Česko už konečně není „inflační looser“

Názor
Zatímco ještě v prosinci byla Česká republika na špici EU co do výše inflace, lednový řebříček už vypadá daleko příznivěji. Odezněl efekt tzv. úsporného tarifu a rovněž i harmonizovaná inflace výrazně propadla z 7,6 procenta na 2,7 procenta.
Česku patří za poslední čtyři roky první příčka v unii co do zdražování oblečení a obuvi. Zatímco v celé EU i eurozóně se ceny toho zboží snížily, Češi za něj platí o 46 procent více. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Rázem má Česko inflaci pod evropským průměrem, a dokonce devátou nejnižší inflaci v rámci unie. Před námi jsou Dánsko a také pobaltští premianti, kteří měli svého času inflaci nad dvaceti procenty. Slovensko je naproti tomu pátou zemí s nejvyšším růstem spotřebitelských cen.

Zatímco tzv. úsporný tarif (který sice ceny nesnížil, ale jen zadotoval odběratele, pozn. aut.) snížil inflaci v závěru roku 2022, nadělal paseku v meziročních výsledcích v roce 2023. I proto ČR vypadala oproti ostatním jako „inflační looser“. Teď už konečně máme čísla, která lze srovnávat a vypovídají skutečně o vývoji cen na trhu.

I když výsledek za leden nás může docela těšit, nelze úplně zapomenout na to, že ceny v ČR od konce roku 2019 vzrostly podle harmonizované statistiky o 38 procent. Hůř už na tom bylo jen Maďarsko, které kreativně „řídilo“ ceny potravin a energií a stejně se dobralo k téměř 47 procentům zvýšení cenové hladiny.

PSALI JSME:
Inflační roky končí

Česku patří za poslední čtyři roky první příčka co do zdražování oblečení a obuvi. Zatímco v celé EU i eurozóně se ceny toho zboží snížily, Češi za něj platí o 46 procent více. Rekordmanem je Česko i ve zdražování hotelů a dalších ubytovacích služeb, protože tak jako u nás nešly ceny nahoru nikde. Druzí hned za Maďarskem jsme u inflace v restauracích, cenách rekreací a kultury.

Na Čechy také rekordně dopadl růst nákladů na bydlení, kde nás předčí pouze Estonsko. Jsme druzí ve zdražování elektřiny, třetí u plynu.

Jak to tak vypadá, zdražoval, kdo mohl a komu zákazník utéct neměl kam. Tato doba snad končí, i když inflační rizika přetrvávají. Ať už jde o potenciálně dražší služby, vysoké náklady v mezinárodní dopravě nebo aktuálně slabší korunu. V každém případě, inflace letos skončí pod trojkou.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Inflační tsunami je za námi, ale koruna trpí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypoteční trh v březnu dál posiloval

Tuzemské banky a stavební spořitelny poskytly v březnu letošního roku hypoteční úvěry přesahující 18 miliard korun. Vyplývá to z údajů Hypomonitoru, které redakci Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rakovina plic zabije 85 procent pacientů, jejich šance se ale zvyšuje

Analýza
Každý rok onemocní v Česku rakovinou plic okolo šesti tisíc lidí, přičemž 85 procent z nich dříve nebo později této chorobě podlehne. I tak se díky rozvoji moderní medicíny vyhlídky pacientů na přežití nebo prodloužení kvalitního života neustále zlepšují. Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) byly u toho, když specialisté některé moderní trendy představovali.