Crowdfunding: Dostanou čeští provozovatelé včas licenci?

Provozovatelům crowdfundingu v celé Evropské unii zbývají poslední čtyři měsíce, aby získali licenci a mohli poskytovat své služby. Komplexní regulaci tohoto stále oblíbenějšího typu financování zavedlo nařízení EU, které musely všechny členské země implementovat do svých zákonů.
Dosavadní provozovatelé crowdfundingových platforem mohou pokračovat v činnosti bez povolení ČNB nejdéle do 10. listopadu letošního roku. Ilustrační foto: Pixabay.com

Skupinové financování, neboli crowdfunding, je poměrně novou alternativou firemního financování. Znamená propojování relativně velkých skupin drobných investorů s podnikateli, kteří usilují o finanční zdroje.

Jak uvedla česká poradenská společnost PKF Apogeo, na provozovatele crowdfundingu budou na základě nové zákonné úpravy od listopadu letošního roku kladeny podobné požadavky, jako například na obchodníky s cennými papíry, investiční zprostředkovatele nebo poskytovatele platebních služeb.

PSALI JSME:
Nezávislost na bankách. Podnikatelé a firmy sahají po alternativních způsobech financování

„Zákon, který byl přijat v souladu s nařízením EU č. 2020/1503 o evropských poskytovatelích služeb skupinového financování, přináší zcela nový regulatorní rámec pro poskytovatele crowdfundingových platforem,“ říká Tomáš Jelínek, konzultant poradenské společnosti PKF Apogeo s tím, že s regulací dochází k posílení ochrany investorů připívajících na projekty.

V případě firemního financování se podle Jelínka uplatňují dvě základní formy crowdfundingu. Dluhový – jsou stanoveny splátky, doba splacení a výše úrokové sazby, a investiční – odměnou pro investora je získání podílu ve firmě. Komunikačním nástrojem pro získávání financování jsou hlavně platformy crowdfundingu s kampaní na konkrétní projekt.

PSALI JSME:
Nápad českého válečného veterána už lidé podpořili více než milionem korun

Hraje se ale o čas, uvedla advokátní kancelář Noerr. V Česku o potřebné povolení zatím podle informací z České národní banky (ČNB) nikdo do července ani nezažádal. Podle experta na právo v oblasti fintechu a start-upů Filipa Murára z mezinárodní advokátní kanceláře Noerr hrozí, že české platformy nestihnou licence získat.

„Reálně hrozí, že se povolení nestihnou udělit. Klasická licenční řízení často trvají i rok a zde zbývá již jen několik měsíců. Pokud české crowdfundingové platformy nepodají žádosti co nejdříve, hrozí jim, že se do tohoto podnikání v Česku pustí některý ze zahraničních subjektů, který vzniklé situace využije,“ informoval expert.

PSALI JSME:
S šestiminutovou investicí to bylo jinak, přiznává crowdfundingová firma

Na případné prodloužení přechodného období, ve kterém je třeba licenci získat, se podle jeho názoru spoléhat nelze: „Evropský orgán pro cenné papíry a trhy sice doporučuje odklad o rok, ale pouze kvůli dostatku času pro regulatorní orgány na vydání licencí. Podle návrhu by totiž i tak bylo nutné žádost podat již do 1. října tohoto roku,“ vysvětlil Murár.

Dosavadní provozovatelé crowdfundingových platforem sice mohou pokračovat v činnosti i bez povolení ČNB, avšak nejdéle do letošního 10. listopadu. Pak již bude licence od centrální banky nutností. Příslušný zákon implementující nařízení EU v dubnu schválil parlament a podepsal prezident.

PSALI JSME:
Nově zavedená regulace zařadí crowdfunding mezi běžné investiční nástroje

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Čeští podnikatelé nejsou zvyklí fňukat

Čeká nás pokles ekonomiky. Jinými slovy recese. Spolu s dalšími zástupci podnikatelských svazů jsem si to minulý týden vyslechl přímo od členů bankovní rady České národní banky (ČNB), jejíhož jednání jsme se zúčastnili.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Nešťastné a neveselé. Každý desátý Čech nemá peníze na vánoční dárky

Průzkum
Bezmála desetina Čechů letos nebude kupovat žádné vánoční dárky, protože na ně nemají dost peněz. Ukázal to průzkum pro společnost KRUK Česká a Slovenská republika, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků. Z odpovědí také vyplynulo, že mnozí lidé nakupují dárky s výrazným předstihem. Výsledky průzkumu má redakce FAEI.cz k dispozici.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …