Českem se šíří exotické druhy klíšťat

Pochází až ze subsaharské Afriky, má pruhované končetiny a nasátá samice dosahuje velikosti až 2,5 centimetru. Seznamte se: Klíště rodu Hyalomma, které se do České republiky dostalo na tažných ptácích. Není to jediný exotický druh klíštěte, který se v tuzemské přírodě usadil.
Exotické klíště rodu Hyalomma, které se už objevilo v České republice. Foto: Archív

Poslední vědecké poznatky potvrzují, že se z jižní Evropy nebo dokonce z Afriky šíří do Česka exotické druhy klíšťat a s nimi rovněž infekční onemocnění zvířat a lidí, která jsou v českém prostředí dosud neznámá.

Výzkumný tým složený z veterinářů, parazitologů a studentů z Biologického centra Akademie věd ČR, Fakulty veterinárního lékařství a CEITEC Veterinární a farmaceutické univerzity Brno, Výzkumného ústavu veterinárního lékařství a České zemědělské univerzity v Praze mapuje šíření těchto nových druhů klíšťat na českém území a žádá veřejnost o spolupráci.

Najdi pijáka

Klíšťata patří v české přírodě k nejvýznamnějším přenašečům zoonóz – infekčních onemocnění cirkulujících mezi lidmi a zvířaty. Mezi nejznámější patří borelióza a klíšťová encefalitida. V předchozích letech vědci v rámci projektu Najdi pijáka monitorovali výskyt pijáka lužního, což je klíště pocházející z teplejších oblastí Evropy a dosud bylo v Čechách neznámé.

Vědce překvapil pozitivní ohlas u veřejnosti. Tým získal stovky údajů o rozšíření tohoto druhu na území republiky. „Výsledky uplynulých let sledování výskytu pijáků ukazují, že jsme svědky expanze tohoto klíštěte a související rostoucí hrozby psí babeziózy – akutního onemocnění psů,“ sdělila Kristýna Hrazdilová, která metodicky koordinuje výskyt tohoto nového onemocnění ohrožujícího psy.

Majitelé koní ale vědcům nahlásili výskyt také jiných neznámých druhů klíšťat. Vědci díky tomu zaregistrovali vedle pijáků lužních rovněž exotická klíšťata rodu Hyalomma, které při nasátí dosahují velikosti až 2,5 centimetrů.

Běžně se vyskytují v severní Africe nebo jižní Evropě, kde přenášení nebezpečné infekční nemoci lidí i zvířat včetně Krymžsko-konžské hemoragické horečky. Zavlečení těchto infekcí do Česka je ovšem zatím minimální, mimo jiné proto, že dospělí jedinci obvykle nesají krev z člověka.

Ptačí transport

Vědci zjistili, že se „obří“ klíšťata rodu Hyalomma vyskytují koncem léta v teplých oblastech Čech a Moravy. „Jsou u nás návštěvníky z jihu, přicestovali na stěhovavých ptácích. Díky metodám sekvenace DNA se nám podařilo potvrdit, že některá z nalezených klíšťat pochází až ze subsaharské Afriky,“ uvedl profesor David Modrý, jeden z autorů projektu Najdi pijáka.

Typickým hostitelem tohoto druhy klíšťat s typicky pruhovanými končetinami jsou právě velcí kopytníci, naprostá většina jich byla nalezena na koních. Právě u nich výzkum nově prokázal výskyt piroplazmózy, což je onemocnění přenášeného v Evropě právě pijákem lužním. Informace o výskytu pijáků na koních a detekce parazitů v těchto klíšťatech mohou veterinárním lékařům do budoucna pomoci odhadnout rizika této infekce u koní v Česku.

Profesor Modrý vyzval veřejnost včetně majitelů koní a psů, aby se zapojili do ambiciózního výzkumu mapování pijáků a dalších exotických klíšťat, která napadají právě psy a koně. Podle Modrého tím „amatérští vědci“ pomohou upřesnit riziko výskytu významných infekčních onemocnění u zvířat ve svých regionech. Bližší informace jsou k dispozici na internetových stránkách projektu www.najdipijaka.cz. Výzkum invazivních druhů klíšťat financuje ministerstvo zemědělství.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB