Český zahraniční obchod se vzhledem k mezinárodní situaci pořád „drží“

Názor
Český zahraniční obchod se v červenci „držel“, zejména vzhledem k nepříznivé situaci ve světě a vzhledem k horšímu než očekávanému výkonu tuzemského průmyslu. Zahraniční obchod v červenci mírně předčil očekávání trhu. Ten ve střední hodnotě analytických odhadů počítal se schodkem zahraničního obchodu ve výši 0,5 miliardy korun, skutečností je však „černá nula“, konkrétně zhruba šedesátimilionový přebytek.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Lepší než očekávaný výsledek plyne zejména z poměrně příznivého vývoje obchodu s automobily, kde Česko do značné míry odolává nasycování a zpomalování převážné části hlavně evropského automobilového trhu.

Nicméně zahraniční obchod svým výsledkem přece jenom zaostal za předchozími měsíci, kdy vykazoval až „heroickou“ odolnost vůči nepříznivému vývoji v zahraničí. Bylo zřejmé, že to nemůže trvat věčně. Výsledek zahraničního obchodu je letošní nejslabší, horší byl naposledy loni v prosinci, kdy zahraniční obchod vykázal schodek.

Útlum zahraničního obchodu souvisí s matným vývojem v průmyslu. Červencová čísla za průmyslovou výrobu nenaplnila dokonce ani nikterak pozitivní očekávání. „Prázdninová data“ za průmyslovou výrobu a zahraniční obchod ovšem nelze přeceňovat, kvůli proměnlivému časování celozávodních dovolených. Moudřejší budeme, teprve až budeme znát data i za srpen.

PSALI JSME:
České exportní firmy vloni ovlivnila devalvace zahraničních měn

Uvažme, že v druhém letošním čtvrtletí vykázal tuzemský zahraniční obchod druhý nejlepší kvartální výsledek v celé historii samostatné České republiky, takže letošní výkon zahraničního obchodu fiaskem nebude, byť druhá polovina roku bude obtížnější.

Nutno také zmínit, že bilanci zahraničního obchodu napomáhá poměrně slabá dynamika investiční aktivity v ČR, která tlumí dovoz.

Z klíčových exportních odbytišť českého vývozu se kvůli nejistotě spjaté s brexitem nedaří vývozu do Británie a kvůli problémům tamní ekonomiky také vývozu do Turecka. Nadmíru se daří se naopak vývozu do Ruska, USA, Japonska a Švýcarska, když ve všech těchto destinacích vykazuje český export výrazný meziroční procentuální nárůst.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česko může kvůli zpomalení světové ekonomiky krvácet více, než jiné státy

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru