Český export do Německa, Británie i Číny se propadá

Názor
Zahraniční obchod České republiky vykázal v prvním měsíci letošního roku nejslabší lednové kladné saldo od roku 2013, a sice 12,1 miliardy korun. Důvodem je výraznější meziroční růstová dynamika dovozu než vývozu. K takovému stavu značně přispívá rapidně rostoucí kupní síla Čechů, v jejímž vzestupu se stále odráží loňský nejrychlejší růst reálných mezd od roku 2002.
Český export do Británie se meziročně propadá o více než šest procent kvůli nejistotě spjaté s brexitem. Ilustrační foto: Pixabay

Rychle rostoucí kupní síla Čechů zesiluje jejich poptávku pochopitelně také po dováženém zboží, například po elektronice a komunikačních technologiích typu mobilních telefonů. V případě vývozu však Česko naráží na realitu nasycujícího se trhu s automobily zejména v západních zemích EU, ale také na realitu zpomalování podstatné části eurozóny v čele s Německem.

Do zemí EU jsme i tak letos v lednu vyvezli 85,5 procenta našeho veškerého exportovaného zboží. Dynamika vývozu ČR do jednotlivých zemí EU je značně odvislá také od jejich vlastní ekonomické kondice.

Vývoz do Německa meziročně klesá, o 1,3 procenta, z důvodu zpomalení tamní ekonomiky, silně závislé na kondici ekonomiky čínské. Export do Británie se meziročně propadá o více než šest procent kvůli nejistotě spjaté s brexitem.

PSALI JSME:
Brexit si už teď vybírá svou daň na českém dovozu z Británie

Naopak tuzemský export do Španělska roste meziročně o více než 25 procent, do Nizozemska o více než patnáct procent a na Slovensko o více než dvanáct procent.

Patrná je pak zhoršující se kondice takzvaných rozvíjejících se trhů, které loni trpěly kvůli obchodní válce Spojených států a Číny a souvisejícímu odlivu kapitálu z investorsky rizikovějších zemí. Tuzemský vývoz do Číny se meziročně propadá o takřka čtrnáct procent a export do Turecka pak dokonce o bezmála padesát procent. Nutno však říci, že v případě těchto zemí je absolutní objem vývozu řádově nižší, než je tomu u klíčových obchodních partnerů v čele s Německem.

V průběhu letošního roku by se růstová dynamika dovozu a vývozu měla srovnat. Zahraniční obchod by měl i letos podat solidní výkon, když jak export, tak dovoz porostou přibližně šestiprocentním tempem.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zahraniční obchod vloni podal lepší výkon, než se čekalo

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Experimenty, mozky a červi

Jaká opatření snižují globální chudobu? Nobelovu cenu za ekonomii (pro puristy: Cena Švédské národní banky za rozvoj ekonomické vědy na památku Alfreda Nobela) získali letos Abhijit Banerjee (MIT), Esther Duflová …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru