Český Tedom získal výrobce kogeneračních jednotek v Itálii. Nově ale budou firmu vlastnit Japonci

Tuzemská energetická skupina Tedom, kterou zakrátko převezmou pod svá křídla Japonci, informovala redakci Finančních a ekonomických informací (faei.cz), že významně posiluje své aktivity v Itálii, která je čtvrtým největším kogeneračním trhem v EU, a že získává 100% podíl v tamním významném výrobci kogeneračních jednotek, společnosti Intergen.
Za rok 2023 měla skupina Tedom tržby 5,8 miliardy korun, meziročně stouply o třicet procent. Její dosavadní vlastník, společnost Jet Investment, uvedl, že letošní tržby očekává ve výši kolem osmi miliard korun. Ilustrační foto: Tedom
Za rok 2023 měla skupina Tedom tržby 5,8 miliardy korun, meziročně stouply o třicet procent. Její dosavadní vlastník, společnost Jet Investment, uvedl, že letošní tržby očekává ve výši kolem osmi miliard korun. Ilustrační foto: Tedom

Ale pozor, nepleťte si s britskou firmou InterGen, jež na Albionu vlastní čtyři velké paroplynové elektrárny. Tu letos koupila skupina Sev.en Global Investments miliardáře Pavla Tykače, která se tak vrátila na britský energetický trh. Společnost InterGen se sídlem v Edinburghu je jedním z významných výrobců elektřiny v Británii – na celkové výrobě v zemi se podílí přibližně pěti procenty.

Přestože se nestává, aby tuzemské firmy akvírovaly během jednoho roku dvě různé firmy s téměř identickým názvem, dokládá to mimo jiné, jak se český energetický průmysl angažuje v evropské energetice, a to nejen té unijní. Vzhledem k rozhodnutí Evropské komise, že kogenerace jsou klíčovou součástí energetického mixu EU, se tak Tedom stává významným evropským tržním hráčem.

Pokud jste o energetické skupině Tedom zatím ještě nečetli či neslyšeli, měli bystě vědět, že má už více než 30letou tradici a poskytuje technologie a služby pro takzvaná decentralizovaná energetická řešení a služby v oblasti energetické transformace pro podniky, obce i domácnosti. A co přesně si pod tím představit? A co je to kogenerace?

Kogenerace je způsob výroby elektrické energie, při němž se využije teplo, které se při procesu výroby elektřiny uvolňuje, jde tedy o kombinovanou výrobu elektřiny a tepla, čímž je dosaženo velmi vysoké účinnosti využití energie v palivu. Pro své kogenerační jednotky Tedom vyvíjí a vyrábí vlastní spalovací motory a současně upravuje motory renomovaných světových výrobců.

Zájem o kogenerace prudce stoupá, což dokazují to i rekordní prodeje Tedomu. Ten za první pololetí hlásí meziroční nárůst dodaných kogeneračních jednotek o více než pětinu. Kromě průmyslových provozů své místo kogenerace nachází stále častěji například v teplárnách, nemocnicích, hotelech nebo veřejných budovách a bytových domech.

Své výrobky firma prodává ve více než pěti desítkách zemí světa – od Evropy, přes Japonsko až po Spojené státy. Společnost má čtyři výrobní a vývojové závody v České republice, další členové skupiny působí v Německu, Polsku, USA, na Slovensku, ve střední Asii a Velké Británii. Nyní se k nim přidá Itálie. Celá skupina Tedom má okolo tisícovky zaměstnanců.

Tedomu se daří naplňovat vizi mezinárodní energetické skupiny nové generace, která dokáže efektivně propojit služby z oblasti energetiky s vlastní výrobou. Ilustrační foto: Tedom
Tedomu se daří naplňovat vizi mezinárodní energetické skupiny nové generace, která dokáže efektivně propojit služby z oblasti energetiky s vlastní výrobou. Ilustrační foto: Tedom

Akvizicí italského Intergenu získává Tedom nejen důležité know-how v oblasti modulárních kogenerací, ale především zásadní impuls pro posílení svých aktivit na italském trhu. Ten patří k nejzajímavějším v Evropě. Itálie je čtvrtým největším evropským odběratelem kogeneračních jednotek a díky kombinaci podnebí a rozvinutého průmyslu přináší zajímavé příležitosti v oblasti energetické transformace.

„Jde o další významný krok v rozvoji našeho kogeneračního byznysu. Akvizice spojuje silné produktové portfolio a výrobní základnu Tedomu a vynikající pozici, zázemí a tým Intergenu v Itálii,“ uvedl Ladislav Zeman, výkonný ředitel (CEO) skupiny Tedom s tím, že cenu transakce se obě strany dohodly nezveřejnit. Značka Intergen bude na italském trhu působit i nadále a bude se k Tedomu hlásit.

Lombardský Intergen byl založen v roce 1987, kdy navázal na předchozí aktivity zakladatele Giorgia Kellera. V rukou rodiny Kellerových byla firma až dosud. S více než 450 prodanými jednotkami o celkovém instalovaném výkonu téměř 600 megawatt je jedničkou ve vývoji, výrobě a servisu kogeneračních jednotek v Itálii, uvedla energetická skupina Tedom v tiskové zprávě.

„Intergen patří mezi důležité hráče na italském trhu. Naše první kogenerační jednotky definovaly evropský standard a naše technologie poháněla tisícovky firem, které i dnes stojí za úspěchem italské ekonomiky. Je skvělé, že můžeme pokračovat s partnerem, který bude naši dobrou práci rozvíjet a se kterým se můžeme vzájemně doplňovat,“ řekl za Intergen jeho výkonný ředitel Alberto Guidotti.

Současný vlastník společnosti Tedom, investiční společnost Jet Investment (přesněji Jet 2 Alfa, pozn. aut.) současně oznámil plánovanou změnu ve vlastnické struktuře. V září podepsal smlouvu o prodeji Tedomu japonské společnosti Yanmar Group. Po dokončení této transakce se Japonci stanou 100% vlastníkem Tedomu.

Jet Investment je podle údajů obchodního rejstříku a evidence skutečných majitelů vlastněna čtyřmi inženýry ve firmě Jet Founders. Kontrolní balík ve výši 70 procent drží brněnský podnikatel, mecenáš a filantrop Igor Fait, jenž se pravidelně objevuje mezi stovkou nejbohatších obyvatel Česka. Další tři spolumajitelé, Libor Turza, Libor Šparlink a Marek Malík, mají shodně po deseti procentech podílu.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB