Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí vůbec nerostla

Názor
Tuzemská ekonomika v letošním druhém čtvrtletí vůbec nerostla. Vyplývá to z dalších zpřesněných údajů k jejímu vývoji, které tento týden zveřejnil Český statistický úřad. Podle statistiků tuzemské hospodářství od dubna do června v porovnání s prvním letošním čtvrtletím jen stagnovalo. Předchozí jejich odhad ovšem hovořil o růstu 0,1 procenta.
Koruna v reakci na oznámení nového odhadu výkonu ekonomiky ČR mírně oslabila. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Meziročně je kvůli tomu výkon české ekonomiky rovněž horší, než s čím se dosud počítalo. V porovnání se druhým loňským čtvrtletím totiž letos od dubna do června klesla hned o 0,6 procenta, namísto dosud předpokládané 0,4 procenta.

K horšímu, než předpokládanému výsledku přispěla slabší, než předpokládaná spotřeba domácností a přece jenom o i slabší zahraniční poptávka, daná vedle jiného hospodářskými obtížemi Německa.

Koruna v reakci na oznámení nového odhadu výkonu ekonomiky ČR mírně oslabila. Někteří devizoví obchodníci totiž sází na to, že horší čísla k výkonu ekonomiky by mohla Českou národní banku přimět k tomu, aby začala dříve snižovat své úrokové sazby, aby tudíž zbytečně nedusila českou ekonomiku déle a více, než je nutné.

PSALI JSME:
Zhoršené výsledky české ekonomiky

Ziskovost firem v ČR, měřená mírou zisku, však v sezónním očištění byla v letošním druhém čtvrtletí nejvyšší od konjunkturálního období první poloviny roku 2016, a to navzdory horšímu výkonu ekonomiky jako celku.

Míra zisku, tedy podíl hrubého provozního přebytku k hrubé přidané hodnotě, dosáhla 49 procent. To značí, že břímě ekonomického útlumu nesou zejména domácnosti, popřípadě vláda. Ovšem vláda toto břímě nese tím způsobem, jehož výsledkem je hlubší zadlužení, které nakonec stejně zaplatí lidé v ČR ze svých daní.

Firmám se však i ve vysokoinflačním prostředí daří udržovat, případně navyšovat své marže a své zisky. Za celý letošní rok je třeba počítat se stagnací ekonomiky, její reálný růst by měl letos být přesně nulový.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ekonomický sentiment se u nás ani v Německu zatím nelepší

Zavřít reklamu ×
  1. Nejvyšší ziskovost – čti jako: nejmizernější mzdy a největší přelití peněz do zahraničních matek. Takže zlaté cihly tam, hlad, svrab a bída tady Hurá!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB