Stavební výroba v květnu rostla

Po hlubokém dubnovém meziměsíčním propadu o 3,4 procenta přinesl květen lepší zprávu: Stavební produkce v reálném vyjádření meziměsíčně přidala jedno procento. Vše po očištění o sezónnost a pracovní dny. Takovýto výsledek přispěl ke zmírnění meziročního poklesu stavební výroby, a to z dubnových -6,4 procenta na květnových -2,7 procenta.
V květnu bylo sice meziročně dokončeno o 3,1 procenta bytů více, ovšem pokud jde o zahájení staveb nových bytů, byl zaznamenán propad o více než třetinu. Ilustrační foto: FAEI.cz

Z hlediska struktury se na květnovém zotavení podílely oba hlavní segmenty. Pozemní stavitelství si meziměsíčně (SWDA) připsalo 0,9 procenta a zmírnilo meziroční pokles z dubnových -5,3 procenta na -1,5 procenta.

Inženýrské stavitelství si polepšilo ještě o něco více, když si během letošního pátého měsíce připsalo 1,5 % (SWDA), meziročně je výroba v tomto segmentu nižší již o 5,8 procenta po dubnových -9,4 procenta.

Na dosavadní letošní výkonnosti stavebnictví je patrná stagnace tuzemské ekonomiky, kvůli vyšším úrokovým sazbám dražší financování a obecně zvýšená nejistota. Za prvních pět měsíců letošního roku je na tom stavební produkce meziročně o 2,8 procenta hůře.

Problém je zejména na straně nízké investiční a aktivity a tedy inženýrského stavitelství, které je letos dosud meziročně v mínusu o plných 8,8 procenta.

S námi předpokládaným mírným oživěním ekonomiky jako celku ve druhé polovině letošního roku počítáme s celoročním růstem stavebnictví, a to o mírné jedno procento.

Statistiky nově vydaných stavebních povolení sice ukázaly na jejich celkový meziroční pokles o 11,4 procenta, orientační hodnota povolených staveb ale byla o 16,1 procenta vyšší.

Dosavadní nevýrazný výkon ve stavebnictví je doprovázen mírným poklesem zaměstnanosti. Ta se v květnu meziročně snížila o 0,7 procenta. Vzhledem k tuzemskému vysoko inflačnímu prostředí činil meziroční růst nominálních mezd 11,3 procenta.

Příliš povzbudivý není pohled na rezidenční statistiky. V květnu bylo sice meziročně dokončeno o 3,1 procenta bytů více, ovšem pokud jde o zahájení staveb nových bytů, byl zaznamenán propad o více než třetinu. Svou roli zde ale sehrála vysoká statistická základna, když loňský květem byl z toho pohledu rekordní.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB