Český paradox: Předražené nemovitosti dál porostou na ceně

Názor
Pokračující pokles stavební produkce bude mít nepříjemné dopady na realitní trh. V nabídce bude méně nemovitostí, což bude tlačit na růst cen. Pravděpodobně nastane paradoxní situace, kdy předražené nemovitosti dál porostou na ceně. 
Český paradox: Předražené nemovitosti dál porostou na ceně. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Stavební produkce v říjnu zaznamenala výrazný meziroční propad ve výši 10,5 procenta. Velmi špatné výsledky hlásí pozemní stavitelství, které se meziročně propadlo o třináct procent. Na pracovním trhu chybí stavební dělníci ze zahraničí. Některé stavby proto musely prodloužit termíny dokončení. Jiné projekty byly odloženy.

Stavební úřady v říjnu vydaly 7 004 stavebních povolení s orientační hodnotou 32,7 miliardy korun. Počet zahájených i dokončených bytů meziročně klesl. To bude mít negativní vliv na dostupnost bydlení. Zvláště lidé s nízkými příjmy a bez úspor, kteří žijí v nájemním bydlení, se mohou stále častěji dožadovat podpory od státu. Pomoci jim může příspěvek a doplatek na bydlení.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ceny nemovitostí v ČR stále rostou, ale pomaleji

×
  1. To je zase pohádka o stavebním řízení a nedostatku staveb. Hlavní problém proč rostou(stagnují) ceny nemovitostí je zrušení daně pořízení nemovitosti a snížení úrokových sazeb ČNB u hypotečního letadla jméném hypotéky. V 2007 taky trvalo 3 rok než došlo k nějakém výraznému snížení nemovitostí, nyní už je vidět že se objevuje hodně dražeb a sem tam jsou vidět levnější nemovitosti co se rychle prodají. Ležáky za fantastické ceny na srealitach samosřejmě jen zůstávají.

  2. uz i ty blazni na vesnicich tam co davaj lišky dobrou noc prodavaj za cenu jak v pragle, su ty … normalni

  3. co to žvatlá?? Copak na Západě má každý nemovitost? U nás je snad necelá polovina lidí v nájmu oproti Západu. Prostě tam je nemovitost luxus. Proč chybí zahraniční dělníci? protože to naši nechtějí dělat za ty malé mzdy aby developeři měli šílené zisky.

  4. a proč rostou ceny nemovitostí?
    protože prudce klesá cena peněz, tisknou je centrální banky jak o život.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Plánujete doma rekonstrukci? Hlavně neomezujte sousedy

Podle Českého statistického úřadu bylo loni zahájeno téměř pět tisíc rekonstrukcí, a to včetně přístaveb, vestaveb nebo přeměn nebytových prostor na bytové. V meziročním srovnání jde podle statistiků o zhruba …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru