Tento úspěch přichází jen několik týdnů po dosažení čtyř miliard korun, což svědčí o stále rostoucí popularitě investování do nemovitostí mezi českými investory, uvedla platforma. „Investown, společnost umožňující chytré zhodnocení peněz díky skupinovému investování do nemovitostí, má za sebou nejlepší měsíce od svého vzniku,“ píše se v tiskové zprávě. K tomu se ještě vrátíme.
Jen během letošních prázdnin investoři platformě svěřili více než 728 milionů korun, přičemž na výnosech jim bylo vyplaceno přes 45 milionů korun. Letos v červenci pak Investown zaznamenal milník 100 000 investorů, což potvrzuje rostoucí zájem o tento druh investice. Průměrný výnos na platformě aktuálně dosahuje 10,23 procenta, což je výrazně nad průměrem tradičních spořicích účtů.
Podle CEO Investownu Alana Pocka stojí za úspěchem platformy kombinace jednoduchosti použití, dostupnosti i pro malé investory a neustálých inovací. „Nemovitosti patří mezi nejstabilnější komodity, do kterých se vyplatí investovat. Dávno už nejsou jen pro milionáře. Naší platformou umožňujeme investice již od 500 korun, což otevírá dveře širokému spektru investorů,“ říká.
Investown o sobě tvrdí, že je nejúspěšnější česká investiční společnost, která umožňuje chytré zhodnocení peněz díky skupinovému investování do nemovitostí jak v Česku, tak v celé Evropské unii. „Nejúspěšnější českou investiční společnost“ bych ale určitě hledal v jiných vodách, kde se plaví třeba PPF Group nebo KKCG Group, či řada jiných firem. Ale mnohem podstatnější je něco jiného.
Pokud se podíváte do obchodního rejstříku, zjistíte, že v Česku neexistuje žádná obchodní společnost, která by se jmenovala „Investown“. Ale jsou tu hned tři společnosti s ručením omezeným, které mají slovo „Investown“ ve svém názvu: Investown Technologies, Investown Family a Investown Platforms. Za investiční platformou Investown stojí podle webu www.investown.cz první z výše vyjmenovaných.
Ale tak snadné nalézt to není. Kdo by očekával, že na zmíněných webových stránkách najde v obvyklých sekcích, tedy O nás a Kontakt, za zákona povinné informace, které mají mít podnikající subjekty nabízející na internetu své služby, bude zklamán. Tuzemské firmy přitom už pěkných pár let o sobě musejí uvádět na internetu všechny informace, které jsou povinné i na jejich obchodních listinách.
K identifikaci dané právnické osoby slouží tyto údaje: Název firmy včetně uvedení právní formy, sídlo společnosti nebo místo jejího podnikání, identifikační číslo subjektu, údaje o zápisu do obchodního rejstříku, a to včetně spisové značky. Dalším povinným údajem je zápis do jiného veřejného rejstříku nebo zákonné evidence, v níž je firma evidována, v tomto případě registr skutečných majitelů.
Povinnosti pro firmy, tedy zejména společnosti s ručením omezeným a akciové společnosti (ale také pro osoby samostatně výdělečně činné, OSVČ, pozn. red.) upravuje Občanský zákoník spolu se Zákonem o obchodních korporacích. Nestačí ale jen to, aby firma na svém webu měla všechny povinné informace, navíc je musí dle zákona umístit tak, aby je každý návštěvník snadno našel.
Patří se připomenout, že za nezveřejnění povinných údajů na internetu hrozí pokuta až 50 000 korun, a pakliže nepomůže ani ta, může dojít k úřednímu zákazu činnosti až na jeden rok. Být na místě majitelů firmy, za této situace bych chtěl vrátit honorář za právní služby i odměnu za webové stránky Investown od jejích tvůrců a PR, pakliže nevědí, co všechno má o sobě jejich klient uvádět na svém webu.
Pojďme tedy ještě na rekapitulaci toho, co na webu investown.cz chybí. Předně, přesný název firmy (Investown Technologies s.r.o.) není na stránkách umístěn tak, aby byl snadno k nalezení. Respektive je obsažen v patičce webu, avšak šedým, malým a špatně čitelným písmem, a také ve Všeobecných obchodních podmínkách. Správný název firmy ale není ani v tiskové zprávě, ani v poznámce pro editory…
K tomu, aby se návštěvník webových stránek investown.cz či potenciální investor dozvěděl další ze zákona povinné údaje, musí si otevřít jeden z následujících dokumentů na webu: Ochrana osobních údajů, Všeobecné obchodní podmínky či Poučení spotřebitele. A to rozhodně, bez jakékoliv diskuse, není dle zákonem předepsaného „snadno k nalezení“.
Bohužel ani to není všechno. Jak redakce faei.cz zjistila při kontrole rejstříku konečných majitelů firem, data o společnosti Investown Technologies jsou zde neúplná a jako jediný majitel je v registru uveden pouze CEO firmy Alan Pock s podílem o velikosti 49,44 procenta. Informace o tom, kdo drží zbylý nadpoloviční podíl, chybí.
Z obchodního rejstříku lze ale celkem snadno zjistit, že dalšími podílníky společnosti Investown Technologies jsou podle aktuálního výpisu Vít Strnad z Brna, Filip Suk z Prahy, Dominik Vávra z Ústí nad Orlicí a akciové společnosti ČS Seed Starter (rakouská Erste Group Bank AG), Finbus a kari time Davida Rusňáka, resp. společnosti DRFG Finance coby 100% majitele firmy.
V tomto článku se nesnažíme rozplést vazby mezi jednotlivými výše zmíněnými „Investown“ eseróčky, přestože stojí za povšimnutí, že ve firmě Investown Technologies se základním jměním ve výši 54 054 korun drží Seed Starter České spořitelny jen podíl, zatímco ve firmě Investown Family má zástavní právo na 100 procent na základě dvou smluv o investičních úvěrech ve výši 27 milionů korun.
Do těchto detailů nemá „pětistovkový“ investor možnost nahlédnout, na rozdíl od institucionálních investorů například při tzv. due dilligence. Je proto opravdu s podivem, že i „velcí“ investoři vstoupili do projektu, který podle námi výše zdokumentovaného neplní předepsané zákonné povinnosti, a pokud tyto chyby neodstraní, hrozí mu pokuta až zákaz činnosti.
Uvidíme, jaká bude reakce společnosti Investown Technologies, tedy zda na nás nastoupí s výzvou ke stažení článku (jenž už je ovšem po vydání v databázi smluvních firem zajišťujících monitoring médií), nebo zda se tzv. bude kát a uvede na svých webových stránkách informace o sobě v souladu s požadavky platných zákonů. Anebo zda nás firma či její PR agentura bude ostrakizovat. I to známe.
Aby bylo zcela jasno. Start-upy a tzv. technologické společnosti měly v uplynulých letech pocit, že se na ně pravidla až tak nevztahují. A celosvětově na to sázely při obsazování trhu. Celé roky trvalo, než se podařilo začít regulovat nadnárodní ubytovací platformu Airbnb, či „přepravní službu“ Uber, která se roky vymezovala vůči „taxislužbě“, aby se nakonec stala její součástí. Takže dnes jezdí z Ruzyně…
Platforma Investown v dřívějších neregulovaných letech nabízela participaci na úvěrech, čímž však podle České národní banky (ČNB) provozovala tzv. pokoutný investiční fond, kdy bez její příslušné licence shromažďovala peníze od veřejnosti za účelem jejich společného investování. Předloni proto ČNB firmě udělila milionovou pokutu, kterou Investown Technologies nijak nerozporovala.
Jak říkávala moje pratetička v narážce na to, že někoho zaujmete natolik, že vás pozve k sobě domů: „Můžeš se chlubit, ale neměl bys mít díru v ponožkách.“ To se v minulosti stalo nejen Airbnb, ale i dalším „technologickým platformám“. A jak jsme psali už před lety, některé firmy v tom prostě mají hokej a neví, kým jsou.
Ale abychom jen nekritizovali, chválíme společnost Investown Technologies za zveřejnění hospodářských výsledků v obchodním rejstříku za loňský rok, což mezi tuzemskými firmami není právě oblíbená disciplína. A pochvalu si nepochybně zaslouží i přehled na webových stránkách platformy/firmy, do jakých projektů v minulosti investovali její manažeři a jaké mají výsledky.
Reakce společnosti Investown Technologies
Redakce faei.cz obdržela reakci společnosti Investown Technologies na článek Česká investiční platforma se chlubí rekordním růstem, ale má „díru v ponožce“. „Veškeré relevantní údaje, včetně správného označení společnosti, jsou nyní aktualizovány. Velice děkujeme za upozornění,“ uvedla Nicole Baronová z agentury ABBBA Consulting, která uvedenou firmu mediálně zastupuje.
„Co se týče vlastnické struktury společnosti, tak je plně v souladu se zákonem č. 37/2021 Sb., o evidenci skutečných majitelů. Vzhledem k tomu, že obchodní podíl větší než 25 procent ve společnosti Investown Technologies s.r.o. má pouze Alan Pock, je v evidenci skutečných majitelů zapsán pouze on.
Zřízení zástavního práva na obchodním podílu ve společnosti z nikoho nedělá společníka ani skutečného majitele podle zákona o evidenci skutečných majitelů,“ vysvětlila Baronová. Jenže zřízení zástavního práva na obchodním podílu se týká firmy Investown Family, jejíž majetkovou strukturu jsme v článku nerozebírali, jen jsme upozornili na vazby mezi „Investown“ eseróčky.
„Je pravdou, že společnost obdržela pokutu ČNB, avšak veškeré nápravy byly neprodleně provedeny. Nicméně v článku nezmiňujete druhou stránku věci, a to že následně Investown jako první získal licenci od ČNB na crowdfundingové investování,“ napsala Nicole Baronová. Ano, nezmínili jsme, neboť licenci od České národní banky získala společnost Investown Technologies, nikoliv platforma Investown…
Redakce