Český zahraniční obchod se vzhledem k mezinárodní situaci pořád „drží“

Názor
Český zahraniční obchod se v červenci „držel“, zejména vzhledem k nepříznivé situaci ve světě a vzhledem k horšímu než očekávanému výkonu tuzemského průmyslu. Zahraniční obchod v červenci mírně předčil očekávání trhu. Ten ve střední hodnotě analytických odhadů počítal se schodkem zahraničního obchodu ve výši 0,5 miliardy korun, skutečností je však „černá nula“, konkrétně zhruba šedesátimilionový přebytek.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Lepší než očekávaný výsledek plyne zejména z poměrně příznivého vývoje obchodu s automobily, kde Česko do značné míry odolává nasycování a zpomalování převážné části hlavně evropského automobilového trhu.

Nicméně zahraniční obchod svým výsledkem přece jenom zaostal za předchozími měsíci, kdy vykazoval až „heroickou“ odolnost vůči nepříznivému vývoji v zahraničí. Bylo zřejmé, že to nemůže trvat věčně. Výsledek zahraničního obchodu je letošní nejslabší, horší byl naposledy loni v prosinci, kdy zahraniční obchod vykázal schodek.

Útlum zahraničního obchodu souvisí s matným vývojem v průmyslu. Červencová čísla za průmyslovou výrobu nenaplnila dokonce ani nikterak pozitivní očekávání. „Prázdninová data“ za průmyslovou výrobu a zahraniční obchod ovšem nelze přeceňovat, kvůli proměnlivému časování celozávodních dovolených. Moudřejší budeme, teprve až budeme znát data i za srpen.

PSALI JSME:
České exportní firmy vloni ovlivnila devalvace zahraničních měn

Uvažme, že v druhém letošním čtvrtletí vykázal tuzemský zahraniční obchod druhý nejlepší kvartální výsledek v celé historii samostatné České republiky, takže letošní výkon zahraničního obchodu fiaskem nebude, byť druhá polovina roku bude obtížnější.

Nutno také zmínit, že bilanci zahraničního obchodu napomáhá poměrně slabá dynamika investiční aktivity v ČR, která tlumí dovoz.

Z klíčových exportních odbytišť českého vývozu se kvůli nejistotě spjaté s brexitem nedaří vývozu do Británie a kvůli problémům tamní ekonomiky také vývozu do Turecka. Nadmíru se daří se naopak vývozu do Ruska, USA, Japonska a Švýcarska, když ve všech těchto destinacích vykazuje český export výrazný meziroční procentuální nárůst.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česko může kvůli zpomalení světové ekonomiky krvácet více, než jiné státy

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Průmysl se postupně vzpamatovává z odstávek

Stejně jako v květnu, kdy se začaly opět rozjíždět výrobní provozy, se i v červnu výroba v našem největším odvětví výrazně zvýšila. Meziměsíčně produkce v průmyslu vzrostla o více než 13 procent a dál se tak umazala …

Zahraniční obchod vylepšily nízké dovozy

Bilance zahraničního obchodu dosáhla v červnu přebytku ve výši 34,1 miliardy korun. „To bylo vysoko nad všemi odhady trhu, které v průměru činily cca sedm miliard korun, upozornil ekonom Komerční banky Michal …

Která odvětví průmyslu už covid přemohla?

Z čísel o českém průmyslu, která byla zveřejněna tento týden, lze mimo jiné odvodit jedno zajímavé srovnání: Hodnotu výroby v červnu 2020 v porovnání s průměrnou produkcí v daném odvětví ve 12 měsících před nástupem …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Ze sedláka kulakem. Dočká se Jan Brom třicet let po své smrti rehabilitace?

Kauza
Pražský advokát Lubomír Müller na sebe před týdnem upozornil kvůli více než 120 let starému případu tzv. hilsneriády. Tento týden se u okresního soudu v Prachaticích otevře rehabilitace rodiny sedláka Broma, který je právě letos v létě třicet let po smrti a jenž se stal další obětí komunistického režimu z doby násilné kolektivizace v 50. letech minulého století.
Rolovat nahoru