Český export do Německa, Británie i Číny se propadá

Názor
Zahraniční obchod České republiky vykázal v prvním měsíci letošního roku nejslabší lednové kladné saldo od roku 2013, a sice 12,1 miliardy korun. Důvodem je výraznější meziroční růstová dynamika dovozu než vývozu. K takovému stavu značně přispívá rapidně rostoucí kupní síla Čechů, v jejímž vzestupu se stále odráží loňský nejrychlejší růst reálných mezd od roku 2002.
Český export do Británie se meziročně propadá o více než šest procent kvůli nejistotě spjaté s brexitem. Ilustrační foto: Pixabay

Rychle rostoucí kupní síla Čechů zesiluje jejich poptávku pochopitelně také po dováženém zboží, například po elektronice a komunikačních technologiích typu mobilních telefonů. V případě vývozu však Česko naráží na realitu nasycujícího se trhu s automobily zejména v západních zemích EU, ale také na realitu zpomalování podstatné části eurozóny v čele s Německem.

Do zemí EU jsme i tak letos v lednu vyvezli 85,5 procenta našeho veškerého exportovaného zboží. Dynamika vývozu ČR do jednotlivých zemí EU je značně odvislá také od jejich vlastní ekonomické kondice.

Vývoz do Německa meziročně klesá, o 1,3 procenta, z důvodu zpomalení tamní ekonomiky, silně závislé na kondici ekonomiky čínské. Export do Británie se meziročně propadá o více než šest procent kvůli nejistotě spjaté s brexitem.

PSALI JSME:
Brexit si už teď vybírá svou daň na českém dovozu z Británie

Naopak tuzemský export do Španělska roste meziročně o více než 25 procent, do Nizozemska o více než patnáct procent a na Slovensko o více než dvanáct procent.

Patrná je pak zhoršující se kondice takzvaných rozvíjejících se trhů, které loni trpěly kvůli obchodní válce Spojených států a Číny a souvisejícímu odlivu kapitálu z investorsky rizikovějších zemí. Tuzemský vývoz do Číny se meziročně propadá o takřka čtrnáct procent a export do Turecka pak dokonce o bezmála padesát procent. Nutno však říci, že v případě těchto zemí je absolutní objem vývozu řádově nižší, než je tomu u klíčových obchodních partnerů v čele s Německem.

V průběhu letošního roku by se růstová dynamika dovozu a vývozu měla srovnat. Zahraniční obchod by měl i letos podat solidní výkon, když jak export, tak dovoz porostou přibližně šestiprocentním tempem.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zahraniční obchod vloni podal lepší výkon, než se čekalo

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Slabý začátek roku v průmyslu

Podle dat statistického úřadu zveřejněných v závěru minulého týdne se českému průmysl start do nového roku příliš nevyvedl. Za meziměsíčním poklesem o 2,3 procenta totiž stojí především zpracovatelský průmysl a ani …

Smíšené výsledky stavebnictví

Statistické výsledky prvního měsíce ve stavebnictví vypadají jako smíšené. Na jedné straně je zde vidět mírný růst oproti prosinci, za kterým stojí inženýrské stavitelství, na straně druhé pokračuje další útlum …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.