Češi v zahraničí bourají nejvíc o prázdninách. Jak se připravit, aby vás nehoda nezaskočila?

Celkem 7 028 nehod zavinili loni čeští řidiči v zahraničí. Podle údajů České kanceláře pojistitelů (ČKP) to představuje 3,7 procenta všech škod likvidovaných českými pojišťovnami. Zbytek se odehrál na území České republiky.
Od italského Lago di Garda vyjde odtah osobního vozu na zhruba 38 tisíc korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Nejvíce nehod způsobili Češi v Německu, a to 2 620, na druhé příčce je Slovensko se 937 nehodami a třetí místo obsadilo Rakousko se 907 nehodami,“ uvádí Petr Jedlička, pojistný matematik ČKP. Ve velmi navštěvovaném Chorvatsku podle něj Češi v minulém roce zavinili 163 nehod, což tuto oblíbenou prázdninovou destinaci řadí na pomyslnou osmou příčku.

Prim v nehodovosti Čechů mimo republiku hrají také prázdninové měsíce, kdy v roce 2022 došlo k 21,4 procentům všech nehod. „Konkrétně v červenci jich bylo 796 a poté v srpnu 710,“ doplňuje statistiky Jedlička.

Určitou výjimku představuje Itálie, kde jsou počty nehod českých řidičů rozloženy rovnoměrněji do celého roku. České pojišťovny je zaznamenaly rovněž v březnu, což může souviset s cestami na lyže, dále také během června, srpna i září, kam ještě spadají okraje letní sezóny. Podíl na tom ale má také nákladní doprava, pracovní cesty a podobně.

Odtah z Chorvatska vyjde na desetitisíce

Jen do Chorvatska, Itálie, Rakouska a na Slovensko se přitom loni podívalo přes dva miliony Čechů. A nejčastěji tam vyrazili právě autem. Podle dat průzkumu Ipsos i letos zamíří na dovolenou do zahraničí až 63 procent z nás. Až 53 procent autem.

Průměrné stáří osobních vozidel v ČR je ovšem šestnáct let, což je o čtyři roky více než v celé Evropské unii. Většina starších aut má navíc sjednané pouze povinné ručení, u kterého není asistence v zahraničí žádná nebo je jen základní.

I majitelé vozů s havarijním pojištěním často zjistí, že nemají sjednánu dostatečnou autoasistenci, natož pak pro situace v zahraničí. Proto je před cestou důležité asistenční služby ověřit, případně si sjednat připojištění vozidla po dobu dovolené.

„V minulém roce jsme řešili například odtah osobního vozu z chorvatského Šibeniku. Odtah osobního rodinného vozidla vyšel na 46 tisíc korun. Podobný případ jsme řešili v Itálii. Od Lago di Garda odtah vyjde na zhruba 38 tisíc korun,“ říká Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.

Odtahová služba si většinou za odtah účtuje kolem 20 korun za ujetý kilometr, přičemž se do finální ceny započítává cesta odtahového vozidla tam i zpět. Připočítat musíte například i nakládku vozidla, mýtné nebo příplatky za svátky a víkendy.

K čemu je dobrá zelená karta

Škody způsobené vaším vozidlem v zahraničí jsou kryty v rámci povinného ručení, dokladem o jeho zřízení je tzv. zelená karta.

„Motorista by měl mít zelenou kartu při cestě do zahraničí vytištěnou u sebe, i když na území České republiky již postačí ji mít elektronicky například v mobilním telefonu. Změny se dočkáme až v průběhu roku 2025, kdy budou moci mít motoristé zelenou kartu v digitální podobě ve formátu pdf také v zahraničí,“ upozorňuje Vladimír Krejzar, ředitel likvidace České kanceláře pojistitelů.

Zelená karta v zahraničí má i další výhodu – k dispozici máte asistenční služby. S nimi vám pojišťovna zajistí odtah nepojízdného auta, náhradní vůz nebo vyproštění vozu. Zkrátka co si sjednáte, to platí i v cizině. Na zelené kartě je navíc uvedené telefonní číslo na asistenční službu, kam můžete volat non-stop a domluvíte se vždy v češtině.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena