Češi loni pokračovali v šetření elektřinou. Letos její cena zlevňuje

Také loňský rok byl v Česku ve znamení energetických úspor. Čistá (netto) spotřeba elektřiny dosáhla celkové hodnoty 57,8 terawatthodiny (TWh). Redakci FAEI.cz o tom informoval tiskový mluvčí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Michal Kebort s tím, že je to nejméně za posledních 14 let.
Češi loni pokračovali v šetření elektřinou. Letos její cena zatím zlevňuje. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Spotřeba elektřiny v Česku se v roce 2023 meziročně snížila o více než čtyři procenta a klesala ve všech měsících loňského roku. Nejvyšší meziroční pokles nastal v lednu (-7,2 %), nejnižší pak v říjnu (-1,4 %).

Svou celkovou roční netto spotřebu snížily všechny kategorie odběratelů: Velkoodběratelé na hladině vysokého napětí o 4,1 procenta, domácnosti o čtyři procenta, podnikatelé o 3,1 procenta a velkoodběratelé na hladině velmi vysokého napětí o 1,4 procenta.

„Spotřeba elektřiny se výrazně snižovala už v roce 2022, v případě domácností dokonce rekordně. Přesto úsporný trend pokračoval i loni, a to v průběhu celého roku a u všech kategorií odběratelů,“ informoval Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.

Kromě přijatých opatření mělo podle Trávníčka na spotřebu vliv i teplejší počasí, neboť průměrná teplota byla vyšší než v roce 2022 a pohybovala se 1,4 °C nad dlouhodobým teplotním normálem.

Loni se v České republice vyrobilo celkem 71 TWh elektřiny, v meziročním srovnání o 9,9 procenta méně.

Přesto Česko zůstalo exportní zemí – přeshraniční saldo, tedy rozdíl mezi exportem a importem, činilo 9,2 terawatthodiny.

Oproti roku 2022, kdy bylo saldo 13,5 TWh, ovšem o takřka třetinový pokles. Stála za ním zejména snížená produkce z parních elektráren (-18,4 %), které přesto zůstaly nejvyužívanějším zdrojem. Klesla také výroba z paroplynových (-17,7 %), plynových a spalovacích (-5,4 %) a jaderných (-2 %) elektráren.

Naopak větší množství elektrické energie vyprodukovaly v loňském roce elektrárny vodní (+12 %), větrné (+ 9,5 %) a přečerpávací (+7,5 %). Všechny uvedené statistiky vyplývají ze čtvrtletních zpráv o provozu elektrizační soustavy.

Poslední zprávu za loňský rok (4. čtvrtletí 2023) ERÚ aktuálně zveřejnil na svých webových stránkách. Čtvrtletní zprávy zohledňují předběžné údaje, které jsou v době vydání úřadu k dispozici. Celoroční zprávu o provozu elektrizační soustavy za loňský rok úřad vydá v prvním letošním pololetí.

Elektřina zlevňuje, není nutné navyšovat zálohy

Spolu s vyúčtováním energií lidé dostávají i předpis na nové zálohy. Často dochází k jejich navýšení, které dodavatelé omlouvají zvýšením regulované složky. Nicméně více než o čtvrtinu by neměl platit nikdo. To je třeba mít na paměti při uzavírání nových smluv či úpravě výše záloh, zejména s ohledem na budoucí vývoj velkoobchodních cen energií.

Od ledna se regulovaná složka cen elektřiny zvýšila o téměř 70 procent, což dodavatelé začínají promítat do výše záloh. Z částky na faktuře za elektřinu regulovaná složka činí přibližně 40 procent, což pro domácnosti znamená výrazné zdražení celkové roční platby.

Větší část z ceny pro spotřebitele ovšem tvoří cena silové elektřiny, kterou dodavatel nakupuje na burze. Ta přitom již několik měsíců stagnuje, což se projevuje v jednotlivých nabídkách dodavatelů. „V současnosti sledujeme, že dodavatelé zlevňují produkty s měsíční fixací,“ informoval redakci FAEI.cz Tomáš Vrňák, energetický analytik Ušetřeno.cz.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB