznější objem ne-ruského plynu, který si předtím obchodníci uskladnili v zásobnících na Ukrajině. Ukrajina disponuje značnou kapacitou zásobníků, takže po naplnění zásobníků v zemích EU se unijní obchodníci jali využít k uskladnění také kapacity na Ukrajině.

PSALI JSME:
Kdo a proč poškodil ropovody Nord Stream?

Vláda v Kyjevě přišla s pobídkami v podobě levné ceny uskladnění plynu či tříletého zrušení cla na plyn, které výrazně usnadňuje jeho reexport zpět do zemí EU.

Vzhledem k tomu, že zásobníky v zemích EU byly ještě loni v listopadu naplněny z takřka sta procent, v několika členských zemích Unie i na více než sto procent, představovala Ukrajina – konkrétně hlavně její západní část, kde se neválčí – vítanou dodatečnou kapacitu k uskladnění ne-ruského plynu.

Nadále relativně – na tuto část roku – velký objem uskladněného plynu, v EU i na Ukrajině, pomáhá v současnosti držet referenční burzovní cenu plynu platnou pro EU meziročně o zhruba 50 procent níže. Z tohoto zlevnění profitují také české domácnosti, jimž tak letos klesá – a zřejmě dále klesne – neregulovaná složka ceny plynu.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ruský Gazprom žaluje český Net4Gas

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Český průmysl zpět v depresi

Podle indexu nákupních manažerů v českém průmyslu (PMI) zveřejněného v tomto týdnu, se situace v dubnu v tomto našem největším odvětví opět zhoršila. Ani v březnu to nebyla žádná hitparáda, protože byl PMI hluboko …

Problémy v tuzemském průmyslu přetrvávají

Index nákupních manažerů (PMI) výrazně poklesl z 46,2 bodů v březnu na 44,7 bodů v dubnu. Hlavním problémem je stále nízká zahraniční poptávka, která se projevuje nižším množstvím nových zakázek a tím pádem také …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB