Česká ekonomika si loni vedla nad očekávání dobře

Názor
Česká ekonomika podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu stoupla v loňském posledním čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,3 procenta, meziročně pak poklesla o rovných pět procent. Za celý rok tak odepsala 5,6 procenta. Více než kdy jindy je třeba zdůraznit, že jde o předběžný výsledek. Ještě se tak může měnit oběma směry, a to kvůli mimořádné pandemické situaci, zatížené nebývalou mírou nejistoty, zvláště výrazně.
České ekonomice pomohlo zejména ve druhém pololetí loňského roku to, že klíčová odbytiště tuzemského exportu, v čele s Německem, nebyla tak zásadně ochromena pandemií, jako na jaře. Ilustrační foto: Pixabay.com

Pokud by však tato nebo podobná čísla platila i definitivně, půjde o nečekaně dobrý výsledek české ekonomiky, pochopitelně tváří v tvář zmíněným loňským mimořádně nepříznivým podmínkám. Jedná se totiž o mnohem příznivější výsledek, než jaký někteří experti předpokládali ještě v loňském čtvrtém čtvrtletí.

Připomeňme, že například Svaz průmyslu a dopravy ČR se ještě v druhé polovině října 2020 obával, že ekonomika poklesne až o dvanáct procent. Její nynější propad, resp. jeho dnešní odhad, je tedy ani ne poloviční.  I tak je však třeba říci, že jde o nejhorší výsledek české ekonomiky v novodobé historii státu počítané od roku 1993. Ještě před rokem touto dobou bychom takovéto číslo považovali za nepodařené sci-fi.

České ekonomice pomohlo zejména ve druhém pololetí loňského roku to, že klíčová odbytiště tuzemského exportu, v čele s Německem, nebyla tak zásadně ochromena pandemií, jako na jaře. Tím pádem podával tuzemský zahraniční obchod ve druhé polovině loňska rekordně dobrý výkon. Například v říjnu 2020 byl celkový obrat zahraničního obchodu druhý nejvyšší v historii.

PSALI JSME:
Německá ekonomika vloni klesla o pět procent

V měsících září, říjnu a listopadu pak přebytek zahraničního obchodu vykázal pokaždé hodnotu přesahující třicet miliard korun. Taková „série“ se rovněž dosud nikdy v historii nezdařila. Dobrý výkon tuzemského exportu měl samozřejmě příznivý dopad na průmyslovou výrobu, která je pro českou ekonomiku jako celek zcela klíčová. Česko je stále prakticky nejprůmyslovější zemí EU.

V letošním roce bude výkon české ekonomiky odvislý od rychlosti vakcinace u nás i v zahraničí, zejména opět v zemích typu Německa, které jsou klíčovými odbytišti českého exportu.

Vzhledem k tomu, že Německu i například Číně, kam plyne zvláště nepřímou cestou rovněž podstatná část českého vývozu, by se mělo letos v mezinárodním kontextu nadprůměrně dařit, jsou poměrně příznivé i vyhlídky české ekonomiky. Měla by letos přidat 3,1 procenta. Na to, aby se její výkon dostal na předpandemickou úroveň, to ale stačit nebude. K tomu dojde až v roce 2022.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Evropské ekonomiky si vedly na konci roku 2020 nad očekávání dobře

Zavřít reklamu ×
  1. Je nutné počítat s ekonomickým ochromením Evropy v roce 2025 kdy zdrogované vedení v Bruselu nařídilo konec výroby spalovacích motorů.Možná nejsou zdrogovaní ale podplacení od Elona Muska……Jinak nelze pochopit neustálé zvýhodňování „ropáka“ roku jakým elektrické auto bezesporu je.Takový pohon CNG je absolutně čistý pohon.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Situace ve službách se stabilizuje

Na to, že na významnou část služeb dopadal v prvním čtvrtletí lockdown, byly jejich výsledky za první čtvrtletí mírně povzbudivé. Oproti poslednímu čtvrtletí loňského roku se (podle údajů Českého statistického …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vejce zdražují, chovatelé začali pouštět slepice z klecí

Analýza
Klecový chov slepic sice skončí podle loni schváleného zákona až v roce 2027, mnozí chovatelé se ale novým pravidlům přizpůsobuje s předstihem už nyní.  Podle výzkumů se zájem veřejnosti o podmínky chovu slepic a původ vajec sice zvyšuje, přesto ale převažují nakupující, kteří zohledňují především cenu. A ta se zvyšuje – právě i kvůli změně chovu nosnic.

Hrozí Air Bank zánik?

Moneta Money Bank podepsala předběžnou smlouvu o akvizici Air Bank, českého a slovenského Home Creditu a …
Rolovat nahoru