Pesimismus v české ekonomice polevuje

Názor
Poslední tvrdá čísla z ekonomiky jsou zatím jen z června, a tak nezbývá než se v mezičase opět opřít o průzkumy mezi firmami a spotřebiteli. Ten dnešní je od Evropské komise a ukazuje další zlepšení sentimentu v české ekonomice v průběhu srpna. Podnikatelská nálada se v průběhu toho měsíce zlepšila s tím, jak se situace v hospodářství začíná po květnovém restartu stabilizovat.
Zdá se, že průmysl již to nejhorší překonal, jen mu déle potrvá, než se vrátí na výchozí úroveň. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Přesto důvěra mezi podnikateli je asi tak vysoká, jako při minulé recesi a zdaleka se ještě nepřiblížila úrovni před nástupem koronaviru. Žádné zlepšení v posledním měsíci nenastalo u spotřebitelů. Je evidentní, že obavy z nezaměstnanosti, horší finanční situace nebo z inflace zatím nepolevily.

V rámci průmyslu je vidět, že firmy jsou už optimističtější, pokud jde o vývoj v nejbližších měsících, a očekávají další zvýšení zakázek, i když ty ještě zdaleka nedosahují alespoň únorové úrovně. V každém případě se již odrazily ode dna, a i v posledním měsíci rostly především v případě výrobců kovů, kovových výrobků a rovněž v automobilovém průmyslu.

Zdá se tedy, že průmysl již to nejhorší překonal, jen mu déle potrvá, než se vrátí na výchozí úroveň. Rovněž je vidět, že tlak na propouštění už není tak intenzivní, jak jej firmy pociťovaly ve druhém čtvrtletí.

PSALI JSME:
Optimističtější podnikatelé, pesimističtější spotřebitelé

Situace ve službách naproti tomu až tak přímočará není. Po počátečním nadšení z restartu důvěra v této části ekonomiky opět mírně klesá. Důvodem jsou především horší vyhlídky poptávky v následujících třech měsících. Týká se to především sezónních oborů jako je ubytování a stravování, nicméně ukazatele jsou sezónně očištěné, takže zdůvodnit horší vyhlídky koncem léta vlastně nelze.

Spíš jde o fakt, že zde stále chybějí zahraniční turisté a kongresová turistika zaplňující slabší měsíce roku. Optimističtěji naproti tomu hledí do budoucna dopravní a doručovací služby spolu s finančním sektorem, reklamním průmyslem nebo pracovními agenturami.

Nejnovější průzkumy důvěry potvrzují dosavadní trendy v ekonomice i naše očekávání, že oživení ekonomiky bude spíše pozvolné a potrvá nejméně dva roky, než se ekonomika vrátí na výchozí úroveň roku 2019. Pozitivní je, že tlak na propouštění zatím polevuje, a když k tomu připočteme stále menší využívání tuzemské verze kurzarbeitu, tak bychom se na podzim nemuseli dočkat ani žádné exploze na trhu práce.

Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ve službách se začíná blýskat na lepší časy

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Finanční trhy stále hledí přes růžové brýle

Důvěra v ekonomiku eurozóny se v listopadu podle očekávání snížila. Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu klesl z říjnových 91,1 bodu na 87,6 bodu a skončil tak mírně nad tržním odhadem, který počítal s …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Běžný Pražan si už nový byt nemůže dovolit. Kde se ceny zastaví?

Analýza
Ani koronavirová pandemie nezastavila zdražování nových bytů a rodinných domů. V hlavním městě, kde jsou průměrné ceny nemovitostí nejvyšší, si už podle tamního Institutu plánování a rozvoj jsou aktuální prodejní ceny už mimo příjmové možnosti běžně vydělávajících Pražanů. Ceny ale rostou také v dalších městech a pro mnohé lidi jsou nedostupné.
Rolovat nahoru