Česko opanoval strach, hlavně o živobytí. A vrchní velitel chce rozdávat metály…

Názor
Lidem s kritickým názorem k protikoronavirovým opatřením se začalo ve veřejném prostoru říkat odpírači. Jeden francouzský herec by je věšel na lampy. Děsivé. Připomíná to dobu pálení čarodějnic a padesátá léta východního bloku.
Tento článek není reakcí na vystoupení prezidenta Zemana, vznikl ještě před jeho pátečním projevem v televizi. Foto: FAEI.cz

Skutečných zarytých kverulantů je přitom podle mě menšina. Nakonec si roušku či šátek přece jen nasadí, když jdou do obchodu. Většina odpíračů jsou v podstatě pochybovači, a na to snad ještě právo mají. Nebo i to je virologicky nebezpečné a budou označkováni cejchem dezinformátora? Také nechtějí být nemocní, ani covidem, ani chřipkou, jen v nich vládní postavy nevyvolávají důvěru. Tato nedůvěra má svá opodstatnění.

V hospodě se pohybují desítky hostů. Když se ale tedy zavřely hospody a restaurace, s odůvodněním, že je třeba razantně omezit sociální kontakty, proč nejsou uzavřeny i hobby řetězce typu Hornbach, OBI, Baumax a nábytkářské obchody jako je IKEA? Představují mumraj tisíců lidí.

Zastánci zavřených hospod a barů a otevřených řetězců namítají, že v barech se lidé k sobě tulí, prskají na sebe do rána, a v hobby řetězci jsou na distanc a jen hodinu, maximálně půl odpoledne. Možná.

Tak jako tak je ale hobby řetězec mraveništěm, a pokud na jedné straně mluvíme o nutnosti zásadně omezit sociální kontakty, nejlépe co nejméně vycházet ven, tak asi pak už nemá velký význam posuzovat intenzitu a těsnost sociálních kontaktu na tom kterém typu místa setkávání. To je už stejně podivné, jako třeba úvahy o tom, že se zakáže pohřbívání pacientů s covidem do země.

Říkají politici, že tentokrát nezavřeli ekonomiku, a ještě k tomu používají pro mnoho z nás nesrozumitelný anglický výraz. Lockdown. Proč to pokrytectví. Ekonomika de facto zavřená už je, tak si to řekněme na rovinu. A že jedou průmyslové podniky? Jak dlouho ještě… Ekonomiku vždy táhla spotřeba, a ta je bezprecedentně podvázaná. Páteří obratu jsou malé a střední firmy, služby, gastro… A s těmi je teď ámen.

Papírový vrchní velitel

Úplnou korunu, ovšem nikoliv státotvornou, ale z černého krepového papíru, tomu všemu dává prezident Miloš Zeman. Proč raději nemlčí. Celkové atmosféře by tím prospěl nejvíce. Národu řekne, ať zkrachují neschopní.

PSALI JSME:
Kdo nemá, nedostane. Nejdřív je třeba nájem zaplatit, teprve pak lze žádat o dotaci

Za situace, kdy krach není o schopnosti či neschopnosti jednotlivce, ale o brutálním zásahu vyšší moci? Kdo anebo co a z jaké dálky to našeptává tomu starému pánovi na Hradě a s jakým záměrem? Komu prospívá ještě více rozeštvávat lidi? Otázky bez odpovědí.

A pak se řadí zprávy pod sebou a vytvářejí prazvláštní obraz, panoptikum. Jedna oznamuje uzavření všeho možného, další je přepisem projevu, v němž plukovník Roman Prymula apeluje na národ, omlouvá se, a prosí, aby mu všichni pomohli zvládnout ten nápor, kdy se možná i upřímně snaží pozvednout morálku u televizních obrazovek a monitorů nastoupených vyděšených pěšáků. A pod tím je suché oznámení: Oslavy 28. října na Hradě budou.

Prezident Zeman si dupl, ukázal černou hůlkou, tak prostě budou. Budou se rozdávat metály a slavnostně řečnit. Lidí jako v Hornbachu. Prý v zájmu státotvornosti. Vskutku? Spíše naopak. Prezident by měl se svým národem držet basu, a ne se mu vysmívat, že Hrad je tak vysoko, že ani covid tam nedosáhne. Mýlí se, hradní páni. I tam dosáhne. A nejen virus…

PSALI JSME:
Další vládní opatření považuje za největší hrozbu polovina podnikatelů

Od prezidenta bych čekal, že třeba řekne, že v zájmu oslav republiky „držíme při sobě tím, že jsme teď od sebe“. To je mimochodem heslo, které má na dveřích nadnárodní McDonald, a chová se tak státotvorněji, než Hrad.

Od prezidenta bych čekal, že právě on poprosí o lidi o součinnost, že se je bude snažit uklidnit, že využije svého postavení k tomu, aby v této zemi bylo mobilizováno vše, co je třeba, a až to skončí, aby se znovu rozběhla kola ekonomiky. Právě od prezidenta bych čekal, že bude mobilizovat. Vždyť je přece i vrchní velitel. Alespoň tady papírově.

Proto mnozí pochybují, protože to, co platí pro národ, neplatí pro elity a některé vyvolené.

Jedním z těch, kdo si má přijít pro metál na hrad je i ministr zdravotnictví Prymula. Nemá s tím podle svého vyjádření pro rozhlas problém. Tímto postojem svým každodenním apelům národu a zákazům „hospod a zpěvu“ nasadil korunu a znevěrohodnil je on sám.

PSALI JSME:
Nová prognóza: Epidemiologická opatření nesrazí ekonomiku jako na jaře

„Cítím tu symboliku,“ řekl Prymula k tomu, že by si odskočil na Hrad. Tak jen, aby pak nepřišel o čich, a neskončil sám na kyslíku ve speciální vojenské nemocnici v Těchoníně vyčleněné nyní podle všeho pro vládní elity.

Prosím vás…

Nekřičme, proto prosím alespoň na sebe, mezi sebou, třeba když má někdo, například prodavačka v obchodě s potravinami, roušku pod nosem, neboť jí sklouzla. Nechtějme ty druhé věšet na lampy jen proto, že jeden bezmezně věří v to, co produkují mocenské elity, a druhý je prostým pochybovačem.

Všichni se vlastně, ruku na srdce, bojíme: O život, o zdraví, o blízké, o svou živnost, o svou osobní ekonomiku. Strach je to, co je nám teď společné. Všichni toužíme mít v něčem oporu, ať už je to víra nebo kritický postoj, a všichni chceme „lék“ na ten svůj strach, na frustraci z něj. Výhled. Někdo ale bohužel světlo na konci nachází v tom, že je agresivní na ty druhé, na ty „sabotéry z tábora na druhé straně…“

Neosočujme se v internetových diskusích. Ono totiž brát situaci vážně a přitom pochybovat, je přece normální. Obzvláště, když opatření jsou tak okatě nevyvážená a když ti, kteří mají jít morálním vzorem, kážou vodu a pijí víno.

PSALI JSME:
Koronavirus v lidech probudil strach

POZN. RED.: Tento článek není reakcí na vystoupení prezidenta Zemana, vznikl ještě před jeho pátečním projevem v televizi.

Zavřít reklamu ×
  1. Mě tedy strach rozhodně neopanoval ! Nejsem čecháčkovský vyjevenec,pořádků-milný komouš, obvy o práci nemám,neboť jsem nikdy nepracoval !!

  2. Tady v pohraničí se Slovenskem máme strach o živobytí už od roku 2000. Do té doby jsme měli ještě úspory z minulého režimu kdy se dalo slušně žít a našetřit.Taky jsem koupil nového Favorita v roce 1989.Po roce 2000 už to jde pouze z kopce.Práce žádná nebo jen za mimimální mzdu.přesčasy zdarma neboť to je ta loajalita ke svému chlebodárci.Je to smutné kam to došlo po 30 letech demo demo kracie. V současnosti je problém našetřit na auto za 30000 kč……

    • No, tak jestli jste měli za minulého režimu na Favorita, a dnes nemáte alepon na novou Škodu Octavia, tak jste byli bolševikama protěžovaný zlodějský sajrajt. To statistiky vývoje mezd říkají celkem jasně.

      • Těžko mohla být naše křesťanská rodina nějak protěžovaná za minulého režimu. Pouze všichni v rodině makali a bylo na nové auta.

    • Pojďte k nám, nejhorší na život je v ČR Vysočina a i přesto u nás hledame už 10 let lidi do výroby. Nabízíme 35 – 42 tis za měsíc. Na to vaše auto budete mít za 1 měsíc. Za komárů jsme neměli auto ani slušně bydlení, tak neblbnete mladým lidem hlavu. Možná se Vám spíše nechce makat.

  3. Docela slušná snůška smrdutého lhaní. Ekonomiku může táhnou spotřeba pouze krátkodobě, pokud jede na dluh. A ano, ekonomiku táhnou subjekty, které majhí mezi 20-50 zamstnanci, které se nazývají malé podnik,y a ještě více subjekty s 50-500 zaměstnaci, které se nazývají střední podniky. Spotřeba rozhodně není bezprecedentně provázaná, pokuzd někdo ušetří 20 000 za hospodu, tak si za to může koupit třeba lepší mobil, může si kopupit dražší připojení na net, může si za stovky tisíc až miliony koupit nové auto, popřípadě za klang kontra dlouhej cghechták lepší bydlení. A co se týče obratu hpospod, barů a podobných kulišáren, tak tY mají většinu obratu v šedé zoně, obzvláště nyní, pokuzd je zrušené EET. Pokud chcete, aby na sebe lidé nekříčeli, tak tädy smrdutě nelžete, je to cítit až sem. Malé a střední firmy normálně pracují, a lockdown se jich vůbe netýká. Hloupý autor totiž třeba vůbec neví, že mezi služky patří třeba veškeré ICT s obratem ve stovkách miliard ročně, zdravotnictví, vzdělávání, projekční činnost, spousta průmyslových firem outsourcuje vývoj, a dokonce i ropné společnosti s trřžní cenou stovek miliard USD jsou řazeny částečně ke službám, protože například dělají vrtné služby, a ropu přímo netěží – namátkou třeba švýcarský TRANSOCEAN.

  4. Strach rozhodně nemám a naši politici mě ho nenaženou,protože jsou k smíchu,spíš na pár facek.
    Jejich zastrašováni,vyhrožování a přikazy jim ,jak doufám spočítaji lidé ve volbách a přivedení naší země na buben u soudu.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.