České domácnosti konečně začínají ve větší míře utrácet

Analýza
Český statistický úřad tento týden potvrdil výsledky svého úvodního odhadu pro poslední kvartál minulého roku, kdy tuzemská ekonomika mezičtvrtletně vzrostla o 0,2 procenta a meziročně naopak poklesla o 0,2 procenta. Hrubý domácí produkt tak za celý rok 2023 klesl o 0,4 procenta.
Češi podle statistiků vnímají svou finanční situaci optimističtěji a již se neobávají takovým způsobem budoucnosti ohledně svých životních nákladů. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zpřesněný odhad statistiků naznačuje, že české domácnosti začínají konečně ve větší míře utrácet. Jejich výdaje se sice meziročně snížily o 0,5 procenta, ale v mezičtvrtletním vyjádření vzrostly o 0,5 procenta, když byly ochotny více nakupovat i předměty dlouhodobé a střednědobé spotřeby.

To naznačuje, že Češi vnímají svou finanční situaci optimističtěji a již se neobávají takovým způsobem budoucnosti ohledně svých životních nákladů. Vzhledem k inflaci, která se velmi přiblížila cíli České národní banky (ČNB), se dá očekávat, že spotřeba domácností bude postupně dále růst.

Pozitivní vliv měla také zahraniční poptávka, přestože náš hlavní ekonomický partner se nachází v podobně nelichotivé ekonomické situaci jako my. Export stoupl mezičtvrtletně o 2,2 procenta a meziročně o jedno procento, na čemž má největší zásluhu růst vývozu motorových vozidel, kovodělných výrobků a chemických látek.

V tomto roce očekáváme pokračující pozitivní vliv obchodu se zahraničím, jelikož je predikováno sice mírné ale oživení Německa a celé eurozóny. Na druhé straně příspěvek automobilového průmyslu nebude tak výrazný jako loni, kdy byly doháněny zpožděné objednávky z let minulých.

PSALI JSME:
Domácnosti vidí světlo na konci tunelu. Jsou nejspokojenější za celou dobu od voleb

Rovněž se na mezičtvrtletním růstu hrubého domácího produktu (HDP) kladně podílela tvorba hrubého fixního kapitálu, která ve srovnání s třetím kvartálem 2023 byla vyšší o 1,1 procenta a oproti poslednímu čtvrtletí 2022 dokonce o 4,7 procenta.

Pro tento rok očekáváme, že investice budou dále růst vzhledem k očekávánému svižnému snižování sazeb ze strany ČNB a zároveň nutnosti přebudování infrastruktury na pozadí proběhnuvší energetické krize.

Naopak negativní vliv měla změna stavu zásob, které postupně mizí z firemních skladů. I v tomto roce bude jejich příspěvek záporný, ale je otázkou, jakým tempem budou firmy dříve naakumulované zásoby rozpouštět.

Výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí byly nižší mezičtvrtletně o 1,3 procenta a meziročně byly vyšší o 1,9 procenta. Pro další roky se očekává jejich nižší příspěvek vzhledem k přijatému konsolidačnímu balíčku, ač v menším rozsahu, než bylo původně deklarováno.

PSALI JSME:
Nálada spotřebitelů se zlepšila, podnikatelům naopak

Podíváme-li se na hrubou přidanou hodnotu, ta meziročně vzrostla o 0,3 % a mezikvartálně o 0,6 %. V mezičtvrtletním srovnání byl hlavní příspěvek průmyslu, který byl vyšší o 1,7 %.

I zpřesněný odhad růstu HDP potvrzuje mírný optimismus ohledně budoucího směřování české ekonomiky. Domácnosti začínají více utrácet a v letošním roce by jejich nákupní apetit měl pozvolna nabírat na tempu i vzhledem k inflaci, kterou se po dlouhé době podařilo zkrotit.

Zároveň tuzemskému hospodářství pomůže lepší ekonomická kondice našich hlavních obchodních partnerů. Rovněž pomůže uvolňování měnové politiky ČNB, které bude poměrně dynamické v průběhu tohoto roku. Očekáváme, že česká ekonomika po propadu v loňském roce vzroste, ačkoli ne nějak zářivě.

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Německo je patrně v recesi

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rakovina plic zabije 85 procent pacientů, jejich šance se ale zvyšuje

Analýza
Každý rok onemocní v Česku rakovinou plic okolo šesti tisíc lidí, přičemž 85 procent z nich dříve nebo později této chorobě podlehne. I tak se díky rozvoji moderní medicíny vyhlídky pacientů na přežití nebo prodloužení kvalitního života neustále zlepšují. Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) byly u toho, když specialisté některé moderní trendy představovali.