Tuzemský export: Výhled se po prvotním šoku stabilizoval

Názor
Tempo tuzemského exportu v únoru ještě meziročně dosáhlo solidních sedmi procent. Březnová statistika již ale bude negativně ovlivněna válkou na Ukrajině a současně i vysokou srovnávací základnou z minulého roku. Hodnota vývozů by mohla meziročně poklesnout o zhruba šest procent.
Tempo tuzemského exportu v únoru ještě meziročně dosáhlo solidních sedmi procent. Březnová statistika již ale bude negativně ovlivněna válkou na Ukrajině. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Mírné zlepšení, nikoliv obrat nepříznivého trendu, pak podle aktuálního výpočtu Indexu Exportu (připravuje jej Raiffeisenbank a Asociace exportérů, pozn. red.) přinese následujících pět měsíců. Výkon tuzemského exportu budou tlumit přetrvávající komplikace v českém průmyslu, především pak ve stěžejním sektoru automotive, na pozadí nedostatku materiálů, pokračujících zádrhelů v dodavatelských řetězcích (lockdowny v Číně, pozn. aut.).

A také prudce narůstajících výrobních nákladů – dle indexu cen průmyslových výrobců v meziročním srovnání o téměř 25 procent. Vývoj v ostatních evropských zemích je podobně vyostřený.

Oproti minulému výpočtu Indexu Exportu je ale predikce vývoje exportu přece jen mírně optimističtější. Pro druhé čtvrtletí letošního roku indikuje meziroční pokles hodnoty exportu v průměru o 2-3,2 procenta namísto předešlých 3-4,5 procenta.

PSALI JSME:
Zahraniční obchod i v závěru roku potěšil

V predikci se kladně odráží prozatím nižší než předpokládané zhoršení výkonu dodavatelů a dále vývoj vpředhledících ukazatelů, jež vstupují do modelu. Například německý IFO index skončil nad očekáváními a ukazuje na překvapivou odolnost tamní ekonomiky vůči šoku v podobě války na Ukrajině, což snižuje riziko výraznějšího zhoršení situace v zahraniční poptávce pro české exportéry.

Bezpečně v pásmu expanze se udržel i březnový PMI index pro český zpracovatelský průmysl (54,7 bodu) a také nedávno zveřejněný dubnový výsledek pro eurozónu (55,3 bodu). Do tohoto vývoje zapadá i tuzemský konjunkturální průzkum, který, vyjma spotřebitelů, hlásí zlepšení nálady v ekonomice.

Příchozí data ukazují, že firmy se ze všech sil snaží přizpůsobit a reagovat na další nové výzvy včetně výpadků dodávek klíčových surovin. Díky tomu se ekonomická důvěra stabilizovala, byť na nižší úrovni.

PSALI JSME:
Ceny energií dopadají na všechny

Je ale třeba mít neustále na mysli jednu velmi důležitou skutečnost – bohužel válka na Ukrajině stále trvá, a to vehnalo Index Exportu do zcela neprobádaných prognostických podmínek. Kruciálním problémem exportérů vůbec není nedostatek zakázek, prioritně se neřeší ani nedostatek pracovníků, ale to, bude-li z čeho vyrábět.

A jak již některá únorová čísla ukazují, mračna se blíží. Propad exportu osobních automobilů dosáhl sedmi miliard korun, export do Ruské federace se propadl o 11 procent a dá se očekávat, že s rostoucí srovnávací základnou roku 2021 se bude export propadat stále více.

A to se může ještě zhoršit v případě, že Rusko omezí nebo dokonce zastaví dodávky důležitých komodit a surovin a zničí nebo anektuje významné dodavatele pro Českou republiku na Ukrajině. Z tohoto důvodu bude dobré mít připravený i náhradní plán.

Autor je místopředseda Asociace exportérů
Autorka je hlavní ekonomka Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Gazprom varuje, že sníží dodávky plynu. I pro Česko

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Eurozóna: Indikátory prudce klesají

Zářijový PMI průzkum (index nákupních manažerů, pozn. red.) potvrzuje to, co již signalizovaly průzkumy za předchozí měsíce: Ekonomická aktivita v eurozóně prochází slabším obdobím a hrubý domácí produkt (HDP) má v …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB