Český trh coworkingových kanceláří se meziročně zvětší více než o polovinu

První coworkingová kancelář v Česku sice byla otevřena už v roce 2009, ale poptávka po sdílených kancelářích výrazně roste až v posledních letech. Velký zájem se odráží v prudkém nárůstu kancelářských coworkingových ploch. Jejich nárůsty se meziročně v průměru pohybovaly mezi 50 až 70 procenty.
Ilustrační foto: Pixabay

Důvodem výrazného rozšiřování je v porovnání se západními státy velmi nízká srovnávací základna. Sdílené kanceláře v Česku koncem minulého roku zabíraly plochu 39 tisíc metrů čtverečních.

V letošním roce by mělo přibýt dalších 22 tisíc metrů. Pokud bude výstavba pokračovat podle plánů, celý sektor by se měl letos rozrůst o 56 %.

V Česku již úspěšně fungují velcí hráči na poli coworkingu jako Impact Hub nebo HubHub, ale letos na jaře se v Praze objeví i ten vůbec největší – mnohamiliardový coworkingový startup WeWork. Vloni na podzim oznámil, že chce svůj pětipatrový kampus pro více než tisíc lidí otevřít na pražské Národní třídě, kde obsadí hned pět pater v novém komplexu Drn.

Mladý trh

Trh s coworkingovými kancelářemi je v České republice zatím poměrně mladý. První oficiální sdílená kancelář byla v Česku otevřena v roce 2009. V Dánsku a Rakousku se objevily již v roce 2002, v USA v roce 2005.

„Mnoho investorů počítá s tím, že sektor sdílených kanceláří bude v Česku dále bez problémů růst. Své zastoupení v České republice mají i důležití světoví hráči, jako je Business Link, WeWork nebo Spaces. Očekáváme, že využívaná plocha coworkingu se z 22 tisíc metrů čtverečních z prosince 2018 rozroste ke konci letošního roku na 61 tisíc metrů. To by znamenalo, že by tvořila jedno procento všech kancelářských ploch v Česku,“ říká Jiří Procházka, ředitel korporátního bankovnictví Expobank CZ.

„Coworkingová centra už dnes nevyužívají jen freelanceři nebo začínající podnikatelé, ale i větší společnosti či korporace, které se potýkají s nedostatkem kancelářských prostor a hledají flexibilní, rychlé řešení, nebo chtějí své projektové či inovační týmy umístit do inspirativního prostředí,“ doplňuje Petra Hubačová ze společnosti Business Link.

PSALI JSME:
Hledáte zaměstnance? Bez dobrých kanceláří to nepůjde

Celosvětově 1,2 milionu lidí

Celosvětově existuje přibližně 14 tisíc coworkingových center, které navštěvuje zhruba 1,2 milionu pracovníků. Analytici BNP Paribas Real Estate očekávají, že do roku 2020 stoupne počet center na 28 tisíc a počet jejich aktivních uživatelů na čtyři miliony.

„V Česku je velmi pravděpodobné, že developeři budou v rámci připravovaných kancelářských projektů již dopředu počítat s tím, že určité části budov budou využívány právě pro coworking,“ dodává Procházka.

Podle Prague Research Forum bylo v Praze během posledního čtvrtletí 2018 dokončeno celkem 28 500 metrů čtverečních kancelářských prostor. Celkový objem moderních kanceláří tak vzrostl na 3 475 100 metrů čtverečních. V roce 2019 by to pak mělo být až 214 800 m2 kancelářských prostor. Dalších 134 000 m2 je aktuálně ve výstavbě s plánovaným dokončením mezi lety 2020 a 2021.

PSALI JSME:
Digitální nomádi: Pracují odkudkoliv a jsou stále na cestách

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nezaměstnanost stagnuje na úrovni čtyř procent

Podíl nezaměstnaných zůstal během února na stejné úrovni a dosáhnul tak čtyř procent. Sezónnost mezi únorem a lednem historicky nehraje významnější roli a stagnace tak odráží reálný vývoj na trhu práce. I přes nižší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.