České stavebnictví stále hledá dno, produkce klesala i v květnu

Názor
Propad českého stavebnictví nekončí, stavební produkce klesla i v květnu, meziročně o 2,7 procenta. Vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Stavební úřady vydaly o 11,4 procenta méně stavebních povolení, nicméně orientační hodnota povolených staveb v květnu meziročně vzrostla o 16,1 procenta. Výrazně propadla bytová výstavba.
Propad českého stavebnictví nekončí, stavební produkce klesla i v květnu, meziročně o 2,7 procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Stavební firmy v rámci celé ČR v pátém měsíci roku zahájily stavbu 3 451 bytů, což je meziročně o třetinu (34,9 procenta) méně. Naopak počet dokončených bytů (2 966) byl meziročně o 3,1 procenta vyšší.

Extrémně špatná zůstává situace v hlavním městě, kde ČSÚ v květnu evidoval pouhých 48 nově zahájených bytů. To je ještě méně než už tak tristních 78 nových bytů zahájených v dubnu. To jsou tak malá čísla, že se dá říct, že se bytová výstavba v Praze prakticky zastavila. Se všemi z toho vyplývajícími negativy.

Bytovou výstavbu po hlavním městě přebírá stále více Středočeský kraj, kde se jen v květnu začalo stavět 396 nových bytů. Celkem tak letos firmy v rámci nové výstavby ve středních Čechách začaly stavět už 2 234 nových bytů.

V Praze je jich za stejné období roku „jen“ 1 933. Více než v Praze se letos staví byty i na jižní Moravě, kde se jich od ledna začalo stavět už 2 077. Hlavní město se tak z hlediska bytové výstavby propadlo až na třetí místo.

PSALI JSME:
Stavební výroba v květnu rostla

Atraktivita hlavního města přitom vůbec nepolevuje. Jen za první čtvrtletí letošního roku se Praha rozrostla o dalších 23 tisíc lidí.

Pokud bude tento trend pokračovat a nezačnou se konečně stavět projekty se stovkami až tisícovkami bytů, tak se bude problém nedostupného bydlení jen prohlubovat. Část lidí, kteří v hlavním městě na bydlení nedosáhnou, se bude muset přesunout za hranice Prahy. Ostatně tato migrace podle dostupných dat už probíhá.

Aby se z Prahy nestal mrtvý skanzen s každodenně ucpanými příjezdovými cestami, musí urychleně přijmout nový územní plán s dostatkem ploch pro velkou bytovou výstavbu.

Dostupné bydlení pro všechny zájemce se musí stát jednou z hlavních priorit nejen pražského magistrátu, ale všech městských částí. A to nejen na papíře, ale i ve skutečnosti. Přirozený rozvoj se nedá zastavit, hlavní město na něj proto musí být připravené.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Z Prahy se stal skanzen, nové výškové budovy v ní na rozdíl od Varšavy, Bratislavy i Budapešti nevznikají

Zavřít reklamu ×
    • dnes je trend najem a sdilene bydleni. Byt za Prahou pro 3 pary se da sehnat za 2500kc/osobu, to je pri dnesnim zdrazovani prakticky zadarmo. To cteme vsude ze tohle dnes mladi chteji a navic pokud by sdilelo byt 5 paru, da se to stlacit jen na 1500kc/osobu !! A to se vyplati

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Slabý březnový výsledek ekonomiky eurozóny

Zpřesněný odhad Hrubého domácího produktu (HDP) eurozóny zůstal beze změny, zatímco tamní průmyslová produkce překvapila silnějším růstem. Ekonomika eurozóny i podle zpřesněných dat vzrostla v prvním čtvrtletí …

Poptávka v USA zklamala, inflace v souladu s odhady

Americké maloobchodní tržby v dubnu zaostaly za očekáváními. Celkové tržby meziměsíčně stagnovaly oproti očekávanému růstu o 0,4 procenta. Většina útrat domácností navíc směřovala na nákupy nezbytného zboží, jako …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB