Nová prognóza: Epidemiologická opatření nesrazí ekonomiku jako na jaře

Analýza
Zhoršení epidemiologické situace v ČR a zpřísnění karanténních opatření se negativně promítne do vývoje ekonomické aktivity, což bude mít v porovnání s naší minulou prognózou za následek větší propad HDP v letošním roce a nižší růst české ekonomiky v roce příštím.

Hlavním předpokladem nové prognózy je zavedení dočasných karanténních opatření během čtvrtého čtvrtletí letošního roku s délkou trvání přibližně jeden měsíc, které se negativně promítnou především do sektoru služeb (především v odvětví „ubytování, stravování a pohostinství“ – pozn. aut.) s dopadem zhruba 40 miliard korun (k části z nich již došlo, celkově čekáme dopad do HDP -3,4 procentního bodu ve čtvrtém čtvrtletí).

Sektor služeb bude nicméně negativně ovlivněn i v dalších týdnech, když vzhledem k epidemiologické situaci se budou lidé některým aktivitám a službám vyhýbat dobrovolně.

Druhým předpokladem je v porovnání s jarem podstatně nižší negativní dopad do průmyslové produkce v české ekonomice ve výši zhruba patnácti miliard korun (dopad do HDP -1,3 procentního bodu ve čtvrtém čtvrtletí).

PSALI JSME:
Tuzemské ekonomice se prozatím daří, rizikem je ale druhá vlna koronaviru

Aktuální výhodou pro český export je relativně příznivá situace v Německu a některých dalších zemích eurozóny, kde pokračuje ekonomické oživení s kladným dopadem do zahraniční poptávky po českých exportech. V tomto ohledu je také důležité, že výrazněji nevázne dovoz mezispotřeby (různých součástek a komponentů) ze zemí Asie. Na druhou stranu rostoucí počet lidí v karanténě nebo na ošetřovném bude omezovat produkci firem.

Ačkoliv k dalšímu zhoršení epidemiologické situace v eurozóně pravděpodobně dojde, celkový dopad do českého vývozu již nebude takový, jaký jsme viděli během první poloviny letošního roku. I tak ale přispěje během následujících měsíců k většímu poklesu HDP.

Pro letošní rok vypadá změna růstu HDP relativně mírně, když vzhledem k výraznému propadu během první poloviny letošního roku měníme prognózu „jen“ zhruba o jeden procentní bod. To je nicméně dáno tím, že během třetího čtvrtletí došlo v české ekonomice k relativně svižnému oživení jak domácí, tak i zahraniční poptávky, což celkové HDP pro letošní rok „nepustí“ až tolik směrem dolů. Celkový vývoj v jednotlivých čtvrtletích pro letošní rok je vidět v následující tabulce s mezičtvrtletními a meziročními tempy růstu.

Alternativní scénář: Omezující opatření až do jara

V základním scénáři prognózy předpokládáme, že nedojde k lockdownu ve smyslu výraznějšího omezení chodu ekonomiky a výrobních podniků. Tento vývoj se nicméně nedá vyloučit. To se netýká jen ČR, ale i eurozóny.

Například v případě lockdownu v některých zemích Evropské měnové unie došlo na jaře k propadu zahraniční poptávky po českých exportech. Firmy tak omezovaly svou produkci nejen vzhledem k vývoji epidemiologické situace v ČR, ale i z toho důvodu, že jim klesl odbyt do zahraničí.

V alternativním scénáři počítáme s omezením chodu ekonomiky až do konce března s tím, že primárně opět půjde o negativní vliv do sektoru služeb, k němuž se nicméně výrazněji přidá i omezení chodu výrobních podniků v ČR i v eurozóně. Oproti letošnímu jaru ale půjde o kratší a méně výrazná omezení, nicméně déle trvající.

Dopad na prognózu úrokových sazeb

Vzhledem ke zhoršení ekonomického vývoje, ke kterému v následujících týdnech dojde a které se přenese i do začátku příštího roku měníme prognózu úrokových sazeb.

V minulé prognóze jsme čekali první zvýšení sazeb v srpnu 2021 a další na přelomu let 2021/22. Vzhledem k posunu pevnějšího oživení vývoje ekonomické aktivity České národní banky (ČNB) pravděpodobně odloží i první utažení měnové politiky a to na listopad 2021. K dalšímu zvýšení by pak mohlo dojít již na začátku roku 2022.

PSALI JSME:
ČNB: Další oslabení koruny by mělo negativní dopad na domácnosti

Celkový příběh neměníme. I nadále po odeznění pandemie dojde k pevnému oživení ve světové (i české) ekonomice, které sebou ponese i nárůst inflačních tlaků. Inflační prostředí je navíc v ČR zvýšené, což je vidět i na vývoji jádrové inflaci.

I přes výrazný pokles ekonomiky jádrová inflace nemá tendenci výrazně zpomalovat. ČNB tak bude muset začít včas přitahovat měnovou politiku, aby se inflace v roce 2022 a 2023 nedostala opět vysoko nad inflační cíl podobně, jako k tomu došlo v letošním roce.

Pokud by došlo k naplnění alternativního scénáře, ČNB by mohla sazby ještě dále snížit na technickou nulu. K prvnímu zvýšení sazeb by došlo až na začátku roku 2022.

Autor je hlavní ekonom České spořitelny
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Průmysl má šanci vypořádat se s druhou vlnou koronaviru lépe, než některá odvětví služeb

×
  1. Stát akorát šikanuje občany a vymýšlí nové a nové zákazy a příkazy. Tohle už není demokratický stát ale totalita.Uvedu příklad,stát nechal zchátrat silnice a ty jsou podobné tankodromům,já si na svém autě vymlátím čepy a na státem zřízené kontrole zvaná STK mě zakáží auto provozovat dokud si nedám nové čepy.které jsem si nadměrně a rychle opotřebil kvůli státu,který za peníze,které vybral od motoristů akorát vymýšlí blbiny a silnice jsou samá díra.Je to ostuda co si jakože demokratický stát dovolí ke svému občanu.Ani se nedivím že spousta známých už zůstalo v cizině kde původně odjeli za prací.Jak uviděli „jiný svět“ tak se nemají důvod vracet.Kamarád přijel z Norska kde pracuje 20 let,po zjištění,že platy tu jsou 5x nižší,cena elektřiny 5x vyšší a potraviny skoro 2x dražší tak nás jen politoval a odjel už na trvalo do Norska.Je to smutné kam to tady po revoluci došlo…….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru