Česká ekonomika v prvním kvartálu mezičtvrtletně mírně vzrostla

Názor
Česká ekonomika v prvním kvartálu letošního roku rostla mezičtvrtletně o 0,7 procenta, po předchozím růstu o 0,8 procenta. Dnes zveřejněný první odhad vývoje hrubého domácího produktu (HDP) tak byl jen nepatrně vyšší, než naše prognóza (+0,5 %) a tržní konsensus (+0,4 %).
Spotřebu domácností v letošním prvním čtvrtletí podpořilo úplné uvolnění protiepidemických restrikcí. Ilustrační foto: Pixabay.com

V meziročním srovnání růst ekonomiky zrychlil z 3,6 procenta na 4,6 procenta. To bylo však významně dáno skutečností, že během loňského prvního čtvrtletí platila velmi silná protiepidemická opatření, zahrnující mimo jiné zákaz pohybu mezi okresy.

Struktura ekonomického růstu bude známa až zhruba za měsíc, myslíme si však, že k mezičtvrtletnímu zvýšení HDP přispěla domácí poptávka, kladný příspěvek měl podle komentáře Českého statistického úřadu (ČSÚ) zřejmě i čistý vývoz.

PSALI JSME:
Tuzemský export: Výhled se po prvotním šoku stabilizoval

Spotřebu domácností v letošním prvním čtvrtletí podle našeho odhadu podpořilo úplné uvolnění protiepidemických restrikcí. Předstihové měsíční indikátory ukazují na rychlý růst především v oblasti služeb, které byly v průběhu koronavirové pandemie omezeny nejvíce.

Pohledem nabídkové strany ekonomiky došlo pravděpodobně k oživení v oblasti zpracovatelského průmyslu, když začátek roku přinesl zmírnění problémů v dodavatelských řetězcích. To byl pravděpodobně i důvod vyššího čistého vývozu. Na obnovení růstu fixních investic ukazuje nárůst stavební produkce, kterého jsme na začátku roku byli svědky.

PSALI JSME:
Průmysl, zemědělství i stavebnictví zažívají cenové šoky

Vlivem války na Ukrajině, vysoké inflace a šíření covidu v Asii, bude od druhého čtvrtletí ekonomická aktivita pravděpodobně klesat. Během druhého a třetího čtvrtletí podle naší prognózy zaznamená ekonomika oproti prvnímu čtvrtletí kontrakci v souhrnu o jedno procento.

Válka na Ukrajině vedla k dalšímu nárůstu inflace a k opětovnému zhoršení problémů v dodavatelských řetězcích. K tomu přispěly i silné protiepidemické restrikce v Číně, vyvolané politikou nulové tolerance tamní vlády.

PSALI JSME:
Naše ekonomika může skončit ve stagflaci

Vysoká inflace a zvýšená nejistota se pravděpodobně ve druhém čtvrtletí podepsaly také na nižších výdajích domácností. Spotřebitelská důvěra je podle ČSÚ nejnižší od listopadu 2012 a obavy domácností ohledně dopadů vysoké inflace dosahují historicky nejvyšších úrovní.

Ekonomika podle naší nové prognózy vzroste letos pouze o 1,8 procenta. Její růst však bude z velké části dán nízkou srovnávací základnou loňského roku, když od druhého čtvrtletí již pravděpodobně budeme svědky výše zmíněného snižování ekonomické aktivity.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Češi mají „blbou náladu“. Vláda by měla aktivněji komunikovat

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny v průmyslu v srpnu letos poprvé klesly

Cenové tlaky v klíčových cenových okruzích začínají polevovat. Stejně jako u spotřebitelských cen zaznamenaly statistiky z průmyslového sektoru ve srovnání s tržním konsensem nižší dynamiky. Zatímco v první polovině …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB