Inflační tsunami je za námi, ale koruna trpí

Názor
Hádanka, jak dopadla lednová inflace, přeceňování zboží nebo zdražení elektřiny, je vyřešena. V lednu se totiž spotřebitelské ceny zvýšily pouze o 1,5 procenta. Meziroční inflace se tak dostává po téměř třech letech téměř na cílovou hodnotu České národní banky (ČNB).
ČNB se bude muset rozhodnout, zda rychle snižovat sazby bez ohledu na korunu, nebo přece jen korunu brát alespoň trochu do úvahy. Ilustrační foto: FAEI.cz

V lednu se zvýšily ceny především energií, tedy elektřiny a zemního plynu. Zafungoval efekt vyšších poplatků za distribuci atp., které nevykompenzovalo zlevnění silové části faktur domácností. Naproti tomu potraviny zůstaly na zhruba stejných cenách jako v prosinci. Efekt snížené DPH tedy přímo v lednových číslech vůbec vidět není.

Meziroční inflace, která obvykle poutá největší pozornost se z téměř sedmi procent v prosinci propadla na lednová 2,3 procent. Je to mnohem lepší výsledek, než očekával trh i centrální banka. Část propadu jde samozřejmě na vrub vysokému srovnávacímu základu, avšak je vidět, že inflační tlaky i tak v ekonomice až na výjimky konečně polevují.

PSALI JSME:
Lednové přecenění bylo mírné

Nové inflační čísla hůře nese česká koruna, která prolomila hranici 25,50 CZK/EUR. Koruna se doposud opírala pouze o úrokový diferenciál, který se po aktuálních číslech zřejmě dále do budoucna rozplývá. Česká měna už od posledního zasedání bankovní rady tuzemské centrální banky minulý týden ztratila více než dvě procenta. Oproti loňskému jaru už dokonce přes osm procent.

PSALI JSME:
Bloomberg: Bolest koruny může trvat tak dlouho, dokud se do Česka nevrátí ekonomický růst

Zatímco inflační tlaky evidentně polevují, nové nyní mohou zase vznikat. Tím prvním je právě slábnoucí koruna, která zdražuje zboží dovážené do ČR a vedle ní i rostoucí náklady na námořní dopravu v reakci na situaci v Rudém moři. Skok cen dopravy o více než 150 procent půjde jen těžko přehlížet.

ČNB bude nyní stát před těžším rozhodováním. Bude se muset rozhodnout, zda rychle snižovat sazby bez ohledu na korunu, nebo přece jen korunu brát alespoň trochu do úvahy. V každém případě lednová čísla ukazují, že inflační tsunami je za námi a s ní i doba vysokých úrokových sazeb.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Snižování sazeb ČNB by mohlo být kvůli nízké inflaci rychlejší

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypoteční trh v březnu dál posiloval

Tuzemské banky a stavební spořitelny poskytly v březnu letošního roku hypoteční úvěry přesahující 18 miliard korun. Vyplývá to z údajů Hypomonitoru, které redakci Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rakovina plic zabije 85 procent pacientů, jejich šance se ale zvyšuje

Analýza
Každý rok onemocní v Česku rakovinou plic okolo šesti tisíc lidí, přičemž 85 procent z nich dříve nebo později této chorobě podlehne. I tak se díky rozvoji moderní medicíny vyhlídky pacientů na přežití nebo prodloužení kvalitního života neustále zlepšují. Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) byly u toho, když specialisté některé moderní trendy představovali.