Čeští podnikatelé nejsou zvyklí fňukat

Názor
Čeká nás pokles ekonomiky. Jinými slovy recese. Spolu s dalšími zástupci podnikatelských svazů jsem si to minulý týden vyslechl přímo od členů bankovní rady České národní banky (ČNB), jejíhož jednání jsme se zúčastnili.
Donedávna rozjetá firma nemůže stopnout výrobu a poslat lidi domů ze dne na den. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ministerstvo financí sice před časem zlepšilo výhled na hospodářský růst v letošním roce na 2,4 procenta ze srpnových 2,2 procenta, pro příští rok ale zhoršilo očekávání na pokles 0,2 procenta, když v srpnu čekalo růst o 1,1 procenta.

ČNB je ale ještě pesimističtější: Hrubý domácí produkt (HDP) se letos zvýší o 2,2 procenta, v roce příštím pak o 0,7 procenta poklesne. V roce 2024 reálná ekonomika (snad) opět poroste. Co z toho vyplývá pro české podnikatele?

Jako by experti slyšeli všechny ty novinářské dotazy, které se na mne jako představitele Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) poslední dobou jen sypou. Kolik firem už zkrachovalo? A dáte nám kontakt na některou z nich? Po tom se nejčastěji pídí redaktorky a redaktoři médií, s nimiž spolupracujeme.

PSALI JSME:
Nálada v české ekonomice na bodu mrazu

Odpovídám jim, že tak jednoduché to není. Donedávna rozjetá firma nemůže stopnout výrobu a poslat lidi domů ze dne na den. A tam, kde už touhle dobou o ukončení činnosti pod tlakem nynější ekonomické reality opravdu uvažují, se tím určitě chlubit nebudou. To by hrozící krach jen uspíšili.

Čeští podnikatelé ale nejsou zvyklí fňukat. Mají vynikající trénink v překonávání nejrůznějších potíží a hledání možných řešení v situacích, které jsou zdánlivě neřešitelné. Postaraly se o to snad všechny minulé vlády, ta současná jim zdatně sekunduje.

V něčem se ale realita odráží zcela jasně: V názvu hlavního projektu AMSP ČR pro příští rok. Zatímco ten letošní se jmenoval Rok nových technologií, teď nás čeká Rok udržení podnikání. My všichni stále věříme, že se ho udržet podaří.

Autor je předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Německo zřejmě nedostihneme. Zase před námi výrazně zvýšilo náskok

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB