Česko už konečně není „inflační looser“

Názor
Zatímco ještě v prosinci byla Česká republika na špici EU co do výše inflace, lednový řebříček už vypadá daleko příznivěji. Odezněl efekt tzv. úsporného tarifu a rovněž i harmonizovaná inflace výrazně propadla z 7,6 procenta na 2,7 procenta.
Česku patří za poslední čtyři roky první příčka v unii co do zdražování oblečení a obuvi. Zatímco v celé EU i eurozóně se ceny toho zboží snížily, Češi za něj platí o 46 procent více. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Rázem má Česko inflaci pod evropským průměrem, a dokonce devátou nejnižší inflaci v rámci unie. Před námi jsou Dánsko a také pobaltští premianti, kteří měli svého času inflaci nad dvaceti procenty. Slovensko je naproti tomu pátou zemí s nejvyšším růstem spotřebitelských cen.

Zatímco tzv. úsporný tarif (který sice ceny nesnížil, ale jen zadotoval odběratele, pozn. aut.) snížil inflaci v závěru roku 2022, nadělal paseku v meziročních výsledcích v roce 2023. I proto ČR vypadala oproti ostatním jako „inflační looser“. Teď už konečně máme čísla, která lze srovnávat a vypovídají skutečně o vývoji cen na trhu.

I když výsledek za leden nás může docela těšit, nelze úplně zapomenout na to, že ceny v ČR od konce roku 2019 vzrostly podle harmonizované statistiky o 38 procent. Hůř už na tom bylo jen Maďarsko, které kreativně „řídilo“ ceny potravin a energií a stejně se dobralo k téměř 47 procentům zvýšení cenové hladiny.

PSALI JSME:
Inflační roky končí

Česku patří za poslední čtyři roky první příčka co do zdražování oblečení a obuvi. Zatímco v celé EU i eurozóně se ceny toho zboží snížily, Češi za něj platí o 46 procent více. Rekordmanem je Česko i ve zdražování hotelů a dalších ubytovacích služeb, protože tak jako u nás nešly ceny nahoru nikde. Druzí hned za Maďarskem jsme u inflace v restauracích, cenách rekreací a kultury.

Na Čechy také rekordně dopadl růst nákladů na bydlení, kde nás předčí pouze Estonsko. Jsme druzí ve zdražování elektřiny, třetí u plynu.

Jak to tak vypadá, zdražoval, kdo mohl a komu zákazník utéct neměl kam. Tato doba snad končí, i když inflační rizika přetrvávají. Ať už jde o potenciálně dražší služby, vysoké náklady v mezinárodní dopravě nebo aktuálně slabší korunu. V každém případě, inflace letos skončí pod trojkou.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Inflační tsunami je za námi, ale koruna trpí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Před pár dny jsme našim čtenářům nabídli pod titulkem „Splátky hypotéky mohou být už brzy srovnatelné s nájemným“ analýzu výkonné ředitelky developerské společnosti Central Group Michaely Tomáškové. Dnes přinášíme …

Hypoteční trh v březnu dál posiloval

Tuzemské banky a stavební spořitelny poskytly v březnu letošního roku hypoteční úvěry přesahující 18 miliard korun. Vyplývá to z údajů Hypomonitoru, které redakci Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB