Česko je v proočkovanosti proti pneumokoku na chvostě. Chrání se jen každý sedmý senior

Možná si nejste jisti, co to vlastně pneumokok je. A i když už jste asi slyšeli, že jde o bakterii, která je v populaci běžná, nejvíce ohrožuje především malé děti pod pět let věku a seniory starší 65 let kvůli nedostatečné imunitě. Co pneumokok způsobuje?
Diabetici mají šestkrát, lidé s chronickým onemocněním plic sedmkrát a kardiaci dokonce desetkrát vyšší riziko invazivního pneumokokového onemocnění. Rizikovými faktory jsou věk do dvou let a nad 65 let, chronická onemocnění i kouření. Ilustrační foto: Pixabay.com

Těžký zápal plic, otrava krve, zánět mozkových blan či akutní zánět středního ucha, takový je výčet některých onemocnění, která pneumokoková bakterie způsobuje. Pneumokoková onemocnění se dělí na invazivní, tedy ta vážná, a neinvazivní, která sice nejsou tak závažná, ale přesto je lepší se jim vyhnout.

Mezi invazivní patří i zápal plic, který je zejména pro seniory velmi nebezpečný. Invazivním pneumokokovým onemocněním v roce 2019 čelilo podle statistik 267 seniorů a z toho jich 57 zemřelo.

V roce 2020 onemocnělo podle dat Státního zdravotního ústavu invazivním pneumokokovým onemocněním méně lidí z důvodu pandemie koronaviru.

Při lehčím průběhu onemocnění pneumokok napadá sliznice. Takoví pacienti se potýkají se zánětem dutin, hnisavým zánětem středního ucha nebo méně závažnou formou zápalu plic. Tyto neinvazivní formy se mohou stát invazivními, pokud bakterie proniknou až do krve nebo mozkomíšního moku, kdy může dojít k těžkému zápalu plic, zánětu mozkových blan, otravě krve nebo sepsi.

Proočkovanost proti pneumokoku je v ČR dlouhodobě nízká. Podle statistik z roku 2018 proočkovanost malých dětí dosahuje 64,8 procenta a u seniorů pouze 13,7 procenta. Česko ve srovnání proočkovanosti u dětí zaostává nejen za sousedními státy, ale i většinou západního světa.

Na rozdíl od očkování proti sezónní chřipce se vakcína proti pneumokoku nemusí každý rok přeočkovávat. Dospělí se očkují pouze jednou dávkou, potřeba přeočkování nebyla dosud stanovena.

PSALI JSME:
Chřipka nikam nezmizela, jen ji utlumil covid

U nejmenších dětí je tomu jinak – vakcína se u nich očkuje nejčastěji podle schématu 2+1. Kojencům a seniorům nad 65 let je očkování proti pneumokokovým infekcím hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.

Ochrana proti onemocněním, jako je chřipka nebo pneumokok, může pomoci i v době pandemie onemocnění covid-19. Pneumokok je jednou z častých komplikací chřipky a podobně jako chřipka i koronavirus postihuje plicní tkáň.

Pneumokok a chřipka mají svá roční období, ve kterých jim počasí obzvlášť přeje. Maximum jejich výskytu je v pozdním podzimu a v zimních měsících, proto je vhodné se nechat naočkovat ještě před předpokládaným obdobím epidemie.

PSALI JSME:
Češi se přestali očkovat. Hrozí návrat epidemií a vymýcených nemocí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Lidé si často Bechtěrevovu nemoc pletou s bolestí zad

Bechtěrevova nemoc je nenápadná, nevypočitatelná a zákeřná. Tuhnou při ní klouby a postupem času vede k úplnému ztuhnutí páteře. Lidé ji ale často zaměňují za běžnou bolest zad a průměrně trvá až dlouhých devět let, …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Už malé děti si nadávají do teploušů a buzerantů, upozorňuje vědec

Rozhovor
Festival Prague Pride zaměřený na LGBT+ komunitu tradičně vyvolává kontroverzní reakce. Nejinak tomu bylo u letošního ročníku, který o víkendu vyvrcholil duhovým pochodem. Nový pohled na neheterosexuální komunitu nabízí v rozhovoru pro FAEI.cz výzkumník Národního ústavu duševního zdraví Michal Pitoňák, který se zabývá například takzvaným menšinovým stresem.