Češi výrazně omezují své útraty, inflace se začíná výrazně projevovat

Názor
Tržby maloobchodníků v květnu nečekaně silně propadly. V meziročním vyjádření poklesly o bezmála sedm procent. Pokles reálně o 6,9 procenta je více než dvakrát hlubší, než předpokládal ten nejpesimističtější expertní odhad.
Češi kromě oblečení a obuvi šetří také na sportovním vybavení a omezují se rovněž v pořizování notebooků, mobilů nebo obecně elektroniky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zvláště dramaticky se propadly tržby prodejcům oděvů a obuvi. To souzní s průzkumy, podle nichž si letos Češi raději odpustí koupi nového oblečení, než aby si odepřeli dovolenou, třeba i zahraniční u moře.

Po dvou letech omezeného, ba nemožného cestování jsou zkrátka na zahraniční pobyt tolik natěšeni, že za něj neváhají utrácet, ač jsou jejich obavy z vlastní finanční budoucnosti kvůli inflaci nejchmurnější od krize let 2012 a 2013, v některých aspektech ještě za mnohem delší dobu.

Češi také šetří například na sportovním vybavení, ale omezují se také v pořizování notebooků, mobilů nebo obecně elektroniky. To vše je totiž zbytné zboží, jež si mohou odepřít, když se jako právě v těchto dnech a týdnech tolik obávají dalšího zrychlování inflace a zejména pak energetické drahoty.

PSALI JSME:
Lidé výrazně omezují spotřebu

Tu může na podzim výrazně umocnit napjatá situace stran dodávek ruského plynu do EU. Tržby stoupají jen lékárnám nebo drogeriím, což jsou obchody, jež prodávají zboží často spíše nezbytné povahy, na němž se prostě šetřit příliš nedá.

Na rozdíl od předchozích měsíců v květnu již domácnosti v ČR vyčerpaly svůj pandemický polštář úspor. Nebo se jej dále bály vyčerpávat. Spotřebitelská důvěra je na nejnižší úrovni od začátku měření počátkem milénia.

Inflace se navíc dále rozjede, už v červenci může přesáhnout dvacetiprocentní úroveň. Což spotřebitelské tržby jen dále omezí.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflace v Česku míří ke dvaceti procentům

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Dojde na omezení dodávek tepla českým domácnostem?

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela včera poměrně překvapivě varoval, že při vývoji energetické situace dle pesimistického scénáře může dojít na omezení dodávek tepla domácnostem. Přitom dosud z vrcholných míst …

Zemědělci mají dobrý rok, pečivo ale nezlevní

Zemědělci z různých koutů republiky se letos shodují: Sklizně běží rychleji, skončí dříve než loni. S tím, jak léto postupuje, jsou přitom stále více a více optimističtí ve svém odhadu úrovně letošní celkové …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB