Češi už naspořili rekordních 3,73 bilionu korun

Naděje na roztočení kolotoče útrat a s tím související růst nejen hrubého domácího produktu (HDP), ale i daní se nepřibližuje. České domácnosti si podle bilance naší centrální banky (ČNB) v únoru uložily na účty v komerčních bankách 28 miliard korun. Celkem tak mají na svých kontech opět nově rekordních 3 728 miliard korun.
České domácnosti si podle bilance naší centrální banky v únoru uložily na účty v komerčních bankách 28 miliard korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

S kolotočem ekonomiky nepohnou ani investice domácností do bydlení, které se v únoru zvýšily o tři a půl miliardy korun hlavně zásluhou nových hypoték. Situaci na trhu spíš dokresluje růst běžných spotřebitelských úvěrů domácností, které stouply o 2,3 miliardy korun na celkových 329 miliard. Poslední pokles zadlužení obyvatelstva ČNB zaznamenala v dubnu roku 2022.

Od prosince prudce klesá množství peněz vedených na bezúročných běžných účtech. V prosinci to bylo 1 436 miliard korun, v únoru už jen 1 405 miliard korun. Za stejnou dobu stouply úložky na termínovaných vkladech z 991 miliard na 1 046 miliard korun i přesto, nebo možná jako volání SOS (spaste naše duše, pozn. aut.), že banky nenápadně po desetinkách své úrokové sazby snižují.

Na druhé straně posilují vklady v dolarech a v eurech. Jejich podíl na vkladech v tuzemských bankách se pohybuje jen okolo pěti procent. To je výrazně méně oproti například Polsku, kde je tento podíl kolem 12 procent.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: U kterých bank na spořicích účtech úroky neklesají?

Historicky nejvyšší podíl cizoměnových vkladů v českých bankách byl v době měnové krize v roce 1997 (zhruba 10 %). Postupně klesal na tři procenta před začátkem pandemie a nyní opět vykazuje pozvolný růst.

Například banky Creditas a Max získaly meziročně vklady v eurech v objemu víc než jedné miliardy korun. Největší zájem je o eurový spořicí účet (sazba 2,2 %) a termínované vklady (až 3 %). S poklesem úrokových sazeb na korunových vkladech lze očekávat, že úspory v eurech budou populárnější, i když se najdou banky, jako například Fio, které mají úrokovou sazbu na eurovém spořicím účtu ve výši nula procent.

Jiné se za své sazby zřejmě stydí natolik, že vám je prozradí až při osobní konzultaci, jako například Česká spořitelna. Není divu. Sazby většinou začínají nulou. Jiné větší banky, jako Moneta, si zase pletou devizové účty se směnárnou. Na jejím webu na úrokovou sazbu na první dobrou klient nenarazí.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Úspory obyvatel se rekordně zvyšují

Zavřít reklamu ×
  1. Já se vůbec nedivím. Taky tu ještě nikdy nebyla taková rekordní vláda. Pětikoalice je mistr ve zvyšování a vymýšlení nových poplatků. Rovněž šetřím co to dá a ještě 2 roky šetřit budu.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Úspěšný týden pro českou korunu i euro

Česká koruna hned na začátku týdne posílila vůči euru pod hladinu 24,80 korun, kde kurz zůstal i po jeho zbytek. Na silnější úrovně koruně pomohlo zveřejnění domácí inflace, která překvapila ve směru nahoru. …

Hypoteční trh vzrostl v dubnu na dvojnásobek

Hypoteční trh v dubnu zrychlil meziroční růst, v porovnání se stejným měsícem loňského roku vzrostl o více než 100 procent. Banky a stavební spořitelny během dubna poskytly hypoteční úvěry za 21,9 miliardy korun, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konec týrání, jatka budou na kamerách

Analýza
Česká vláda udělala další krok směrem k ochraně zvířat. Od začátku roku 2026 budou provoz na všech tuzemských jatkách monitorovat kamery. Ministerstvo zemědělství si od tohoto kroku slibuje výrazné omezení týrání zvířat při porážení.