Růst cen stavebních prací sice výrazně zpomalil, ale dostupnost bydlení zvýší jen zásadní zlevnění

Růst cen ve stavebnictví po dlouhém období výrazně zpomaluje. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostly ceny stavebních prací v srpnu meziměsíčně jen nepatrně o 0,1 procenta, meziročně jde o růst o 3,7 procenta.
Růst cen ve stavebnictví po dlouhém období výrazně zpomaluje. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví v osmém měsíci letošního roku meziměsíčně klesaly už potřetí v řadě, konkrétně o 0,93 procenta. V porovnání se srpnem loňského roku jsou však stále o 0,2 procenta dražší.

České stavebnictví zásadně ovlivnil dvouciferný růst cen stavebních prací i materiálu, který jsme sledovali v minulých měsících. Toto zdražování poslalo dolů celou stavební produkci, nejvíce se to dotklo pozemního stavitelství včetně bytové výstavby.

Dokládají i to i další statistiky ČSÚ, podle nichž sice výrazně ubývá vydaných stavebních povolení, celková hodnota těchto staveb ale přesto roste. Přeloženo do jednoduché řeči: Staví se méně za mnohem více.

Zdražování dopadá jak na veřejné investory, tak i drobné stavebníky. Postavit si rodinný dům vyjde o miliony korun více než před pár lety. Podobně se růst cen stavebních prací a materiálu promítá i do cen nových bytů, které se v nedávné minulosti staly ještě více nedostupnými.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB