Česko je dronová velmoc. Firma dostala zakázku za půl miliardy

Díky špičkovým technologiím a dlouhé tradici je Česko dronovou velmocí ve východní Evropě. Důkazem je i aktuální zakázka pro tuzemskou společnost Primoco UAV na výrobu 24 bezpilotních letounů za téměř půl miliardy korun. Jak firma sdělila Finančním a ekonomickým informacím, je to největší obchod v její historii.
Česko patří ve vývoji a výrobě bezpilotních letounů mezi světové velmoci. Ilustrační foto: Primoco UAV

Podle Jakuba Karase, prezidenta Asociace bezpilotních prostředků ČR, je Česko jednou z mála zemí na světě, která má technologii na výrobu kompletního letadla od motoru až po trup. „Letadla vyrobená v České republice se v mnoha zemích používají jako vojenské letouny a jsou oblíbená i mezi civilisty pro rekreační účely,“ uvedl Karas v květnovém čísle korejského Drone magazine.

Připomněl, že v odvětví bezpilotních letounů neustále narůstá konkurence. „Každá společnost se snaží produkovat vynikající produkty vývojem inovativních technologií, aby dosáhla výhody nad svými konkurenty,“ konstatoval Jakub Karas.

Čtyřiadvacet bezpilotních letounů

Velký zájem je také o produkty české společnosti Primoco UAV, která vyrábí vlastní středně velké bezpilotní letouny. Firma teď dokonce eviduje rekordní zakázku ve své historii. Evropskému zákazníkovi dodá celkem 24 strojů Primoco One 150 v celkové hodnotě 18 milionů eur, v přepočtu asi 450 milionů korun.

Tucet letadel je podle generálního ředitele společnosti Ladislava Semetkovského připraven na dodání ještě v tomto měsíci, zbylých dvanáct bezpilotních strojů Primoco dokončí a dodá ve druhé polovině letošního roku.

Podle generálního ředitele je rekordní zakázka významným krokem na cestě k naplnění letošního výhledu hospodaření společnosti. Ten pro celý rok 2024 počítá s uzavřením nových kontraktů na celkem 50 až 60 letounů a tržbami na úrovni 0,9 až 1,1 miliardy korun.

„Paralelně vedeme se zákazníky z veřejného i soukromého sektoru řadu jednání o objednávkách na desítky nových bezpilotních strojů, z nichž některé se již nacházejí krátce před dokončením a podpisem smluv,“ řekl Semetkovský, podle něhož zůstává poptávka po bezpilotních letadlech vysoká a do budoucna má tento segment nadále růst.

Pro archeology i vojáky

Drony mají podle Jakuba Karase z Asociace bezpilotních prostředků ČR výhodu v tom, že je lze použít téměř ve všech oblastech kolem nás. Dokládají to i specializované stroje vyvíjené a vyráběné v brněnské společnosti Texxar CZ.

„Náš dron, lépe řečeno kvadrokoptéra s názvem Albatross 1300HEQ a s ní spojené technologie, hardware i software, je unikátní hned z několika důvodů. Tím hlavním je, že si vše kompletně vyvíjíme, konstruujeme a vyrábíme sami u nás v Brně. Není to tedy žádný dovoz z Číny,“ řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny konstruktér a zároveň majitel společnosti Martin Suchomel.

Sdělil, že každý vyráběný dron je v podstatě unikátní platforma. Spolu s dalšími technologiemi je lze využít v jakémkoliv odvětví, například v geofyzice, geodezii, archeologii, zdravotnictví, zemědělství, logistice nebo pro účely bezpečnostních složek.

„Dokážeme s ním například vyhledávat miny za pomoci námi vyvinutého protonového magnetometru v kombinaci s citlivou termokamerou a unikátním softwarem pro analýzu dat. Je také technicky možné likvidovat jiné útočné, nepřátelské drony,“ dodal Suchomel.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB