ČEZ: Chystaná mimořádná daň a prodej tureckých aktiv

Názor
Podle vládní koalice se firmy vyrábějící elektřinu musí podělit o mimořádné zisky. Podle premiéra Fialy kabinet plánuje speciální daň, nebo hodlá společnosti přimět, aby platily dobrovolně, a to od ledna příštího roku. Mělo by jít o dočasné opatření.
ČEZ si v Turecku nadále ponechá podíl ve společnosti, která se zabývá výrobou elektřiny z obnovitelných zdrojů. Ilustrační foto: Pixabay.com

Konkrétní podoba, jak chce kabinet získat desítky miliard, není jasná. Způsob, jak to udělat, chce mít vláda do konce prázdnin. Podle jedné z variant by mohla být daň ve výši 40-60 procent z mimořádných zisků. Ty by se počítaly nad průměrem zisků za posledních pět let. Státní rozpočet by to posílilo o 14-27 miliard korun. Není ovšem jisté ze zisku čeho? Jakých společností?

Podle našeho odhadu by mělo jít o společnosti vyrábějící elektřinu. Nemělo by to ale zahrnovat např. distribuci. Vzhledem k politické rétorice posledních dnů a týdnů je zavedení speciální daně velmi pravděpodobné. Samozřejmě je to pro akcie polostátní společnosti ČEZ negativní skutečnost.

ČEZ oznámil, že podepsal smlouvu o prodeji 50% podílu ve společnosti Akcez Enerji. Kupujícím je turecká společnost Torunlar Group.

PSALI JSME:
ČEZ v srpnu zdraží lidem energie. Jen měsíc od předchozího zdražení

Druhou polovinu Akcez vlastní turecký Akkök Holding. Podmínkou transakce je sjednání refinancování stávajícího dluhu. Musí ji také schválit regulátoři.

Cena nebyla zveřejněna. Do portfolia Akcez spadají zejména distribuční společnost (Sedas) a dále prodejní společnost (Sepas) a společnost Sepas Smart Solutions poskytující energetické služby. ČEZ si v Turecku nadále ponechá podíl ve společnosti, která se zabývá výrobou elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Turecká aktiva se ČEZ snaží prodat již nějakou dobu. V hospodaření ČEZ nebyl jejich příspěvek vidět. Předpokládáme, že prodej zmíněných aktiv nebude mít vliv na cenu akcií. Tím hlavním hybatelem bude situace kolem speciální daně.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Akcionáři ČEZ schválili dividendu 48 korun

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?