České firmy šláply na brzdu investic. Jejich ziskovost výrazně klesla

Český statistický úřad (ČSÚ) tento týden v rámci svého posledního odhadu mírně zhoršil hodnocení výkonu české ekonomiky v prvním letošním kvartálu, kdy HDP oproti konci loňského roku poklesl o 3,4 %. V meziročním srovnání ekonomika poklesla o dvě procenta.
České firmy šláply na brzdu investic. Jejich ziskovost výrazně klesla. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zatímco v prvním čtvrtletí byla česká ekonomika zasažena opatřeními v boji proti koronaviru pouze ve druhé polovině března, ve druhém kvartále byla restriktivní opatření v platnosti po dobu téměř dvou měsíců.

„Výraznější propad tak českou ekonomiku teprve čeká,“ říká ekonomka Komerční banky Jana Steckerová s tím, že první odhad hrubého domácího produktu za druhé čtvrtletí by měl být zveřejněn 31. července.

„Naše prognóza zatím počítá s poklesem ekonomiky o 8,6 % mezičtvrtletně a 11,1 % meziročně. Ve druhé polovině letošního roku by však již mělo dojít k postupnému oživení ekonomiky. Závislé však bude na oživení v eurozóně, se kterým naše prognóza počítá. Za celý letošní rok tak očekáváme pokles HDP o 6,8 % a v roce příštím pak růst o 7,1 %,“ dodává ekonomka.

PSALI JSME:
Ekonomiku táhly dolů slabé investice

Podle Tomáše Lébla, analytika skupiny AXA ČR a SR, panuje široká shoda, že si letos české hospodářství projde, podobně jako většina světa, hospodářskou recesí. „Odhady její hloubky a rychlosti následného zotavení se však liší. Obojí bude hlavně záviset na tom, zdali patrné oživení sentimentu nezadusí obavy z příchodu další vlny nákazy,“ domnívá se analytik.

Vyšší spotřeba vlády a také vyšší čisté exporty kompenzovaly mezičtvrtletní pokles ekonomiky jen částečně. Míra zisku firem podle údajů ČSÚ poklesla ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,2 procentního bodu.

„Podnikům v České republice se přestává dařit. Jejich míra zisku meziročně klesla o 0,3 procentního bodu. Naopak celkové mzdové náklady meziročně vzrostly o 2,6 procenta,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

PSALI JSME:
Šok! Tak velký propad českého průmyslu nikdo nečekal

„Na nižší úrovně už v předchozích letech tlačily ziskové marže rostoucí mzdové náklady, které se firmám nedařilo přesouvat na koncové zákazníky. Přitom ještě v roce 2016 se míra zisku firem nacházela nad úrovní 51 %,“ připomíná Steckerová.

„České firmy šláply na brzdu investic. Míra jejich investic klesla v letošním prvním čtvrtletí nejvýrazněji od roku 2014 a ziskovost firem, měřená mírou zisku, klesla nejníže za celé období minimálně od roku 2005,“ doplňuje hlavní ekonom Czech Fund a Lukáš Kovanda. Podle něj to souvisí nejen s koronavirem, ale také se znatelným růstem mezd uplynulých let, jenž se firmám zakousl do zisků.

„A současně jim vzal část prostředků k investování, proto je i míra investic firem z letošního prvního čtvrtletí nejnižší minimálně od roku 2005,“ dodává Kovanda. „Míra investic poklesla (o 3,9 pb mezikvartálně) a dosáhla 26,3 %. Výraznější propad má však ještě před sebou,“ soudí Jana Steckerová.

PSALI JSME:
OECD předpovídá Česku takřka desetiprocentní propad. Nezaměstnanost by však měla zůstat poměrně nízko

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Průmysl se postupně vzpamatovává z odstávek

Stejně jako v květnu, kdy se začaly opět rozjíždět výrobní provozy, se i v červnu výroba v našem největším odvětví výrazně zvýšila. Meziměsíčně produkce v průmyslu vzrostla o více než 13 procent a dál se tak umazala …

Zahraniční obchod vylepšily nízké dovozy

Bilance zahraničního obchodu dosáhla v červnu přebytku ve výši 34,1 miliardy korun. „To bylo vysoko nad všemi odhady trhu, které v průměru činily cca sedm miliard korun, upozornil ekonom Komerční banky Michal …

Která odvětví průmyslu už covid přemohla?

Z čísel o českém průmyslu, která byla zveřejněna tento týden, lze mimo jiné odvodit jedno zajímavé srovnání: Hodnotu výroby v červnu 2020 v porovnání s průměrnou produkcí v daném odvětví ve 12 měsících před nástupem …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Lidé vyhodí 13krát víc potravin, než si myslí

Analýza
Unikátní výzkum v Brně ukazuje, kolik potravin lidé nespotřebují a vyhodí do popelnice. Výsledky ukazují, jak zkreslené mají domácnosti představy o plýtvání jídlem. V koši totiž skočí až třináctinásobně více pečiva, zeleniny nebo ovoce, než si lidé myslí.
Rolovat nahoru