Čeští chtějí potvrzovat platby otiskem prstu

Průzkum
Podle platební společnosti Visa se zvyšuje zájem českých držitelů karet o biometrické potvrzování plateb, například ověřením otisku prstu. Vyplývá to z regionálního průzkumu, který Visa loni na podzim zrealizovala v České republice, Maďarsku a na Slovensku. Do on-line průzkumu ke studii studie Central Europe biometrics survey se zapojilo se 1000 dospělých držitelů karet z České republiky, Maďarska a Slovenska.
Infografika: Visa

Platby potvrzené biometrickými údaji jsou vnímány jako bezpečnější než heslo a 90 procent respondentů považuje otisk prstu za nejbezpečnější způsob, jak potvrdit platbu kartou. Druhou nejbezpečnější variantou biometrie je dle spotřebitelů skenování oka. Neméně podstatným aspektem ovlivňujícím růst popularity biometrie je spolehlivost. 63 procenta nakupujících v e-shopech opustí objednávku ještě před zaplacením a 19 procent z nich proto, že zapomenou heslo.

Pro srovnání – podle průzkumu Mastercard Digitalization Survey 2019, který vloni uskutečnila karetní společnost Mastercard, si takřka čtyři pětiny Čechů si myslí, že otisk prstu je bezpečným biometrickým způsobem, jak on-line platbu potvrdit, a dvě pětiny z nich by ho začaly používat, pokud by byl k dispozici. Skenování oka hodnotí jako bezpečné pouze 40 procent respondentů.

Průzkum Mastercard poukázal také na velké rezervy Čechů v oblasti digitální bezpečnosti: Za alarmující považuje zejména skutečnost, že sedm z deseti respondentů mění heslo jen jednou v roce nebo ještě méně často. To je naprosto nedostačující a z pohledu uživatele velmi riskantní.

Studie Visa potvrdila, že část zákazníků si svoje hesla do internetových obchodů nepamatuje a často je opakuje. To může vést ke krádeži dat či identity majitele karty. Z průzkumu Visa dále vyplývá, že stejné heslo na všech účtech používá 12 procent zákazníků e-shopů a na vícero účtech je opakuje až 61 procent. Kvůli opakujícím se heslům se ale stávají zranitelnými před útoky hackerů.

Průzkum společnosti Visa také potvrdil rostoucí zájem o využívání biometrických údajů při placení – celkem 34 procenta držitelů karet označilo za velkou výhodu biometrie to, že takové údaje je na rozdíl od běžných hesel nemožné zapomenout či ztratit, 37 procent respondentů souhlasilo s tím, že s biometrií už si nemusí pamatovat více hesel.

„Zaváděním inovativních řešení firmy reagují na zvyšující se potřebu zabezpečit uživatele před potenciálními hrozbami. Biometrie je moderním nástrojem, který nám pomáhá možné nástrahy překonávat, řekl Marcel Gajdoš, generální ředitel Visa pro Českou republiku a Slovensko.

Využívání biometrických údajů hraje pro platební styk významnou roli, neboť plně odpovídá požadavkům evropské směrnice PSD2, která od loňského podzimu v ČR zavedla silné ověření klienta upravující transakce platebními kartami. Tato regulace bankám nařizuje důkladnější dvoufaktorovou kontrolu on-line plateb, aby zajistili, že platí vždy skutečný držitel karty. Použití biometrických údajů v praxi znamená ověřit totožnost zákazníka na základě jím registrovaným a spárovaným zařízením.

PSALI JSME:
Češi žijí digitálně, ale sedm z deseti podceňuje bezpečnost

Zavřít reklamu ×
  1. Ano, používání otisku prstu je úžasné ! Jedno z posledních soukromí dobrovolně svěřím nějaké kartové firmě, jak milé. A rovnou se můžeme zařadit do lajny s těmi grázli v base, kterým berou otisky. Nádherné vyhlídky do budoucnosti ! Orvel by se divil jak jsou lidi inteligentní 🙂

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

ERÚ spotřebitelům v novém desateru radí, jak na energie

Energetický regulační úřad (ERÚ) pokračuje ve své informačně-osvětové kampani #AktivneNaEnergie. Nově zpracoval desatero rad, v němž spotřebitelé najdou tipy, jak být aktivní, a předcházet tak problémům. Desatero …

Ceny obědů rostou jen o haléře, brzy ale zdraží pivo

Přes prázdniny ceny obědů nedoznaly výraznějších změn, jejich průměrná cena se zvedla jen o 90 haléřů. Vyplývá to z transakcí stravenkovými kartami Gastro Pass Card společnosti Sodexo Benefity, jejíž výsledky má …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Home office? Změny spíše kosmetické

Poradna
Měly to být změny velké, snad až převratné. Novela zákoníku práce, jejíž některá ustanovení vstupují v platnost 1. října, měla mj. výrazně usnadnit používání tzv. práce na dálku (home office). Takové bylo očekávání, ale co novela skutečně přináší?