ČEZ v srpnu zdraží lidem energie. Jen měsíc od předchozího zdražení

Názor
Od pondělka ČEZ opět zdražuje. Největší tuzemský dodavatel elektřiny domácnostem, kterým končí fixace, zvedne cenu od 1. srpna, a to na všech tarifech – nejčastěji zhruba o deset procent. Přitom zdražil také pro období od 1. července.
Největší tuzemský dodavatel elektřiny domácnostem, kterým končí fixace, zvedne cenu od 1. srpna, a to na všech tarifech. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Cenová politika společnosti ČEZ udává tón celému trhu, takže to znamená, že spirálovitě budou zdražovat také všichni další tuzemští dodavatelé jak elektřiny, tak plynu. Ostatně pražská elektrárenská společnost PRE zdražuje také od začátku srpna.

Meziročně elektřina na burze zdražila šestinásobně, tudíž ČEZ i další dodavatelé musí toto obrovské zdražení postupně promítat do cen pro koncové zákazníky – jak domácnosti, tak firmy. Srpnové zdražení ČEZ tedy letos není rozhodně poslední. A další spirálovitý růst cen nastane v příštím roce.

Nelze ale vyloučit, že ČEZ si dá „pauzu“ se zdražováním v září, protože na konci tohoto měsíce se konají komunální volby. Mohla vzniknout určitá dohoda mezi vládou a ČEZ, že podnik zvedne ceny opět až 1. října nebo 1. listopadu – tedy až už bude po volbách.

PSALI JSME:
Jak Čechům zlevnit elektřinu, aniž by se stát zadlužoval? Vezměme si příklad z Francie

To by vysvětlovalo dvě zdražování po sobě nyní v červenci a v srpnu. Navíc nyní, v polovině prázdnin budou lidé na dovolených, média mají „okurkovou sezónu“, takže by se kolem zdražování ČEZ nemusela výrazně rozvinout celospolečenská debata – tak nepříjemná z hlediska vládních politiků.

Fialova vláda zjevně vyšla podniku ČEZ vstříc, když si na červnové valné hromadě překvapivě neřekla o vyšší dividendu. Ta nakonec činí jen 48 korun na akcii, což pro stát znamená příjem na dividendě zhruba 18 miliard korun.

Pokud by si stát řekl o dividendu o desítky korun na akcii vyšší, mohl jeho celkový příjem z ní přesáhnout třeba 30 miliard korun. Takže by pokryla hned polovinu z 66miliardové pomoci, čili úsporného tarifu, kterou stát letos a v příštím roce plánuje na pomoc lidem s platbami za energie.

PSALI JSME:
Akcionáři ČEZ schválili dividendu 48 korun

Dividenda navíc bude nečekaně vyplácena až v listopadu, kdy bude ČEZ v lepší pozici, co se týče vlastní hotovosti. Takže i v tomto vláda vlastně podniku vyšla vstříc, protože jakožto jeho největší, 70procentní vlastník, mohla chtít peníze ve dřívějším, standardním výplatním termínu. Oplátkou za vládní vlídnost ČEZ mohl přislíbit, že nezdraží v měsíci voleb.

Na podzim je třeba počítat až s více než 100procentním meziročním růstem cen elektřiny. Vládní analýza zpracovaná na žádost ministerstva průmyslu a obchodu sice počítá s „jen“ 86procentním nárůstem cen, avšak situace na evropském energetickém trhu je den ode dne tísnivější. Což se promítá v nárůstu burzovních cen plynu i elektřiny.

Nyní akutněji než v době zpracovávání zmíněné vládní analýzy hrozí, že Rusko do zimy odpojí Evropu od svého plynu zcela. To by vedlo k dalšímu citelnému růstu cen elektřiny v EU, neboť trhy s energiemi jsou propojeny. Celková inflace v Česku by v takovém případě atakovala, či dokonce překonala úroveň dvaceti procent.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Energie: Na podzim domácnosti čeká cenový šok

Zavřít reklamu ×
 1. Tak hlavně že ČEZ si vyplácí nehorázné odměny a naše vláda jen nečinně přihlíží. Hlavně že se staráte pane Fialo o druhé Jste nejhorší premiér.

  • Zdravím a přeji všem hezký den i když ne v dobrém ohledně zdražení ale když lidé nebudou mít na zaplacení energii tak pak vše padne a budeme úplný chudáci všichni ale kdyby někdo lepší než je tato vláda udělali konečně nějakou změnu tak si myslím že to všichni překoname

 2. Určitě znovu zdražit energie ,ale i ostatní není potřeba,ale myslím si,že většina z vlády a poslanci jsou v tom zainteresovaní a proto hrabou a hrabou.Oni nevědí ani kolik stojí rohlík,mají jen kecy kecy kecičky.Žijou mimo realitu!!!!!!!!

 3. Stát podporuje ČEZ takovým způsobem, jako kdyby měli akcie všichni vládní činitelé, dnešní i bývalí. Proto stát půjčil ČEZU 77 miliard a šmelina dál pokračuje. Co se tu děje nemá obdoby. Hlavně, že se vyplácí akcie (zisky) a na ručení se používají státní peníze.

   • Já nemám důvod se stěhovat do těchto zemí.Nesouhlasim s jejich režimem ale tady nebylo zas tak úplně zle v 80letech když jsem byl ještě na studiích!Tak můžu porovnávat situaci nyní a tehdy.Nevim kolik let je Tobě ale určitě by můj názor sdílelo více lidí v tomto státě!

 4. To je důsledek Německé zelené politiky. Ta burza je ve své podstatě zabezpečení Německa při likvidaci atomem. Vědí že jsou v případě problémů na burze předplatit chudší táty. Vynikne je ODS, která vstup na burzu zosnovala společně se Zemanem, který dosadil vedení CEZu. Nesmysly toho plešatého experta z Havířova o nemožnosti dodávat na burzu jen přebytky jsou irelevantní. Víc by se měl zajímat ztrátami na Balkánu.

 5. Jsem zákazníkem ČEZu a žádné zdražení v červenci ani v srpnu se nekonalo. Jedná se jen o tarify s fixací. Tarif na dobu neurčitou zůstal nezměněn od poslední změny v lednu. Stačí se podívat na oficiální ceník a nevyvolávat paniku.

 6. Hlavní je to že vyrobenou elektřinu prodáváme do zahraničí za pár šupu a pak ji za nehoráznou cenu kupují zpět. No co oni to koncový zákazníci zaplatí. Hlavně že se pánům manažerům plní kapsy a všem chrapounum z vlády.

 7. Dobrý den. Ten kdo připravoval tenhle obchod si jistě koupil i akcie lipské burzy protože dobře věděl že se nedá prodělat. Tihle hoši vědí kde se umístit. Teď se nám schovani za bukem smějí a mají radost jak se jim sype. Život lidí je vůbec nezajímá.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Česká ekonomika míří do mělké recese

Tuzemský hrubý domácí produkt (HDP) za třetí čtvrtletí letošního roku byl v pátek zhruba v souladu s naším očekáváním revidován výše, konkrétně na -0,2 procenta mezikvartálně a 1,7 meziročně. Ze struktury je patrné, …

Češi se bojí utrácet. Ale ne až tak, jak se čekalo

Český statistický úřad v pátek zpřesnil svůj předběžný odhad výkonu české ekonomiky v letošním třetím čtvrtletí. Ta podle něj meziročně rostla o 1,7 procenta, zatímco mezičtvrtletně ztratila 0,2 procenta. Jde tedy o …

Tuzemská ekonomika v útlumu

Podle výsledků statistického úřadu zveřejněných v pátek česká ekonomika ve třetím kvartále poklesla o 0,2 procenta, což je lepší výsledek oproti předběžnému odhadu. Asi nepřekvapí další pokles spotřeby domácností, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Nešťastné a neveselé. Každý desátý Čech nemá peníze na vánoční dárky

Průzkum
Bezmála desetina Čechů letos nebude kupovat žádné vánoční dárky, protože na ně nemají dost peněz. Ukázal to průzkum pro společnost KRUK Česká a Slovenská republika, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků. Z odpovědí také vyplynulo, že mnozí lidé nakupují dárky s výrazným předstihem. Výsledky průzkumu má redakce FAEI.cz k dispozici.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …