Česko bylo vloni podle Eurostatu druhou nejprůmyslovější ekonomikou v EU

Názor
Česká republika byla loni druhou nejprůmyslovější ekonomikou Evropské unie. Vyplývá to z nových údajů Eurostatu, které zachycují podíl jednotlivých odvětví ekonomiky na její hrubé přidané hodnotě. V ČR se loni průmyslová výroba podílela na přidané hodnotě z 29,2 procenta. Průměr EU přitom činil 18,8 procenta. Průmyslovější zemí než ČR je z pohledu statistiků v celé EU už jedině Irsko. V Irsku průmyslová výroba loni představovala 35 procent hrubé přidané hodnoty.
Česko bylo vloni podle Eurostatu druhou nejprůmyslovější ekonomikou v EU. Zdroj: Eurostat

Irský výsledek je však třeba brát s určitou rezervou. Do roku 2014 byla nejprůmyslovější zemí EU Česká republika, v roce 2015 ji však překonalo právě Irsko, když podíl průmyslu na jeho přidané hodnotě z roku na rok mohutně vzrostl z 24,5 na 39,3 procenta. Takový nárůst je vskutku nevídaný a ojedinělý.

Stojí za ním zintenzivňující globalizace a přesuny závodů nadnárodních korporací jak v rámci Evropy, tak celosvětově. Mezi lety 2014 a 2015 také nevídaně stoupl irský hrubý domácí produkt.

Do určité míry tak jde o jistou statistickou anomálii a z hlediska tradiční průmyslové produkce zůstává premiantem v jejím podílu na přidané hodnotě stále Česko.

PSALI JSME:
Český průmysl v únoru prožil své „ticho před bouří“

Vysoký podíl průmyslové výroby na hrubé přidané hodnotě je ale v Česku vykoupen velmi nízkým podílem aktivit s vysokou přidanou hodnotou, které vyžadují vysokou úroveň kvalifikace. A to zejména v oblasti vědy a výzkumu, ale také v oblasti práva, účetních a finančních služeb, managementu, architektury, inženýrství či v oblasti dalších technických, případně analytických oborů.

V souhrnu se celý tento segment loni podílel na přidané hodnotě české ekonomiky pouze 6,9 procenta. V celé EU už nižší podíl u dané položky zaznamenaly pouze Bulharsko, Litva a Řecko. Průměr za EU jako celek přitom činil 10,9 procenta.

Nová data Eurostatu tak dokládají, že Česko je stále až příliš závislé na průmyslové výrobě. Zato podíl aktivit s vysokou přidanou hodnotou je poměrně nízký, vlastně jeden z nejnižších v EU. Z toho plynou další, spíše stinné stránky tuzemské ekonomiky. Například ta, že Češi vykazují poměrně vysoký počet odpracovaných hodin ročně, který je například citelně vyšší než počet hodin odpracovaných Němci.

PSALI JSME:
Automobilový průmysl přepisuje výhled české ekonomiky

Přitom mzdová úroveň v Česku za tou německou stále propastně zaostává. Klíčovým důvodem je právě nižší zastoupení aktivit s vyšší přidanou hodnotou na tvorbě přidané hodnoty celé české ekonomiky.

Už z laického pohledu je zřejmé, že jestliže se během pracovní doby přidá poměrně nízká nově vytvořená hodnota, musí být pracovní doba za celý rok o to delší, aby se vzniklá ztráta alespoň částečně kompenzovala.

Data Eurostatu tak potvrzují, že z relativně nízké české mzdy – nízké v porovnání například se „starými“ zeměmi EU – jsou spíše než rozmarem vlastníků podniků a zaměstnavatelů odrazem struktury celé české ekonomiky.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Tuzemská ekonomika ve třetím čtvrtletí výrazně ožila. Bohužel jen dočasně

Zavřít reklamu ×
  1. Naše ekonomika je pevně svázaná s Německou.Pokud se bude dařit v Německu tak i tady.S nástupem elektrických aut opustí Němci naše továrny a budou dělat elektrické auta na které stačí zlomek pracujících co na spalovací auto u sebe doma aby měli práci alespoň Němci.Nás hodí přes palubu jako první.Však přesun Superba na Slovensko je první vlaštovka.

  2. ….přes palubu bohužel házíme, zejména absencí jakékoliv národní strategie, především sami sebe

  3. Okamžitý CZEXIT( jediné správné řešení) by sice znamenal významný propad ekonomiky, ovšem ve středně dobém horizontu by jsme konečně začali fungovat jako svrchovaný stát a nakonec by se za pár let ekonomika srovnala s tou německou.

    • Ano,pokud by jsme se chovali podobně jako USA tak to Německo lze předehnat.Stačí CZECHIT,vypovědět smlouvy o znečištění vzduchu podobně jako USA a můžeme začít těžit uhlí ve velkém,rozjet uhelné elektrárny a už by nebyl žádný emisní poplatek a začít prodávat elektřinu ve velkém,rozjet těžbu lithia a prodávat do fabrik na výrobu baterií,rozjet opět Havlem zavřené zbojovky a prodávat do všech zemí světa zbraně(nyní nelze,máme to z EU a USA zakázané)…Těch možností je více a renomovaný ekonom(ne Kovanda nebo podobní amatéři) říkají,že Rakousko do 5 let ekomomicky předstihneme.EU nás totiž hodně omezuje a nelze se rozvíjet pod jejich zákazy a příkazy,to opravdu nejde.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Situace ve službách se stabilizuje

Na to, že na významnou část služeb dopadal v prvním čtvrtletí lockdown, byly jejich výsledky za první čtvrtletí mírně povzbudivé. Oproti poslednímu čtvrtletí loňského roku se (podle údajů Českého statistického …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru